Ekvatoriálne pásmo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pohľad na klimatické oblasti Zeme, ekvatoriálne pásmo tmavo zelenou avšak nerozlíšené od oblastí postihovaných monzúnmi.

Ekvatoriálne pásmo je bioklimatické pásmo Zeme, ktoré sa nachádza pozdĺž rovníka približne v oblasti medzi obratníkmi, no niekedy sa v dôsledku klimatických činiteľov z týchto oblastí odchyľuje na sever či juh. Zodpovedá vlhkému tropickému pásmu (tzv. pásmo dažďových rovníkových lesov). Typickými predstaviteľmi sú oblasti povodia Amazonky a Konga.

Atmosférické podmienky[upraviť | upraviť zdroj]

Priemerná teplota vzduchu a Zemského povrchu (pôdy) v polohách s nízkou nadmorskou výškou nikdy neklesá pod 0 °C a priemerná teplota vzduchu v najchladnejšom mesiaci je vyššia ako 15 °C. Celoročná priemerná teplota sa pohybuje okolo 25 °C. Väčšie môžu byť rozdiely teplôt medzi dňom a nocou, než medzi jednotlivými „ročnými obdobiami“. Časté sú denné zrážky, ktorých ročný úhrn dosahuje i 2000-3000 mm. Padajú najčastejšie nad pevninou poobede a nad oceánmi v noci. Túto oblasť nepostihuje obdobie sucha. Vysoké teploty a zrážky spôsobuje fakt, že v dôsledku Coriolisovej sily sa v oblasti okolo rovníka hromadia vlhké a teplé vzduchové hmoty.

Rastlinstvo[upraviť | upraviť zdroj]

V týchto oblastiach väčšinou rastú tropické dažďové lesy, s nepretržitou vegetáciou bohatých rastlinných spoločenstiev. Lesy sú bohaté, so stromami vysokými do 60 m a viacerými poschodiami. Pre oblasť sú typické liany, epifyty a iné.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Equatorial climate na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).