Eugene Burton Ely

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Eugene Burton Ely
Eugene Burton Ely
americký priekopník letectva

Narodenie 21. október 1886
Williamsburg, Iowa, USA
Úmrtie 19. október 1911 (24 rokov)
Macon, Georgia, USA

Eugene Burton Ely (* 21. október 1886, Davenport, Iowa, USA – † 19. október 1911, Macon, Georgia) bol americký priekopník letectva. Ako prvý uskutočnil štart a pristatie z paluby lode.

Štart z lode USS Birmingham

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa vo Williamsburgu v Iowe a vyrastal v Davenporte. Navštevoval Iowa State University, štúdium ukončil v roku 1904. Potom sa presťahoval do San Francisca v Kalifornii, kde začal pracovať najprv v oblasti predaja automobilov.

V roku 1910 odišiel do Portlandu v Ohiu, kde pracoval ako obchodný zástupca firmy, ktorú založil E. Henry Wemme. V tom čase Henry Wemme zakúpil jeden z prvých štvorvalcových dvojplošníkov Curtiss D od Glenna Curtissa a získal výhradné právo na predaj týchto strojov pre oblasť severozápadného pacifického pobrežia.

Wemme však nemal s lietadlami žiadne skúsenosti, nikdy neletel a ani nevedel lietať a tak ponúkol lietanie s Curtissom Elymu, ktorý si myslel, že lietanie je rovnako jednoduché ako riadenie automobilu. Ely však onedlho s lietadlom havaroval, ale pretože za túto udalosť niesol zodpovednosť, vrak od Wemmeho odkúpil.

Počas niekoľkých mesiacov stroj opravil a učil sa lietať. Zo začiatku lietal blízko Portlandu, neskôr stále ďalej. V júni 1910 cestou na výstavu do kanadského Winnipegu sa v Minneapolise v Minnesote stretol s Curtissom a odvtedy pre neho pracoval. V októbri sa Ely a Curtiss stretli s kapitánom US Navy Washingtonom Chambersom, ktorý dostal za úlohu zistiť možnosti využitia lietadiel v americkom námorníctve. Toto stretnutie a snaha preveriť možnosti viedli k dvom Elyho experimentom.

Ely uskutočnil 4. novembra 1910 s lietadlom Hudson Flyer prvý úspešný vzlet z provizórnej drevenej nástavby na palube krížnika USS Birmingham v zátoke Hampton Roads vo Virgínii. Nástavba bola dlhá 25 m a široká 7 m.

Prvé pristatie na USS Pennsylvania

O dva mesiace neskôr 18. januára 1911 pristal Ely na palube krížníka USS Pennsylvania, ktorý kotvil v San Franciscu. Pri pristávaní sa po prvý raz použil „záchytný systém“, ktorý vynašiel Hugh Robinson. Pristávacia „dráha“ bola dlhá 40 metrov a široká 10 metrov.

Ely sa potom ďalej venoval lietaniu. 19. októbra 1911 na prehliadke v Macone v Georgii so svojim lietadlom havaroval a zahynul.

V roku 1933 obdržal Eugene Burton Ely Distinguished Flying Cross.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]