Dušan Driensky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dušan Driensky
vysokoškolský pedagóg
Narodenie7. marec 1928
Banská Bystrica, Slovensko
Úmrtie2013[1]

prof. Ing. Dušan Driensky, CSc. (* 7. marec 1928, Banská Bystrica, Slovensko – † 2013) bol slovenský vysokoškolský pedagóg.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Štúdium strojného inžinierstva na Strojníckej fakulte SVŠT v Bratislave absolvoval v roku 1954. V roku 1973 absolvoval Fakultu spoločenských vied v Prahe. V tom istom roku obhájil titul CSc. na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. V roku 1976 získal hodnosť docenta tak isto na Filozoficke fakulte UK a v roku 1987 hodnosť profesora na Univerzite Komeského v Bratislave. V roku 1997 mu bol udelený titul Eur. Ing. na Féderation Européen d´ Association Nationales d´ Ingénieurs Paris (FEANI) a Ing. Paed. IGIP na Internationale Gesellschaft für Ingenieurpädagogik Klagenfurt (IGIP).

Pôsobil ako vysokoškolský pedagóg na Katedre inžinierskej pedagogiky a psychológie (v rokoch 1983 - 1994 ako jej vedúci). Katedra vznikla 1. januára 1962 na Slovenskej technickej univerzite, pričom jej názov bol niekoľkokrát zmenený. Od roku 1990 bola súčasťou Materiálovotechnologickej fakulte STU v Trnave.[2]

Vo vedeckej práci sa zaoberal najmä teóriou vyučovania technických odborných predmetov, didaktickou technikou a inžinierskej pedagogikou. Bol aj autorom a spoluautorom viacerých monografií, stredoškolských učebníc, vysokoškolských skrípt. Bol vedúcim projektov, zodpovedným riešiteľom aj riešiteľom mnohých výskumných úloh.

Ocenenie[upraviť | upraviť kód]

  • V roku1978 ocenený Striebornou medailou SVŠT.

Memorabilia[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Galéria Profesor emeritus [online]. Materiálovotechnologická fakulta STU v Bratislave, 14.1.2015, [cit. 2015-08-17]. Dostupné online.
  2. História katedry, MFT STU, Online
  3. Memoriál Prof. Dušana Drienskeho, Stará Turá, Online

Literatúra[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]