Dian Fosseyová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dian Fosseyová
americká biologička
Narodenie16. január 1932
San Francisco, Kalifornia, USA
Úmrtie26. december 1985 (53 rokov)
Karisoke Research Centre, Rwanda
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Dian Fosseyová

Dian Fosseyová (* 16. január 1932, San Francisco, Kalifornia, USA – † 26. december 1985, Karisoke Research Centre, Rwanda) bola americká biologička zaoberajúca sa štúdiom života primátov - konkrétne goríl horských.

V roku 1963 sa stretla so známym primatológom Louisom Leakeym a presvedčila ho, aby ju poslal do Zairu študovať a spočítať populáciu gorily horskej v pohorí Virungas. Po krátkej zastávke v Zaire sa kvôli občianskym nepokojom presťahovala do Rwandy a založila v Karisoke výskumnú stanicu ležiacu medzi horami Karisimbi a Visoke. Svoje výskumy začala v roku 1967 a prežila tu 18 rokov, ktoré zasvätila svojim milovaným gorilám. Keď pytliaci zabili jej obľúbeného Digita, založila Digitov fond a zahájila kampaň zameranú proti pytliactvu a na záchranu goríl. 26. decembra 1985 bola vo svojej chyži nájdená zavraždená. Jej vražda zostáva dodnes neobjasnená.

Posledný záznam v jej denníku znel: „Keď si uvedomíme cenu všetkého živého, budeme menej lipnúť na minulosti a môžeme sa tak viac sústrediť na záchranu budúcnosti.“

Jej kniha Gorily v hmle bola vydaná dva roky pred jej tragickou smrťou (Fossey, D. 1983 Gorillas in the Mist. Boston: Houghton Mifflin). Pútavý príbeh bol pod rovnakým menom v roku 1988 aj sfilmovaný.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Dian Fossey na českej Wikipédii.