Tenzing Norgay

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Tenzing Norgay
šerpský horolezec a sirdar
šerpský horolezec a sirdar
Narodenie koniec mája 1914
Khumbu, Nepál
Úmrtie 9. máj 1986
Darjeeling, Nepál
Podpis Tenzing Norgay, podpis (z wikidata)
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Tenzing Norgay

Tenzing Norgay niekedy písané Norkej (* koniec mája 1914 - † 9. máj 1986) bol šerpský horolezec a sirdar. Spolu so Sirom Edmundom Hillarym vystúpili spoločne v roku 1953 ako prví na Mount Everest.

Život a výpravy[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v rodine budhistických Šerpov ako 11. z 13 detí v Khumbu, na dohľad od Mt. Everestu. Jeho pôvodné meno bolo zmenené na žiadosť tibetského lámu. Keď jaky jeho rodičov vyhubila choroba, musel ísť do služby.

V r. 1935 sa dostal ako nosič do britskej prieskumnej expedície z Tibetu. Napokon ho mrzelo, že mimoriadnu periódu dobrého počasia nevyužili viac. Na jeseň bol s ďalšou výpravou v oblasti Kančendžongy. Na jar 1936 sa s britskou výpravou dostal na Severné sedlo, potom ich zahnal predčasný monzún. Na jeseň bol so Shiptonovou expedíciou v oblasti Nandádéví. V r. 1938 dosiahol 5. tábor a výšku 8000 m, za čo dostal od vedúceho H. V. Tilmana titul "Snežný tiger."

Za vojny robil prieskumníka pre indickú armádu. S rodinou sa usadil v indickom Darjeelingu. V roku 1947, po dlhej pauze vynútenej 2. svetovou vojnou, sa dal najať excentrickým Kanaďanom Denmanom a zle pripravený dobrodružný pokus o Everest skončil poniže Severného sedla. V roku 1950 Čína obsadila Tibet, ale horolezcom sa otvoril Nepál. Tenzing bol aj v Tilmanovej prieskumnej expedícii z južnej strany Everestu. Potom sa zúčastnil neúspešného britského pokusu o Nanga Parbat. Na jar 1951 šiel s Francúzmi na Nandádéví. Keď dvaja lezci zmizli, v rámci pokusu o ich záchranu vystúpil s L. Dubostom alpsky na východný vrchol. V tom roku sa ešte vybral so Švajčiarmi do oblasti Kančendžongy.

Vo švajčiarskej expedícii na jar 1952 robil sirdara i výškového lezca a s Raymondom Lambertom. Ich pokus o zdolanie vrcholu otočili vo výške asi 8600 m, tesne pod Južným vrcholom. Prinútil ich k tomu pomalý postup, pokročilá hodina a vietor. Opakovaná výprava na jeseň končila nižšie pre zlé počasie. Cestou dolu dostal maláriu a skončil v nemocnici. Tam ho zastihla pozvánka na historickú britskú výpravu - a zoslabnutý Tenzing veľmi váhal, takmer nešiel.

Vojensky organizovaná výprava plukovníka J. Hunta sa mu páčila menej, než ľudsky citlivejší prístup Lamberta, ale ako uznávaný sirdar dokázal utlmiť spory medzi nosičmi a vedením. Napokon 29. mája 1953 s E. Hillarym vystúpili na vrchol Mount Everestu.

Po návrate navštívil množstvo krajín, dostal vysoké medaily od anglickej kráľovnej, nepálskeho kráľa aj indickej vlády. Viacero štátov sa chcelo chváliť jeho úspechom. Zomrel v Darjeelingu na mozgovú porážku.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • J. R. Ullman: Muž z Everestu, STN 1959.
  • F. Rudolph: Himalájski tigri, Mladé letá 1961.
  • J. Hunt: Výstup na Everest, Martin 1957.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]