Diskusia:Oravská lesná železnica

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Názov článku[upraviť zdroj]

Článok bol preložený z cs wikipedie a od začiatku má divný názov - nesedí k textu.

Názov článku prislúcha (snáď) celému spojovaciemu úseku. Text však hovorí len o oravskej časti spojovacej trate kde zhodou okolnosti úvrate nie sú ak nerátame tú jednu v sedle na hranici Kysúc a Oravy kde má popisovaná trať Tanečník-Beskyd konečnú. Článok samotný hovorí o v súčasnosti prevádzkovanej pamiatkovej trati prevádzkovanej pod názvom "Oravská lesná železnica" [1] (čo je tiež trochu mätúci názov keďže z tej pôvodnej neostalo nič akurát ju popisuje expozícia v stanici Tanečník).

Sú nejaké návrhy na správny názov článku ? Napr. "Oravská lesná železnica, Tanečník-Beskyd" ? Kde tu sa tento projekt spomína pod názvom "LÚŽ Tanečník" (napr. [2],[3]) či "LÚŽ Orava". Presunúť články Lesná úvraťová železnica, Historická lesná úvraťová železnica do kapitoly Kysucko-oravská lesná železnica#Obnova ? --Julo 13:51, 15. august 2008 (UTC)

Externé odkazy hovoria o názve „Oravská lesná železnica“, vrátane samotnej stránky Oravského múzea P. O. H. a tak treba článok aj pomenovať. Ak sa jedná o dlhšiu trať zloženú z viacerých samostatných úsekov, treba urobiť článok o trati (Železničná trať Tanečník – Beskyd) a jednotlivé úseky dať ako sekcie, respektíve samostatné články. --AtonX 09:13, 8. marec 2010 (UTC)

Dlhšia trať bola Kysucko-oravská lesná železnica a jej časťami, ktoré sa zachovali, sú Historická lesná úvraťová železnica na Kysuciach a tento úsek na Orave. --chiak 09:26, 8. marec 2010 (UTC)
Takže premenujeme článok na Oravská lesná železnica, alebo je nejaký zdroj ktorý hovorí o oficiálnom premenovaní úseku na Lesná úvraťová železnica Tanečník – Beskyd? :) --AtonX 09:53, 8. marec 2010 (UTC)
A nemozme zjednotenit nazvy na tvar "zeleznicna trat x – y" ? Tieto nazvy "lesna, uvratova, ozubnicova" by boli len presmerovanim? V sablone {{MHD na Slovensku}} v sucasnom cielovom plnom nazve vypadaju zvlastne. --Bonnifac 10:01, 8. marec 2010 (UTC)
To som navrhoval (Železničná trať Tanečník – Beskyd), ale ak má železnica/úsek nejaké meno pod ktorým je známa alebo pod ktorým sa uvádza v literatúre, tak použujeme toto meno. --AtonX 10:05, 8. marec 2010 (UTC)
Ja som za Oravskú lesnú železnicu, pretože je pod týmto názvom známa a aj prezentovaná správcom (Oravské múzeum). Napríklad názov Železničná trať Chmúra – Tanečník nepozná takmer nikto, hoci je to Historická lesná úvraťová železnica. Preto tento známy a oficiálne prezentovaný názov by som dal ako hlavný a Železničná trať X – Y ako presmerovanie.--chiak 10:33, 8. marec 2010 (UTC)
To je pravda, moze zostat. Alternativne nazvy/presmerovania by sa vsak mali doplnit a uviest aj do definicie (pripadne v prvych odsekoch tucnym, ako byva zvykom). Predsa len, nazvy clankov pomocou "Železničná trať X – Y" su korektne, s pomlckou, s medzerami, ale su aj jednoznacne a trvale? Neznalo: co opacne poradie, predlzenie trate? Tieto nazvy vlastne ani nejdu napisat na klavesnici :), takze skoncime aj pri tvare so spojovnikom, ktory by sa vsak v clanku nemal vyskytovat... Ak sa niekomu nad tymto chce zamyslat, tento zoznam železničných tratí na Slovensku si zasluzi prepracovanie wikilinkov. --Bonnifac 15:36, 8. marec 2010 (UTC)
Okrem nich sa dá používať aj číselné označenie (aké je v tom článku). Skôr ako predĺženia trate by som sa bál jej preznačenia zo strany ŽSR, ako to predviedli pred niekoľkými rokmi s traťou Vrútky – Zvolen. To číselné označenie do wikilinkov sa tam dal ja, aby sa dali odlíšiť naše trate od zahraničných s rovnakým číslom. Viem, že je to dlhé a nepraktické, preto privítam návrhy na zlepšenie :) Ale to bude lepšie prebrať v diskusii toho zoznamu. --chiak 15:54, 8. marec 2010 (UTC)
Tak ja som sa v Diskusia:Zoznam železničných tratí na Slovensku#Zjednotenie nazvov trati, cislovanie uz kompletne vyjadril :D. Co s tymto nazvom? Zostava sucasny "Lesná úvraťová železnica Tanečník – Beskyd" a doplnim do definicie vsetky presmerovania, co sem vedu? --Bonnifac 13:36, 10. marec 2010 (UTC)
Podľa zdrojov sa to dnes jednoznačne volá Oravská lesná železnica. Presunúť to ale musí správca. --AtonX 14:08, 10. marec 2010 (UTC)
Presunuté. V poriadku? --–Bubamara 14:11, 10. marec 2010 (UTC)