Everton FC

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Everton F.C.)
Everton
Celý názovEverton Football Club
Založený1878 ako St. Domingo FC
ŠtadiónGoodison Park
Liverpool
Kapacita39 572
Majiteľ777 Partners [1]
TrénerAnglicko Sean Dyche
LigaFA Premier League
2023/2415. miesto (z 20)
Domáce farby
Hosťovské farby
Tretie farby

Everton Football Club je tradičný anglický futbalový klub založený v roku 1878. Svoje domáce zápasy hrá na štadióne Goodison Park v Liverpoole. Everton patrí k najúspešnejším anglickým futbalovým klubom, v najvyššej anglickej súťaži odohral najviac sezón spomedzi všetkých klubov, z ktorej nespadol už od roku 1955.

Jeho hlavným rivalom je klub Liverpool FC, zápasy medzi nimi sú označované ako Merseyside derby. Fanúšikovia Evertonu sú označovaní ako Evertonians.

Medzi hráčov, ktorí na seba obliekali dres Evertonu patrí okrem iných aj najlepší anglický strelec Dixie Dean, ktorý tímu vystrieľal niekoľko trofejí v období 30. rokov. Tie spoločne so 60. a 80. rokmi sú vnimané ako najúspešnejšie obdobie klubu. Ďalšími známymi legendami sú Alan Ball, Ted Sagar, Gary Lineker, Neville Southall či Graeme Sharp. Mnohé zo slávnych mien klubovej histórie možno nájsť v sieni slávy anglického futbalu. Medzi trofejami nechýbajú početné tituly domáceho majstra, tradičného FA Cupu, ligového poháru, Community Shield a obzvlášť pamätným kúskom je PVP z roku 1986.

Od roku 2002 je usadený na manažérskej stoličke Škót David Moyes, ktorý je považovaný za jedného z najlepších manažérov anglickej Premier League a darí sa mu aj napriek finančnej tiesni držat klub v hornej polovici tabuľky. Najväčšími posilami tímu za posledné obdobie sú Marouane Fellaini (£15 miliónov) a Yakubu Aiyegbeni (£11,25 miliónov). Medzi súčasné hviezdy patria Mikel Arteta, Tim Cahill alebo Tim Howard.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Klub vznikol v roku 1878 pod názvom St. Domingo FC a svoje prvé zápasy hral na ihrisku v Stanley Parku. Neskôr sa premenoval na Everton FC, po piatich rokoch od vzniku hral krátku dobu na Priory Road, z kade sa presťahoval na Anfield. Stále však išlo o ihrisko a nie štadión. Veľkým písmom sa klub z Liverpoolu zapísal do histórie anglického futbalu, keď sa roku 1888 začlenil medzi 12 vtedajších elitných klubov zakladajúcich Football League. V roku 1892 po nezhodách s majiteľom ihriska Johnom Houldingom, ktorý ho prenajímal, došlo k ďalšiemu sťahovaniu. Tentoraz však išlo o trvalé riešenie, keďže Goodison Park je dodnes domovom Evertonu. Stal sa vôbec prvým poriadnym štadiónom s vyhrievaným trávnikom a jeho návštevnosť bola na tú dobu impozantná. John Houlding si neskôr založil vlastný klub, pôvodne sa mal volať Everton Athletic and Football Club, lenže s týmto názvom neuspel na rozdiel od ďalšej alternatívy, teda Liverpool FC ako je dnes známy mestský rival.

K zisku prvého titulu došlo v sezóne 1890/91. V súbojoch o trofeje sa v tých rokoch Everton stretával s mužstvami ako Aston Villa, Preston North End alebo Sunderland AFC. Prvý ligový titul prišiel na Goodison Park až tesne pred vojnou. Po nej v 20. rokoch 19. storočia predvádzal Everton pohľadný futbal, ktorý bol označený ako „Scientific“, z čoho vyplýva neskoršia prezývka The School of Science. Preslávený herný štýl však neviedol k úspechom a tak bol klub nútený pridať k hre aj efektivitu. Novou posilou pred sezónou 1925/26 sa stal William Ralph Dean, známy pod prezývkou Dixie. Prišiel z tretieho známeho klubu sídliaceho v Merseyside, Tranmere Rovers. Útočník nenechal na svoje gólové hody dlho čakať. Pamätná ostane jeho druhá sezóna na Goodison Parku, v ktorej vytvoril rekord v počte strelených gólov za sezónu. Hetrikom na Highbury skompletizoval svojich slávnych, dodnes neprekonaných 60 gólov. To viedlo aj k zisku titulu a Deanova strelecká potencia bola naďalej neuveriteľná. Tieto roky sú známe ako Dixie Years. Treba však spomenúť z tohoto obodbia legendárneho brankára Teda Sagara či Dixieho nahrávača Aleca Troupa. Počas neho sa Everton raz aj prepadol do nižšej súťaže, lenže Dean vystrieľal Evertonu návrat do prvej divízie, v ktorej Everton hneď na to opäť získal titul. Po týchto rokoch však nasledovali neúspechy v 40. a 50. rokoch.

Harry Catterick sa stal v 60. rokoch manažérom Evertonu. Po nezdaroch v predošlom desaťročí nasledovalo ďalšie úspešné obdobie. S hráčmi ako Alan Ball, Brian Labone, Gordon West alebo Alex Young získaval Everton ďalšie trofeje. V roku 1966 získal tento tím FA Cup, keď vo finále proti Sheffield Wednesday otočil polčasové skóre z 0:2 na konečných 3:2. Nasledovné 70. roky neboli považované za tak úspešné obdobie, ale nájdu sa aj v nich pozitíva. Modrý dres na seba cez toto obdobie obliekli napríklad Howard Kendall, Colin Harvey či jeden z najpamätnejších strelcov Bob Latchford. Howard Kendall po ukončení svojej hráčskej kariéry sa vratil v 80. rokoch do Evertonu ako manažér. Vtedy ešte netušil aké úspechy budú nasledovať. V jeho mužstve boli svetoví hráči, medzi nimi strelec Graeme Sharp, brankár Neville Southall, kapitán Kevin Ratcliffe Andy Gray, Andy Reid, Kevin Sheedy, Trevor Steven, Gary Stevens, Derek Mountfield a ďalší. Za toto desaťročie získal Everton 2 domáce ligové tituly, 1x FA Cup a čerešničkou na torte bol Pohár víťazov pohárov zo sezóny 1984/85. Lenže po násilnom vyčíňaní fanúšikov L.F.C. na Heysel Stadium boli anglické kluby vylúčené z európskych súťaží a Everton ako vtedajší šampión tým stratil najviac vrátane niekoľkých hráčov. Týmto boli vzťahy medzi fanúšikskými tábormi oboch klubov z Liverpoolu podstatne narušené, no paradoxne ich opäť dala do hromady ďalšia futbalová tragédia, v ktorej umrelo 96 priaznivcov Reds na Hillsborough. Posledné roky v histórii sú vnímané ako pokusy dostať sa späť medzi elitu, manažér Joe Royle dokázal priniesť iskierku nádeje po zisku FA Cupu v 1995. Dnes sa o to pokúša v službách liverpoolskeho klubu David Moyes.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

Viac informácií v článku: Goodison Park

Pred Goodison Parkom[upraviť | upraviť zdroj]

Former Everton Chairman John Houlding
John Houlding, bývalý predseda Evertonu a vlastník pôdy na Anfielde

Everton pôvodne hral na otvorenom ihrisku v juhovýchodnom rohu novopostaveného Stanley Parku (na mieste, kde o storočie neskôr zvažoval miestny rival Liverpool FC postaviť nový štadión.) Prvý oficiálny zápas po premenovaní Evertonu z pôvodného názvu St. Domingo's sa odohral v Stanley Parku 20. decembra 1879 proti klubu St. Peter's. Vstup na zápas bol zadarmo. V roku 1882 muž menom J. Cruit daroval pozemok na Priory Road s potrebnými zariadeniami potrebnými pre profesionálne kluby, ale požiadal klub, aby po dvoch rokoch opustil jeho pozemok, pretože davy boli príliš veľké a hlučné.

Everton sa presťahoval na neďalekú Anfield Road. Na tomto mieste boli postavené kryté tribúny. Everton hral na ihrisku Anfield od roku 1884 až do roku 1892. [2] Počas tejto doby sa klub zmenil na profesionálny klub a vstúpil taktiež do FA Cupu.[3] Stali sa jedným zo zakladajúcich členov futbalovej ligy a vyhrali svoj prvý šampionát v rokoch 1890-91.[4] Kapacita Anfieldu vzrástla na viac ako 20 000. Klub taktiež usporiadal reprezentačný zápas Anglicka. Počas svojho pôsobenia na Anfielde sa Everton stal prvým klubom, ktorý v profesionálnom futbale zaviedol siete do bránok.[5]

V 90. rokoch 19. storočia sa objavil s Johnom Houldingom spor o tom, ako by mal byť klub vlastnený a riadený. Houlding bol väčšinovým vlastníkom Anfieldu a predsedom Evertonu.[6] Houlding nesúhlasil s tým, že výbor klubu nesúhlasil s úplným odkúpením pozemku na Anfielde od menšieho vlastníka pozemku pána Orrella, čo prerástlo do principiálneho nesúhlasu s tým, ako bol klub vedený. Dve takéto nezhody zahŕňali Houldinga, ktorý chcel, aby Everton počas zápasov predával iba svoje produkty z pivovaru a aby hráči Evertonu používali jeho verejný dom The Sandon ako šatňu.[7]

Zvýšenie nájomného a odchod z Anfieldu[upraviť | upraviť zdroj]

Najznámejšia z nezhôd sa týka výšky zvýšeného nájomného, ktoré požadoval od Evertonu zaplatiť. V roku 1889 Everton zaplatil Houldingovi nájomné 100 libier, ktoré sa v sezóne 1889-90 zvýšilo na 250 libier.[8] Everton taktiež zaplatil za všetky zmeny na tribúnach. Spor eskaloval až tak, že Houlding požadoval nájomné až vo výške 370 libier ročne. V zložitom období vedúcom k rozdeleniu klubu je spor o nájom príliš jednoduchý na to, aby sa dal označiť za hlavnú príčinu. Rozdelenie klubu bolo sprevádzané mnohými ďalšími inými spormi.

Po dlhom vyjednávaní a neúspechu na oboch stranách Everton opustil Anfield a Houldingovi zostal prázdny štadión, na ktorom nemal kto hrať. V dôsledku toho Houlding vytvoril svoj vlastný futbalový klub - Liverpool FC.[9]

Vznik Goodison Parku[upraviť | upraviť zdroj]

Štadión bol pomenovaný Goodison Park, pretože štadión bol postavený pozdĺž ulice Goodison Road.

Spočiatku si pozemok, na ktorom teraz stojí Goodison Park vyžadoval veľa práce pretože veľké časti pozemku bolo nutné zarovnať. Ihrisko bolo zarovnané, bol inštalovaný drenážny systém a bol položený trávnik. Táto práca sa považovala za „impozantný počiatočný výdavok.“

Stavebná firma Kelly Brothers so sídlom vo Waltone dostala pokyn, aby postavila dve nekryté tribúny, z ktorých každá pojme 4000 divákov. Vznikla aj požiadavka na tretiu, krytú tribúnu s kapacitou 3 000 divákov. Spoločné náklady na tieto tribúny boli 1 640 libier. Everton vložil do zmluvy klauzulu o sankciách pre prípad, že by práce neboli dokončené do jej termínu 31. júla. Predstavitelia Evertonu boli ohromení zručnosťou staviteľa a dohodli sa na dvoch ďalších zmluvách: vonkajšie oplotenie bolo postavené za cenu 150 libier spoločne s 12 turniketmi v cene 7 libier za kus. V roku 1894 bol Benjamin Kelly z Kelly Brothers vymenovaný za riaditeľa Evertonu.[10]

Dr. James Baxter z výboru Evertonu daroval bezúročný úver vo výške 1 000 libier na vybudovanie Goodison Parku. Štadión bol prvým futbalovým ihriskom v Anglicku s tribúnami na troch stranách. Goodison Park bol oficiálne otvorený 24. augusta 1892 Lordom Kinnairdom a Frederickom Wallom z Futbalovej asociácie. Nehral sa futbal; namiesto toho 12 000 divákov sledovalo krátke atletické podujatie, po ktorom nasledovala hudba a ohňostroj.[11] Po dokončení bol štadión prvým viacúčelovým futbalovým štadiónom na svete.[12]

Vnútro štadióna počas zápasu v auguste 2022

Prvý futbalový zápas v Goodison Parku sa odohral 2. septembra 1892 medzi Evertonom a Boltonom Wanderers. Everton mal na sebe svoje nové klubové farby lososovej a tmavomodrých pruhov a exhibičný zápas vyhral 4:2. [13] Prvý ligový zápas v Goodison Parku sa odohral 3. septembra 1892 proti Nottinghamu Forest. Zápas sa skončil remízou 2:2. Prvý súťažný gól na štadióne strelil Horace Pike z Forestu a prvý gól Evertonu strelil Fred Geary . Prvé ligové víťazstvo Evertonu na jeho novom ihrisku prišlo v nasledujúcom domácom zápase porážkou 6:0 nad Newton Heath pred odhadovanými 10 000 divákmi.[14]

Kúpa Goodison Parku[upraviť | upraviť zdroj]

Na valnom zhromaždení 22. marca 1895 bolo oznámené, že klub si konečne môže dovoliť kúpiť Goodison Park. Mahon prezradil, že Everton kupoval Goodison Park o 650 libier menej ako bola cena Anfieldu o tri roky skôr, pričom Goodison Park mal viac pôdy a o 25% väčšiu kapacitu. Návrh na kúpu Goodison Parku bol schválený jednomyseľne. Dr. Baxter tiež požičal klubu 5 000 libier na predčasné splatenie hypotéky so sadzbou 3,5%. [15] V tom čase prekresľovanie politických hraníc umiestnilo Walton, a teda aj Goodison Park, do mesta Liverpool.

Poškodenie počas druhej svetovej vojny[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1940, počas druhej svetovej vojny, bol Gwladys Street Stand poškodený bombou. Bomba dopadla priamo na ulicu Gwladys a spôsobila vážne zranenia okolitým obyvateľom. Poškodenie tehál na tribúne úlomkami z bomby je stále viditeľné. Náklady na opravu boli 5 000 libier a zaplatila ich Komisia pre vojnové škody. [16]

Tituly[upraviť | upraviť zdroj]

Vyhrané domáce súťaže

1891,1915,1928,1932,1939,1963,1970,1985,1987

1906,1933,1966,1984,1995

 • 1928, 1932, 1963, 1970, 1984, 1985, 1986, 1987, 1995

Vyhrané medzinárodné súťaže

1985

Rekordy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Najviac ligových gólov Dixie Dean, 349
 • Najviac gólov v FA Cupu Dixie Dean, 28
 • Najviac gólov v Ligovom pohári Bob Latchford, 19
 • Najviac gólov v Premier League Duncan Ferguson, 60
 • Najviac gólov v europských pohároch Fred Pickering, 6
 • Najviac gólov v sezóne Dixie Dean, 60 (sezóna 1927 – 28)
 • Najviac odohraných ligových zápasov Neville Southall, 578
 • Najviac odohraných zápasov v FA Cupu Neville Southall, 70
 • Najviac odohraných zápasov v Ligovom pohári Neville Southall, 65
 • Najviac odohraných zápasov v Premier League David Unsworth, 271
 • Najviac odohraných zápasov v európskych pohároch Brian Labone and Colin Harvey, 19

Slávni hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Everton FC

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

 1. https://www.teraz.sk/sport/vacsinovy-podiel-v-evertone-odkupi/740918-clanok.html
 2. Everton History - Part I [online]. www.toffeeweb.com, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online.
 3. DIMOND, Alex. Why Everton, 'The People's Club,' Has Always Been an Innovator in Its Field [online]. Bleacher Report, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 4. 1890/91 Season [online]. www.evertonfc.com, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 5. ToffeeWeb - History - General Everton Trivia [online]. toffeeweb.com, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online.
 6. [s.l.] : [s.n.]. ISBN 0-00-218426-5.
 7. About – The Sandon [online]. [Cit. 2023-06-22]. Dostupné online. (po anglicky)
 8. The Story of Anfield [online]. membership-magazine.liverpoolfc.com, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online.
 9. Liverpool Football Club is formed - Liverpool FC [online]. web.archive.org, 2012-09-07, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online. Archivované 2012-09-07 z originálu.
 10. Anfield Split - The Move to Goodison | The Everton Collection [online]. www.evertoncollection.org.uk, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online.
 11. [s.l.] : [s.n.]. ISBN 978-1-4050-3431-9.
 12. ToffeeWeb - The Club - Goodison Park - History [online]. www.toffeeweb.com, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online.
 13. ToffeeWeb - The Club - Goodison Park - History [online]. www.toffeeweb.com, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online.
 14. [s.l.] : [s.n.]. ISBN 1-873626-11-8.
 15. Minute Book | The Everton Collection [online]. www.evertoncollection.org.uk, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online.
 16. ROYDEN, Mike. Goodison Under Attack! – Everton FC Heritage Society [online]. 2018-08-30, [cit. 2023-06-22]. Dostupné online. (po anglicky)