Drač (mesto)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Drač (pohľad od juhu na sever)

Drač (po albánsky Durrës /durəs/ alebo Durrësi /durəsi/; po grécky: Δυρράχιον - Dyrrhachion, Επίδαμνος -Epidamnos; po taliansky Durazzo; po francúzsky Duras; po srbsky Драч/Drač) je najstaršie a druhé najväčšie mesto Albánska, významný námorný prístav. Podľa oficiálnych údajov má 113 800 obyvateľov (2004), skutočný počet sa odhaduje na 200 000.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Leží na pobreží Jadranského mora pri severnom okraji Dračskej zátoky, asi 30 km západne od Tirany.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Drač založili pod menom Epidamnos grécki osadníci z Korintu a Korfu roku 627 pred Kr. Od roku 229 pred Kr. patril Rimanom, ktorí ho volali Dyrrhachium (gréc. Dyrrhachion) a vybudovali stadiaľ strategický dôležitú cestu Via Egnatia do Solúna, neskôr predĺženú až do Konštantínopolu. Pri Dyrrhachiu sa 10. júla 48 pred Kr. odohrala bitka, v ktorej sa Gaius Iulius Caesar neúspešne pokúsil poraziť Pompeiovo vojsko. Po dlhom období byzantského panstva sa Drača roku 1081 nakrátko zmocnili Normani zo Sicílie, neskôr mesto do roku 1501 ovládali Benátčania a do vzniku nezávislého Albánska roku 1912 bolo súčasťou Osmanskej ríše.

V rokoch 19131920 bol Drač hlavným mestom Albánska. Významnej modernizácie sa mesto dočkalo po ničivom zemetrasení roku 1926 a hlavne po druhej svetovej vojne. Prvá albánska železnica, spájajúca Drač od roku 1949 s Tiranou a neskôr s Elbasanom, prispela k ďalšiemu priemyslovému rozvoju. Od roku 2000 je v prevádzke diaľnica z Drača do Tirany.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Lodné linky spojujú mesto s Bari, Brindisi, Anconou a ďalšími talianskymi prístavmi. Drač je najdôležitejším osobným aj nákladným prístavom Albánska a tiež turisticky vyhľadávaným prímorským letoviskom.

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 41° 19' s.š. 19° 27' v.d.