Dezider Hoffman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dezider Hoffman
maďarský[1]-slovenský fotograf
Narodenie24. máj 1912
Banská Štiavnica, Slovensko
Úmrtie26. marec 1986 (73 rokov)

Dezider Hoffman (tiež Dežo Hoffman, * 24. máj 1912, Banská Štiavnica – † 26. marec 1986, Londýn) bol maďarský[2]-slovenský fotograf. Medzinárodne uznávaným sa stal vďaka snímkam osobností ako napríklad Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Marlon Brando, Jerry Lee Lewis, Elton John, Bob Marley, Cliff Richard, Sophia Loren, Frank Sinatra, Tom Jones, Duke Ellington, Oscar Peterson, Louis Armstrong, Jimi Hendrix či skupín Animals, Cream, Yardbirds, Rolling Stones a predovšetkým Beatles.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Pamätná tabuľa Dezidera Hoffmana v Banskej Štiavnici

Dezider Hoffman sa narodil 24. mája 1912 v Banskej Štiavnici, Uhorsko. Krátko po smrti otca sa s mamou presťahoval do Žiliny. Tu absolvoval základnú a začal študovať strednú školu, ktorú prerušil, keď narukoval na základnú vojenskú službu do Piešťan. Do Žiliny sa vrátil v roku 1930, kde sa vyučil za typografa a následne odišiel do Prahy, kde pracoval v divadle ako biletár a študoval žurnalistiku.
O 2 roky neskôr sa stal členom štábu kameramana Otta Hellera vo filmových ateliéroch AB Studio na Barrandove.

V roku 1934 opúšťa Československo a absolvuje stáž v Parížskej pobočke americkej spoločnosti 20th Century Fox, nasledujúci rok odchádza ako vojnový kameraman do Abesínie (historický názov Etiópie) nakrúcať inváziu Mussoliniho. Pred vypuknutím španielskej občianskej vojny (1936) nakrúca v Barcelone Olympiad popular, po jej vypuknutí sa stáva členom interbrigadistického novinárskeho združenia.
Oženil sa so Španielkou, ktorá však o pár týždňov tragicky zahynula na fronte. Jej meno však ostalo tajomstvom; Dežo bol totiž ako frontový kameraman trikrát ranený, pričom tretie zranenie, ktoré sa udialo v roku 1939, bolo vážne a spôsobilo čiastočnú stratu jeho pamäti. Následne bol prevezený do internačného tábora v St. Cyprien vo Francúzskych Pyrenejách.
Nasledujúci rok ušiel do Anglicka a vstúpil do jednotiek Československej armády; neskôr prešiel ku Kráľovskému letectvu. V Anglicku sa po vojne natrvalo usadil, no ešte pred jej koncom sa oženil s Angličankou Lilly. Mal s ňou 2 deti, dcéru Dolores a syna Davida, v Leicestri si otvoril vlastné nahrávacie a fotografické štúdio a na žiadosť Josipa Broza Tita nakrútil prvý dokumentárny film o Juhoslávii.
V roku 1949 sa presťahoval do Londýna. Od začiatku päťdesiatych rokov príležitostne fotografoval pre tlač, v roku 1955 sa stal reportérom hudobného týždenníka Record mirror a otvoril si fotoateliér. Koncom päťdesiatych rokov začal spolupracovať s medzinárodnými periodikami Billboard a Cashbox, ale aj s denníkmi Daily Mirror a The News Chronicle. V roku 1962 sa prvýkrát stretáva s Beatles. Im, ale aj Rolling Stones, Cliffovi Richardovi a The Shadows vydával obrazové publikácie, v druhej polovici šesťdesiatych rokov spolupracuje s Bratislavskou zlatou lýrou. Začiatkom osemdesiatych rokov odchádza do dôchodku.

Dežo Hoffman zomrel 26. marca 1986 v Londýne, pochovaný je na židovskom cintoríne v londýnskej štvrti Golders Green.

V jeho rodnom dome bola 25. októbra 2019[3] sprístupnená pamätná izba[4].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. NORMAN, Philip. Shout!: The Beatles in Their Generation. [s.l.] : Simon & Schuster, 2005. ISBN 9780743235655. S. 546.
  2. NORMAN, Philip. Shout!: The Beatles in Their Generation. [s.l.] : Simon & Schuster, 2005. ISBN 9780743235655. S. 546.
  3. Región Banská Štiavnica. Dostupné online [cit. 2019-11-02].
  4. Rodný dom fotografa celebrít v Štiavnici sprístupnili: U Deža Hoffmanna sa môžete aj ubytovať. Dnes 24 Žiar, 10 2019. Dostupné online [cit. 2019-11-02].