Entomologischer Verein zu Stettin

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Entomologischer Verein zu Stettin (doslova Entomologický spolok v Štetíne/Štetínsky entomologický spolok) bol jednou z popredných entomologických spoločností 19. storočia. Väčšina významných nemeckých entomológov bola členmi tejto spoločnosti, rovnako ako mnohí entomológovia z Anglicka, Švédska, Talianska, Francúzska a Španielska. Táto spoločnosť mala v svojom vlastníctve veľmi veľké zbierky hmyzu a významnú a rozsiahlu odbornú knižnicu.

Entomologischer Verein zu Stettin bol treťou entomologickou spoločnosťou na svete, ktorú založili nemeckí entomológovia (po anglickej a francúzskej spoločnosti). Aj keď je dnes Štetín na území Poľska, ale v čase vzniku spoločnosti patril do územia Pruska. Súčasťou Poľska sa Štetín stal až v roku 1945 po 2. svetovej vojne. Spoločnosť bola podľa niektorých údajov založená v roku 1837, ale spomína sa aj rok 1839, ako rok jej vzniku. Spoločnosť vydávala časopis: "Stettiner Entomologische Zeitung".

Prvým prezidentom tejto spoločnosti bol lekár Wilhelm Ludwig Ewald Schmidt (1804 - 1843). Po jeho predčasnej smrti vo veku 39 rokov bol jeho pokračovateľom vo funkcii Carl August Dohrn (1806 - 1892), ktorý sa stal predsedom na schôdzi spoločnosti dňa 5. novembra v roku 1843. Dohrn pôsobil od založenia spoločnosti ako jej tajomník v predchádzajúcich štyroch rokoch. Pokračoval potom v svojej funkcii predsedu cca ešte 40 rokov. Po jeho smrti sa stal ďalším predsedom tejto spoločnosti jeho syn Heinrich Dohrn. Podľa Dohrna sen. - prezidenta spoločnosti - sa táto spoločnosť stala rovnako dôležitá ako napr. entomologické spoločnosti v Londýne a Paríži.

Každý entomológ tejto spoločnosti, ktorý chcel študovať entomologickú problematiku na úrovni svojej doby a držať krok s vývojom, musel byť schopný prečítať základný text aspoň po anglicky, francúzsky, nemecky, taliansky a v niektorých prípadoch aj švédsky, latinsky a prípadne i grécky.

Členmi tejto prestížnej spoločnosti boli mnohí významní entomológovia z celého sveta. Časopis spoločnosti bol nazvaný, ako sme už spomínali: Stettiner Entomologische Zeitung (skrátene Stett. Ent. Zeit.).

Zdroje[upraviť | upraviť kód]

  • Douglas, J. W.: 1892, Entomologist's Monthly Magazine (3)3: p. 164 - 165:
  • Lefèvre, E.: 1892, Bull. Soc. Ent. Fr., 61.
  • Encyklopedia Szczecina, Tom I., Uniwersytet Szczeciński, Szczecin 2000, p. 229.