Kongo (rieka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kongo
rieka
Sunrise near Mossaka (Congo).JPG
Rieka Kongo pri meste Mossaka
Štáty Kongo Kongo,  Konžská demokratická republika Konžská demokratická republika,  Angola Angola
Zdrojnica Chambeshi
Ústie Atlantický oceán
 - výška m
Dĺžka 4 700 km
Povodie 3 680 000 km² (368 000 000 ha)
Prietok ústie
 - priemerný 41 800 /s
Rieka Kongo na mape
Rieka Kongo na mape
Wikimedia Commons: Congo River
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Kongo (istý čas nazývaná Zair) je tretia najvodnatejšia rieka sveta (priemerný prietok pri ústí 41 800 m³), druhá najdlhšia rieka Afriky (4 700 km) a jej povodie je druhým najväčším na svete (3 680 000 km²).

Rieka a väčšina jej prítokov preteká Konžským dažďovým pralesom, ktorý je (po Amazonskom pralese) druhým najväčším tropickým dažďovým pralesom na svete.

Rieka tvorí prirodzenú hranicu medzi Kongom a Konžskou demokratickou republikou a v poslednej časti pred ústím severnú hranicu Angoly. Na jeho brehoch sa nachádzajú hlavné mestá Brazzaville a Kinshasa. Dolný tok Konga ponúka jedny z najlepších podmienok pre budovanie vodných elektrární na svete – s prevýšením 96 m na 15 km, by tu mohla vzniknúť svojou produkciou najväčšia sústava vodných elektrární na svete. Už vybudované elektrárne Inga I a Inga II slúžia prevažne Kinshase. Elektrárne boli vybudované pre provinciu Katanga, ktorá vďaka ťažbe medi, patrí medzi hospodárske základne krajiny. Bolo tu vybudované 1 800 km elektrického vedenia (700 000 V pre zníženie strát na tejto veľkej vzdialenosti). Vedenie neslúži k napájaniu oblasti medzi Kinshasou a Katangou – cieľom bolo zvýšiť kontrolu hlavného mesta nad touto oblasťou, ktorá sa už v minulosti snažila o odtrhnutie.

Vďaka znižovaniu produkcie baní ale zostalo najväčším spotrebiteľom mesto Kinshasa, ktoré má dobré verejné osvetlenie aj v najodľahlejších častiach.

Názov rieky Kongo na hornom toku je Lualaba.

Prietok[upraviť | upraviť zdroj]

Mesačný priemerný prietok (m³/s), zmeraný v hydrologickej stanici v Kinshase

priemer 81 rokov (1903-1983)[1].

Hlavné prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. GRDC - Le Congo à Kinshasa

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]