Diskusia s redaktorom:Sergej781

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tournesol.pngRadi by sme Ťa privítali vo Wikipédii! / Welcome to the Slovak Wikipedia!

Pri úprave Ti odporúčame dodržiavať nasledujúcu zaužívanú štruktúru článkov:
'''Názov článku''' (trojica apostrofov vytvorí hrubé písmo (bold)) ... je / sú / bol(i) ... krátka definícia predmetu článku ...
Text článku. Ak je text dlhší, čleň ho na kapitoly. Názov kapitoly označ ==Nadpisom== a ===Podnadpisom===
Odstavce oddeľujte prázdnym riadkom. Žiaden riadok nesmie začínať medzerou (okrem špecifického formátovania).
Pre vložené obrázky uprednostňuj náhľad (thumb) pred udávaním rozmeru v pixeloch, pretože nie každý má taký veľký monitor, ako Ty.
Články zásadne nepodpisuj, pretože na článkoch sa podieľa viacero redaktorov. Tvoje autorstvo je jasné z histórie.
Článok musí mať encyklopedický charakter a úpravu. Nie je to beletria, rozprávanie, ani návod.
Odkazy na stránky mimo Wikipédie, zvlášť na cudzojazyčné, používaj len veľmi striedmo. Reklamné linky budú odstránené.


Text ukonči kategóriou (je potrebné nájsť kategóriu - oblasť, do ktorej článok svojím obsahom patrí).
[[Kategória:Názov tematickej oblasti článku]]


Predtým, ako článok definitívne uložíš tlačidlom "Uložiť stránku", prosím používaj tlačidlo "Zobraziť náhľad". To Ti umožní vidieť výsledok Tvojej práce bez uloženia článku. Časté ukladanie článku príliš zaťažuje server. Ďakujeme za porozumenie.


Po uložení práce nezabudni vyhľadať rovnaký článok/články na inojazyčných Wikipédiách cez Wikiúdaje. Ak článok/články nájdeš klikni na Pridať odkazy v menu vľavo a slovenský článok pridaj k nemu/nim.

Články, ktoré by si mal/a preštudovať: Vitajte vo Wikipédii ~ Úvod ~ Príručka ~ Pomoc ~ Návod
Písanie článkov: Váš prvý článok ~ Prehľad editácie stránok ~ Ako upravovať stránku ~ Ako vytvoriť novú stránku
Ak chceš editovať vo Wikipédii, odporúčame Ti - zaregistruj sa.

Zlé presmerovanie[upraviť kód]

Ahoj Sergej781. Takéto presmerovania, kde následne pokračuješ pod novým názvom v úpravách, prosím viac nerob. Článok takto príde o históriu stránky. Text, ktorý si opravoval pod novým názvom som skopírovala tu: Redaktor:Bubamara/Pieskovisko 2, teraz ho môžeš ďalej upravovať v článku Košická detská historická železnica, resp. ho doň vkopírovať, nech to nemáš prácne. Ak teraz pozrieš históriu stránky, zistíš, že má nový názov, ale jeho história zostala zachovaná. --–Bubamara 20:58, 10. máj 2013 (UTC)
Díky, Bubamara. Ak si v tom viac zbehlá (prípadne zbehlý, ak si muž - už som sa stretol s prípadom, keď sa pod zdanlivo ženským nickom skrýval muž :D), tak ten chaos naprav. Ja som to chcel urobiť len preto, aby bol presnejší názov, aby si ten, kto si chce prečítať článok o Detskej železnici, nemusel chodiť cez presmerovacie stránky.
P.S.: Rozšíriť článok o Detskej železnici som sa rozhodol nielen preto, lebo obsahoval pramálo informácií, ale aj preto, lebo tam pracujem a keďže tejto malej - veľkej železnici chcem pomôcť, ako sa len dá, tak aj toto bol dôvod na túto úpravu.
Btw.: Nemáš viac fotiek z Detskej železnice, ktoré by si mohla hodiť do článku? Všimol som si, že všetky fotky, ktoré sú v článku o Detskej železnici, pochádzajú od teba. Prípadne mi poraď, ako prekopírovať fotku lokomotívy Katka z ruského Commons na slovenské, hrozne mi tam chýba. Hoci aj sám mám nejaké fotky z DŽ, nenachádzam jedinú použiteľnú, lebo buď tam je niekto navyše, alebo som ju už zavesil inde (K-report, Veterány). Navyše nedávno som prišiel o foťák, takže nové fotky z Detskej železnice tým pádom už nemôžem nafotiť. :( Môžem, ale jedine mobilom a môj mobil robí otrasné fotky (ak sa to vôbec dá nazvať fotkou, ja to nazývam skôr paródiou na fotku). --Sergej781 (diskusia) sa nepodpísal(a)
Možno som mala viac fotiek, ale ak boli, zostali žiaľ v starom počítači. Tú fotku z ru wiki skúsim preniesť na commons, ak bude {{PD-self}} vhodná na prenos cez CommonsHelper. Ten mi ale teraz nechce načítať, skúsim zajtra. Tie fotky, ktoré si zavesil inde, by šlo dostať na commons, prečítaj si commons:Commons:OTRS/cs či commons:Commons:Šablóny emailov. Alebo si foťák požičaj a nafoť niečo nové. A nakoniec, som ona, aj keď čítam literatúru pre neho ;) --–Bubamara 22:02, 10. máj 2013 (UTC)
Súbor:Kosice Katka.jpga je tam :-). --–Bubamara 13:17, 11. máj 2013 (UTC)
Nuž prepáč, ale tento rušeň nie je pôvodná Katka U 35.103 (tá vyzerala nejak takto), ale dnešná Katka U 36.003. Ničmenej ďakujem, že si ten obrázok z ruskej Wiki sem dala, ten obrázok už dám k správnemu odstavcu.
--Sergej781 (diskusia) 19:11, 11. máj 2013 (UTC)

Odseky[upraviť kód]

Nazdar Sergej. Vynucovanie odsadenia a vytváranie falošných odstavcov vkladaním zalomení riadkov (<br />) ako si mal v celej pôvodnej verzii textu, alebo pri tejto úprave je veľmi zlá prax – nie len tu na wiki, ale celkovo pri tvorbe webového aj iného obsahu vôbec. Dôvodov je viacero: sémantika, jednota formy, korektnosť pri rendrovaní obsahu do iných formátov než HTML, atď. Wiki delí obsah do odsekov automaticky pri vynechaní jedného prázdneho riadku v zdrojovom kóde. Žiadne umelo vytvárané odsadenia nie sú, až na výnimočné prípady, potrebné ani žiadúce. Inak na úvod good job ten článok! --Teslaton (diskusia) 20:00, 11. máj 2013 (UTC) P.S.: tiež sa venujem technickým pamiatkam, vintage elektru a historickej rádiotechnike, takže pozdravujem... :)

Ok, díky, že si ma na to upozornil. Ono, akosi mám zaužívané vytvárať prázdne riadky medzi odsekmi (viď môj už bývalý virtuálny DP Husiarov) a navyše na Wikipedii sa zaúčam, podobne ako na železnici, o ktorej som teraz spáchal článok, takže rady a upozornenia na nejaké zvláštnosti Wiki vítam. Tie entery (<br />) - to je taký zlozvyk z Blogu.cz, tam som musel vytvárať prázdny riadok dvoma entermi, inak prázdny riadok tamojší editor nevytvorí.
A to, že sa venuješ historickej rádiotechnike som vytušil z tvojho nicku. Rádio Teslaton poznám, avšak videl som ho zatiaľ iba na obrázku v katalógu čs. rádií a TV od E. Kottka. Mimochodom chystám sa na články o gramofóne Tesla GE 130 a kotúčaku Tesla B700, keďže obe prístroje vlastním a používam (aj keď gramo aktuálne pre zlú ihlu už nepoužívam).
--Sergej781 (diskusia) 20:39, 11. máj 2013 (UTC)
Len tak mimo. Tesla B700 bol môj prvý vyprosený vyrevaný magič v šestnástich. Zažil a prežil so mnou pubertálne mejdany, aj časť dospelosti až skončil aj s plnou igelitkou kotúčov za pár korún u počerného spoluobčana. Česť jeho pamiatke. :-) --–Bubamara 20:55, 11. máj 2013 (UTC)
Tak v mojom prípade mojím "vyrevaným, vyprosíkaným a vyžobraným" kotúčákom nebola Tesla B700, ale Tesla B4, ktorú som objavil v jednom košickom CVČ, kam som pred troma rokmi chodil na elektrokrúžok. Bohužiaľ, hrala len pár dní, potom rachli jej kondíky v zdroji a odvtedy je mŕtva... na jej znovuzrodenie som si zatiaľ nenašiel čas. :( Tá B700 ma sprevádza vlastne po celý život (naši ju kúpili už ako používanú z jedného rušeného učilištia v KE tesne predtým, než som sa narodil) a zatiaľ sa mi odvďačila nielen pár nahratými páskami zn. Emgeton (aj keď hifisti od tých pások dávajú ruky preč, mňa zatiaľ až na menšie výnimky nesklamali), ale aj mnohými poruchami, pri ktorých odstraňovaní som sa vynadával do sýtosti. Momentálne nadávky smerujú na pravý kotúč, občas sa sám z ničoho nič zastaví a potom že "prečo to, k...a, nehraje, ale žuje pásku!" :D
--Sergej781 (diskusia) 21:14, 11. máj 2013 (UTC)