Enya

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Enya
Enyasweet.jpg
Základné informácie
Rodné meno Eithne Patricia Ní Bhraonáin
Narodenie 17. máj 1961 (55 rokov)
Írsko Gweedore, Donegal, Írsko
Pôsobenie speváčka, klaviristka a skladateľka
Žáner new age, celtic, pop
Hrá na nástroje klavír
Roky pôsobenia od 1982
Vydavateľstvá Warner Music
Súvisiace
články
Clannad, Moya Brennan
Webstránka www.enya.com

Enya, vlastným menom Eithne Patricia Ní Bhraonáin ˈɛnʲə pəˈtrɪʃə nʲiː ˈvˠɾˠiːn̪ˠaːnʲ (* 17. máj 1961, Gweedor, grófstvo Donegal, Írsko), niekedy v médiách prezentovaná ako Enya Brennan je írska speváčka, klaviristka a skladateľka.

Enya, ako ju nazval jej dedko, sa narodila v galskej oblasti a galčina (írska keltčina) bol preto aj jej prvý jazyk. Je šiesta z deviatich potomkov: Máire, Ciarán, Pól, Deirdre, Leon, Enya, Bartley, Olive a Bridín, ktorí sa tiež venujú hudbe. Enya spieva anglicky, írsky, latinsky, welšsky, španielsky, japonsky, francúzsky, ale tiež aj fiktívnou rečou, ktorá sa volá Loxian.

Jej starí rodičia boli členmi hudobnej skupiny, jej otec bol lídrom skupiny Slieve Foy Band, predtým ako si otvoril pub, jej mama hrala v tanečnej skupine a neskôr vyučovala hudbu v Gweedore Comprehensive School. Enya má štyroch bratov a štyri sestry: niekoľko z nich utvorilo v roku 1968 rodinnú skupinu An Clann As Dobhair. Skupina sa neskôr premenovala na Clannad. V roku 1980, keď sa Enya stala členkou Clannad, skupinu tvorili jej súrodenci Máire, Pól, Ciarán a jej strýkovia-dvojičky Noel a Padraig Duggan. Enya hrala na klávesy a spievala sprievodné vokály na albumoch Crann Úll (1980) a Fuaim (1982). V roku 1982, producent a manažér Nicky Ryan opustil Clannad a Enya sa k nemu pripojila a tým sa začala písať jej sólová kariéra.

V roku 1987 Enya vydala svoj prvý album, ktorý sa volal Enya. Rob Dickins, hlava Warner Music UK, bol týmto albumom unesený a ihneď podpísal s Enyou zmluvu.

Druhý album Watermark vydala Enya v roku 1988. Pieseň Orinoco Flow z albumu sa neočakávane vyzdvihla na začiatok hitparád, a práve táto pieseň ľudí ako prvá zaujala.

V roku 1991 vydala Enya ďalší album Shepherd Moons, z ktorého sa preslávili piesne Caribbean Blue a Book Of Days. Enya bola, ako aj kedysi jej bratia, požiadaná o nahranie hudby k jednej epizóde vysoko sledovaného seriálu The Celts. Keď si producenti vypočuli jej piesne, rozhodli sa ju požiadať aby spravila hudbu k celému seriálu.

Po ďalších troch rokoch sa objavila nová pieseň: Anywhere Is, predzvesť albumu The Memory Of Trees, vydaného roku 1995.

Po desiatich rokoch svojej kariéry sa Enya rozhodla zosumarizovať svoju tvorbu vo výberovom albume Paint The Sky With Stars s prevažne komerčne ladenými skladbami. Vydavateľ tohto výberu Warner Music prišiel aj s limitovanou edíciou A Box Of Dreams - tromi tematickými rozdelenými kompaktnými diskami a exkluzívnym, 32 stranovým bookletom, zabaleným v tmavomodrej škatuli, ktorá sa otvára ako kniha.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]