Preskočiť na obsah

Elisabeth Abeggová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Elisabeth Abeggová
nemecká učiteľka a protinacistická bojovníčka
Narodenie3. marec 1882, Štrasburg, Francúzsko
Štrasburg, Francúzsko
Úmrtie8. august 1974 (92 rokov)
Berlín, Nemecko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Elisabeth Abeggová
Pamätná tabuľa v berlínskej mestskej časti Tempelhof, ulica Tempelhofer Damm č. 56

Elisabeth Abeggová (* 3. marec 1882, Štrasburg, Francúzsko – † 8. august 1974, Berlín, Nemecko), bola nemecká učiteľka a členka nemeckého protinacistického odboja.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Bola kvakerka a promovaná pedagogička (s akademickým titulom Dr. phil.), ktorá vyučovala dejepis na Luisenoberlyceum v mestskej časti Berlín-Stred (Berlin-Mitte). V roku 1935 musela z tejto školy odísť pre nepriateľský postoj k nacionálne-socialistickému režimu. Potom bola za trest preradená na Rückertovo gymnázium v mestskej časti Schöneberg. V roku 1941 bola po udaní poslaná do penzie.

V roku 1942 začala s pomocou príbuzných, hlavne svojej sestry Julie Abeggovej, ďalej tiež priateľov, kvakerských stúpencov a bývalých žiakov skrývať Židov pred prenasledovaním a deportáciami. Vytvorila rozsiahlu podzemnú organizáciu pokrývajúcu Berlín a jeho okolie, Východné Prusko a Alsasko, v ktorom ukrývala Židov a zásobovala ich. Mnoho Židov, hlavne detí, našlo dočasné útočisko v jej vlastnom dome, na chod svojej organizácie obetovala všetky svoje úspory i rodinné cennosti.

Po skončení druhej svetovej vojny pracovala opäť v školstve. V roku 1967 ju izraelská organizácia Jad Vašem prehlásila za spravodlivú medzi národmi. V Berlíne ju pripomína pamätná tabuľa v ulici Tempelhofer Damm na dome č. 56. V berlínskej štvrti Berlín-Stred je po nej pomenovaná jedna ulica (Elisabeth-Abegg-Strasse).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Elisabeth Abeggová na českej Wikipédii.