Diskusia:Slovensko (rozlišovacia stránka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

SRR[upraviť kód]

Vasiľ, Slovensko sa používal ako skrátený názov aj pre (komunistický maď. satelit) Slovenská republika rád. Ten telegram je oficiálny dokument, diplomatická korešpondencia toho jednostranne vyhláseného štátu.--Lišiak (diskusia) 23:12, 3. apríl 2015 (UTC)

1.) Dnes sa tá republika skrátene Slovensko neoznačuje, pretože:

  1. na to nie je žiaden doklad,
  2. plietlo by sa s vtedajším zvyšným územím Slovenska,
  3. útvar bol príliš špecifický a krátkodobý na to, aby dostal skrátený názov.

2.) Pokiaľ ide o samooznačenie, tak ak má byť zdrojom telegram (dačo takéto s. 12?), tak z neho nevyplýva, že sa republika skrátene nazýva Slovensko, iba sa tam uvádza, že Slovenská republika rád si nárokuje celé územie súvisle osídlené Slovákmi (to sa vtedy nazývalo Slovensko). Je samozrejme možné (aj keď za ten krátky čas nepravdepodobné), že stihli niekde vyjadriť aj svoj oficiálny skrátený názov, ale na to treba dobrý zdroj. Vasiľ (diskusia) 23:38, 3. apríl 2015 (UTC)

No dá sa to aj takto interpretovať, hoci by bolo dobré zistiť, na ktoré územie si aktom vyhlásenia presne nárokovali (reálne bola SRR vyhlásaná na zlomku územia Slovenska). Súčasná historiografia to uvádza asi len ako Slovenská republika rád. Zdá sa mi, že som videl v dobových dokumentoch alebo tlači ten tvar (samooznačenie) Slovensko, ale nemám to momentálne k dispozícii, keďže sa tomu veľmi nevenujem (pozriem až neskôr). Zatiaľ som to presunul dole.--Lišiak (diskusia) 03:35, 4. apríl 2015 (UTC)