Tenzing Norgay

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tenzing Norgay
šerpský horolezec a sirdar
šerpský horolezec a sirdar
Narodenie15. máj 1914
Khumbu, Nepál
Úmrtie9. máj 1986 (71 rokov)
Darjeeling, Nepál
PodpisTenzing Norgay, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Tenzing Norgay

Tenzing Norgay niekedy písané Norkej (* 15. máj 1914 – † 9. máj 1986) bol šerpský horolezec a sirdar. Spolu so Sirom Edmundom Hillarym vystúpili spoločne v roku 1953 ako prví na Mount Everest.

Život a výpravy[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine budhistických Šerpov ako 11. z 13 detí v Khumbu, na dohľad od Mt. Everestu. Jeho pôvodné meno bolo zmenené na žiadosť tibetského lámu. Keď jaky jeho rodičov vyhubila choroba, musel ísť do služby.

V r. 1935 sa dostal ako nosič do britskej prieskumnej expedície z Tibetu. Napokon ho mrzelo, že mimoriadnu periódu dobrého počasia nevyužili viac. Na jeseň bol s ďalšou výpravou v oblasti Kančendžongy. Na jar 1936 sa s britskou výpravou dostal na Severné sedlo, potom ich zahnal predčasný monzún. Na jeseň bol so Shiptonovou expedíciou v oblasti Nandádéví. V r. 1938 dosiahol 5. tábor a výšku 8000 m, za čo dostal od vedúceho H. W. Tilmana titul „Snežný tiger“.

Za vojny robil prieskumníka pre indickú armádu. S rodinou sa usadil v indickom Darjeelingu. V roku 1947, po dlhej pauze vynútenej 2. svetovou vojnou, sa dal najať excentrickým Kanaďanom Denmanom a zle pripravený dobrodružný pokus o Everest skončil poniže Severného sedla. V roku 1950 Čína obsadila Tibet, ale horolezcom sa otvoril Nepál. Tenzing bol aj v Tilmanovej prieskumnej expedícii z južnej strany Everestu. Potom sa zúčastnil neúspešného britského pokusu o Nanga Parbat. Na jar 1951 šiel s Francúzmi na Nandádéví. Keď dvaja lezci zmizli, v rámci pokusu o ich záchranu vystúpil s L. Dubostom alpsky na východný vrchol. V tom roku sa ešte vybral so Švajčiarmi do oblasti Kančendžongy.

Vo švajčiarskej expedícii na jar 1952 robil sirdara i výškového lezca s Raymondom Lambertom. Ich pokus o zdolanie vrcholu otočili vo výške asi 8600 m, tesne pod Južným vrcholom. Prinútil ich k tomu pomalý postup, pokročilá hodina a vietor. Opakovaná výprava na jeseň končila nižšie pre zlé počasie. Cestou dolu dostal maláriu a skončil v nemocnici. Tam ho zastihla pozvánka na historickú britskú výpravu - a zoslabnutý Tenzing veľmi váhal, takmer nešiel.

Vojensky organizovaná výprava plukovníka J. Hunta sa mu páčila menej, než ľudsky citlivejší prístup Lamberta, ale ako uznávaný sirdar dokázal utlmiť spory medzi nosičmi a vedením. Napokon 29. mája 1953 s E. Hillarym vystúpili na vrchol Mount Everestu.

Po návrate navštívil množstvo krajín, dostal vysoké medaily od anglickej kráľovnej, nepálskeho kráľa aj indickej vlády. Viacero štátov sa chcelo chváliť jeho úspechom. Zomrel v Darjeelingu na mozgovú porážku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • J. R. Ullman: Muž z Everestu, STN 1959.
  • F. Rudolph: Himalájski tigri, Mladé letá 1961.
  • J. Hunt: Výstup na Everest, Martin 1957.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]