Preskočiť na obsah

Edmund Hillary

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sir Edmund Percival Hillary
novozélandský horolezec a objaviteľ
Edmund Hillary
Narodenie20. júl 1919
Auckland, Nový Zéland
Úmrtie11. január 2008 (88 rokov)
Auckland, Nový Zéland
PodpisEdmund Hillary, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Edmund Hillary

Sir Edmund Percival Hillary (* 20. júl 1919, Auckland, Nový Zéland – † 11. január 2008, Auckland) bol novozélandský horolezec a objaviteľ, ktorý sa stal slávnym, keď ako prvý zdokumentovane a dokázateľne zdolal Mount Everest. Dňa 29. mája 1953 dosiahol vrchol Everestu v nadmorskej výške 8 848 m (29 035 stôp) spolu so šerpom Tenzingom Norgayom.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa rodičom Percivalovi Augustovi Hillarymu a Gertrúde Clarkovej.

Navštevoval Auckland Grammar School. Každodenná cesta do školy mu trvala vyše dvoch hodín, ktoré trávil čítaním. Ako chlapec bol menší ako jeho spolužiaci a veľmi hanblivý, preto hľadal útočisko v knihách a v snoch plných dobrodružstiev. Počas školského výletu v Ruapehu sa ako šestnásťročný nadchol pre horolezectvo. Zistil, že jeho neohrabaná postava je fyzicky silná a že je omnoho odolnejší, ako väčšina jeho rovesníkov.

Počas 2. svetovej vojny bol od roku 1943 navigátorom Novozélandských kráľovských vzdušných síl (RNZAF). Slúžil na lietajúcich člnoch Consolidated PBY Catalina. V roku 1945 jeho jednotka operovala na Fidži a Šalamúnovych ostrovoch, kde bol ťažko popálený pri námornej nehode. Následne sa vrátil na Nový Zéland.

V Himalájach

[upraviť | upraviť zdroj]
Hillary a Norgay.

Bol účastníkom neúspešnej výpravy na Everest roku 1951 vedenej Ericom Shiptonom. Práve v tomto období bola cesta na Everest z Tibetu uzavretá v dôsledku čínskej okupácie krajiny. Nepál zase povoľoval iba jednu expedíciu ročne. V roku 1952 sa tak o výstup na najvyššiu horu pokúsili Švajčiari. S touto expedíciou šiel aj šerpa Tenzing, ktorý bol neskôr Hillaryho spoločníkom pri ceste na vrchol. Švajčiarska expedícia vrchol nedosiahla a asi 260 m od neho sa v dôsledku zlého počasia musela vzdať. Na ďalší rok čakal Everest na britskú výpravu. Hillary sa o tom dozvedel počas návštevy Álp v roku 1952 od priateľa Georgea Lowea, a okamžite súhlasil.

Hillary sa neskôr chcel expedície vzdať, po tom čo bol vodca expedície Shipton nahradený Huntom. Tí ho však presvedčili nech zostane. Pôvodne plánoval liezť s Loweom, ale Hunt rozhodol pre vytvorenie dvoch lezeckých tímov. V Hillaryho tíme bol Tom Bourdillon, Charles Evans a Tenzing Norgay. Hillary sa čoskoro s týmto skúseným šerpom spriatelil. Pred samotným výstupom na Everest bola potrebná aklimatizácia a zosúladenie celej skupiny. Lowe vybral ako prvý cieľ Lhoce. Základný tábor pod Mount Everestom rozložila expedícia v marci 1953. Pomaly sa dostávajúc vyššie sa im nakoniec podarilo postaviť najvyšší 9. tábor v Južnom sedle vo výške 7 900 m. 26. mája sa Bourdillon a Evans pokúsili vystúpiť na vrchol, ale útok vzdali asi 100 m pod vrcholom po poruche Evansovej kyslíkovej fľaše. O druhý útok sa mala následne pokúsiť druhá dvojica skupiny, ktorú tvoril Hillary a Tenzing. Tých však zdržalo v sedle dva dni zlé počasie. Vyrazili teda 28. mája s podporou Lowea, Alfreda Gregoryho a Ang Nyima. Vo výške asi 8500 dvojica rozbalila stan v ktorom prečkala do rána. Hillary však zabudol svoje horolezecké topánky pred stanom a tie cez noc zmrzli. Strávil preto ráno dve hodiny ich zohrievaním a následne sa Tenzingom pokúsil o záverečný útok s 13 kilovými batohmi na chrbte. Čoskoro ich však spomalila 12 m stena, ktorá bola neskôr pomenovaná ako „Hillaryho schod“. Hillary využil úzky komín medzi skalou a ľadovou stenou a Tenzing ho tadiaľ nasledoval. Ďalší výstup už taký komplikovaný nebol, dvojica dorazila na vrchol spoločne o 11:30. Strávili tam iba okolo 15 minút. Hillary na vrchole urobil slávnu fotografiu svojho spoločníka, držiaceho cepín a nepálsku vlajku, nechal na vrchole tiež malý krížik. Obaja rovnako hľadali stopy po Malloryho expedícii. Pri zostupe zistili, že ich stopy už zasypal sneh, čo dosť skomplikovalo ich cestu späť. Prvý koho stretli bol Lowe, ktorý za nimi vyšiel nad tábor a doniesol im polievku. Svet sa o úspešnej expedícii a dosiahnutí najvyššieho kopca dozvedel práve v deň korunovácie kráľovnej Alžbety II. Na druhej strane však skupinu prekvapil ohlas vo svete, ktorého sa im dostalo v Káthmandu.

Neskoršie udalosti

[upraviť | upraviť zdroj]
Edmund Hillary v Antarktíde v roku 1957.

V septembri 1953 sa Hillary oženil s Louise Mary Rose. Mali tri deti Petra (* 1954), Sarah (* 1955) a Belindu (* 1959 – † 1975).

Edmund Hillary Himaláje navštívil ešte v rokoch 1956, 1960 – 1961 a 1963 – 1965 a zdolal ďalších 10 vrcholov. Ako člen britskej Commonwealth Trans-Antarctic Expedition dosiahol 4. januára 1958 južný pól.

16. júla 1953 sa stal rytierom Radu britského impéria (KBE) a v roku 1987 členom Radu Nového Zélandu (ONZ). 23. apríla 1995 získal Podväzkový rád.

V roku 1975, na ceste do dediny Phaphlu, kde Hillary pomáhal stavať nemocnicu, jeho žena Louise a dcéra Belinda tragicky zahynuli pri leteckej katastrofe blízko Kátmandú v Nepále.

V decembri 1989 sa druhýkrát oženil, s vdovou po svojom priateľovi Petrovi Mulgrewovi – June Mulgrewovou.

Veľkú časť svojho života venoval pomoci šerpom v Nepále prostredníctvom Himalayan Trust, ktorý založil a venoval mu väčšinu svojho času a energie. Podarilo sa mu vybudovať mnoho škôl a nemocníc v tomto vzdialenom himalájskom regióne. Bol tiež čestným prezidentom Americkej himalájskej nadácie, americkej neziskovej organizácie, ktorá sa tiež zaoberá zlepšovaním životného prostredia a životných podmienok v Himalájach.

Jeho syn Peter Hillary sa stal tiež horolezcom a v roku 2003 spolu s Jamlingom Tenzing Norgayom, synom Tenzinga Norgaya vystúpil na Mount Everest a oslávil tak 50. výročie výstupu na najvyšší štít Zeme. Pri príležitosti 50. výročia prvého úspešného výstupu na Everest mu nepálska vláda udelila čestné občianstvo. Je tak prvým cudzincom, ktorý získal takéto ocenenie.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]