Dom umenia Arteska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Dom umenia Arteska je súkromná galéria umenia v meste Detva, zamerané na prezentáciu moderného a súčasného vizuálneho umenia. Usporadúva a ponúka priestory na usporiadanie umeleckých výstav, workshopov, vzdelávacích a tvorivých aktivít v oblasti kultúry a umenia. Hlavným zameraním Domu umenia Arteska je poskytnúť priestor študentom a umelcom v oblasti fotografie, vizuálneho umenia a dizajnu na prezentáciu svojej tvorby.

Dom umenia Arteska sa zameriava na vzdelávanie v oblasti vizuálneho umenia širokej verejnosti vo forme kurzov, poskytuje poradenskú činnosť pre umelcov a umelecké organizácie. zameriava sa na propagáciu a prezentáciu kultúry a umenia.

Dom umenia Arteska sídli na Partizánskej ulici 63, v Detve na 1. poschodí budovy bývalej základnej školy. V blízkosti galérie sa nachádza rímskokatolícky kostol sv.Františka z Assissi, Podpolianske múzeum a Kultúrny dom Chudobienec.

Vznik[upraviť | upraviť kód]

Dom umenia Arteska vznikol v roku 2018, keď budovu uvoľnilo najprv Podpolianske múzeum a neskôr Mestská knižnica. V roku 2018 sa začalo so stavebnými úpravami a otvorenie pre verejnosť je v apríli 2019.

Priestory[upraviť | upraviť kód]

Dom umenia disponuje štyrmi výstavnými priestormi, priestorom pre vzdelávanie, fotografickým ateliérom a výtvarným ateliérom. Súčasťou je čitáreň, kde si návštevníci môžu prečítať knihy o umení.

Spolupráca[upraviť | upraviť kód]

Dom umenia Arteska spolupracuje s pedagógmi umeleckých škôl (Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Súkromná stredná umelecká škola dizajnu v Bratislave, Škola úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru, Stredná umelecká škola Ladislava Bielika v Leviciach ...)

Medzi hlavných spolupracovníkov patria: Mgr. Art. Petra Cepková, ArtD. (fotografka, maliarka, kurátorka a vysokoškolský pedagóg) a PaedDr. Gabriel Kosmály (fotograf a stredoškolský pedagóg)

Poslanie[upraviť | upraviť kód]

Dom umenia Arteska je miesto, kde si svoje nájdu umelci a fotografi rovnako ako nadšenci umenia, či bežní ľudia. Hlavným cieľom je v prvom rade ponúknuť kvalitné výstavy vizuálneho umenia, predstaviť tvorbu menej známych a neznámych autorov a vytvoriť zážitkové výstavy.

Dom umenia Arteska ponúka kvalitné kurzy, workshopy a prednášky, poskytuje priestor na stretávanie umelcov s verejnosťou, kde ľudia môžu priniesť svoju tvorbu, porozprávať sa s umelcami, vypočuť si ich názory a rady. Poskytuje poradenstvo pre amatérov a študentov pri získavaní financií pre svoje projekty a pomáha im pri usporiadavaní výstav.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]