Eleonóra Magdaléna Gonzagová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Eleonóra Magdaléna Gonzagová
Eleonóra Magdaléna Gonzagová
mantovská princezná

Narodenie 18. november 1630
Mantova
Úmrtie 16. december 1686 (56 rokov)
Viedeň

Eleonóra Magdaléna Gonzagová alebo Eleonóra Toskánska (* 18. november 1630, Mantova – † 16. december 1686, Viedeň) bola mantovská princezná, dcéra vojvodu Karola II. z rodu Gonzaga a Márie, netere cisárovnej Eleonóry Gonzagovej, manželky Ferdinanda II. Štajerského.

Bola treťou manželkou cisára Ferdinanda III., ktorého si vzala v apríli 1651.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Eleonóra dostala meno po svojej pratete, cisárovnej Eleonóre. Nebola však vychovávaná ako jej prateta, jej výchova zvlášť kládla dôraz na kultivovaný kultúrny prejav. Už od mladosti skladala básne a hrala na niekoľko hudobných nástrojov, čím sa podobala svojmu taktiež literárne nadanému manželovi.

Ferdinand bol o viac než dvadsať rokov starší než Eleonóra a mal už šesť detí. Jeho prvá manželka Mária Anna Španielska zomrela pravdepodobne na následky otravy, druhá manželka Mária Leopoldína Tirolská zomrela v sedemnástich rokoch krátko po pôrode.

Manželstvo Eleonóry s Ferdinandom III., uzavreté opäť vo Viedenskom Novom Meste, bolo harmonické. Manželia spolu mali štyri deti, tri dcéry a syna, z nich sa ale len dve dcéry dožili dospelosti. Dcéra Eleonóra Mária sa neskôr stala poľskou kráľovnou.

Kráľovná a cisárovná[upraviť | upraviť zdroj]

Eleonóra bola vzorová cisárovná, ale do zahraničnej politiky Viedne sa nezapájala. V septembri roku 1656 bola v Prahe korunovaná svätováclavskou korunou, po skoro tridsiatich rokoch od poslednej českej korunovácie.

Ferdinand III. dal pre svoju manželku v roku 1657 vo Viedni založiť taliansku literárnu akadémiu. Eleonóra na svojom dvore podporovala balet, alebo divadelný repertoár.

Založila aj kláštor uršuliniek vo Viedni a karmelitánok vo Viedenskom Novom Meste. Hoci sama bola silne nábožensky založená, zrejme nemala predsudky voči protestantom.

Ovdovela v apríli 1657. Najmladší syn Ferdinand sa narodil dva mesiace pred otcovou smrťou. Ferdinand III. sa tak nedožil jeho predčasného úmrtia o rok neskôr – za svoj život by tak prišiel už o tretieho syna.

V roku 1662 sa Eleonóra pokúsila založiť dámsky záslužný rád, tento zámer ale realizovala o šesť rokov neskôr. Založila dámsky Rád hviezdového kríža, ktorý sa neskôr stal prvým cisárskym rádom pre vznešené domáce a zahraničné dámy.

Zomrela vo Viedni v roku 1686, čím svojho manžela prežila skoro o tridsať rokov. Vo Viedni je tie pochovaná, v kapucínskej krypte, rodovej nekropoly Habsburgovcov.

Deti[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Eleonora Toskánská (1630-1686) na českej Wikipédii.