Ernesto Teodoro Moneta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Ernesto Teodoro Moneta
taliansky mierový aktivista
taliansky mierový aktivista
Narodenie20. september 1833
Miláno, Taliansko
Úmrtie10. február 1918 (84 rokov)
Miláno, Taliansko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Ernesto Teodoro Moneta

Ernesto Teodoro Moneta (* 20. september 1833, Miláno, Taliansko – † 10. február 1918, Miláno) bol taliansky žurnalista a medzinárodný mierový aktivista (okrem miest, kde si talianske záujmy vyžadujú vojnu). V roku 1907 získal (spolu s Louisom Renaultom) Nobelovu cenu za mier.

V 15 rokoch sa zúčastnil vzbury v Miláne (1848) proti Rakúskej nadvláde. V rokoch 1859–60 bojoval pod Giuseppem Garibaldim vo víťaznej vojne za nezávislosť. V roku 1861 vstúpil do talianskej armády a bojoval v Bitke o Custozu v roku 1866. Po odstúpení z armády sa stal redaktorom v demokratických novinách Il Secolo vydávaných v Miláne.

Utrpenie, ktorého bol Moneta svedkom počas svojej vojenskej kariéry ho donútilo hľadať spôsob ako vojnu odstrániť. V roku 1887 založil Società Internazionale per la Pace: Unione Lombarda ("Medzinárodná spoločnosť pre mier: Lombardská liga") aby propagovala odzbrojovanie a vytvárala medzinárodnú arbitráž. V roku 1898 založil pacifistické periodikum Vita internazionale ("Medzinárodný život").

Jeho predsedníctvo na Medzinárodnej mierovej konferencii v Miláne viedlo k získaniu Nobelovej ceny za mier. Napriek tomu v roku 1911 podporoval taliansku inváziu do Turecka, z dôvodov talianskej civilizačnej misie v Líbyi a v roku 1915 obhajoval taliansky vstup do prvej svetovej vojny, pre boj proti imperialistickým návrhom Ústredných veľmocí.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]