Everton FC

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Everton
Celý názovEverton Football Club
Založený1878 ako St. Domingo FC
ŠtadiónGoodison Park
Liverpool
Kapacita39 572
Majiteľ777 Partners [1]
TrénerAnglicko Sean Dyche
LigaFA Premier League
2022-23Premier League, 17. miesto (z 20)
Domáce farby
Hosťovské farby
Tretie farby

Everton Football Club je tradičný anglický futbalový klub založený v roku 1878. Svoje domáce zápasy hrá na štadióne Goodison Park v Liverpoole. Everton patrí k najúspešnejším anglickým futbalovým klubom, v najvyššej anglickej súťaži odohral najviac sezón spomedzi všetkých klubov, z ktorej nespadol už od roku 1955.

Jeho hlavným rivalom je klub Liverpool FC, zápasy medzi nimi sú označované ako Merseyside derby. Fanúšikovia Evertonu sú označovaní ako Evertonians.

Medzi hráčov, ktorí na seba obliekali dres Evertonu patrí okrem iných aj najlepší anglický strelec Dixie Dean, ktorý tímu vystrieľal niekoľko trofejí v období 30. rokov. Tie spoločne so 60. a 80. rokmi sú vnimané ako najúspešnejšie obdobie klubu. Ďalšími známymi legendami sú Alan Ball, Ted Sagar, Gary Lineker, Neville Southall či Graeme Sharp. Mnohé zo slávnych mien klubovej histórie možno nájsť v sieni slávy anglického futbalu. Medzi trofejami nechýbajú početné tituly domáceho majstra, tradičného FA Cupu, ligového poháru, Community Shield a obzvlášť pamätným kúskom je PVP z roku 1986.

Od roku 2002 je usadený na manažérskej stoličke Škót David Moyes, ktorý je považovaný za jedného z najlepších manažérov anglickej Premier League a darí sa mu aj napriek finančnej tiesni držat klub v hornej polovici tabuľky. Najväčšími posilami tímu za posledné obdobie sú Marouane Fellaini (£15 miliónov) a Yakubu Aiyegbeni (£11,25 miliónov). Medzi súčasné hviezdy patria Mikel Arteta, Tim Cahill alebo Tim Howard.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Klub vznikol v roku 1878 pod názvom St. Domingo FC a svoje prvé zápasy hral na ihrisku v Stanley Parku. Neskôr sa premenoval na Everton FC, po piatich rokoch od vzniku hral krátku dobu na Priory Road, z kade sa presťahoval na Anfield. Stále však išlo o ihrisko a nie štadión. Veľkým písmom sa klub z Liverpoolu zapísal do histórie anglického futbalu, keď sa roku 1888 začlenil medzi 12 vtedajších elitných klubov zakladajúcich Football League. V roku 1892 po nezhodách s majiteľom ihriska Johnom Houldingom, ktorý ho prenajímal, došlo k ďalšiemu sťahovaniu. Tentoraz však išlo o trvalé riešenie, keďže Goodison Park je dodnes domovom Evertonu. Stal sa vôbec prvým poriadnym štadiónom s vyhrievaným trávnikom a jeho návštevnosť bola na tú dobu impozantná. John Houlding si neskôr založil vlastný klub, pôvodne sa mal volať Everton Athletic and Football Club, lenže s týmto názvom neuspel na rozdiel od ďalšej alternatívy, teda Liverpool FC ako je dnes známy mestský rival.

K zisku prvého titulu došlo v sezóne 1890/91. V súbojoch o trofeje sa v tých rokoch Everton stretával s mužstvami ako Aston Villa, Preston North End alebo Sunderland AFC. Prvý ligový titul prišiel na Goodison Park až tesne pred vojnou. Po nej v 20. rokoch 19. storočia predvádzal Everton pohľadný futbal, ktorý bol označený ako „Scientific“, z čoho vyplýva neskoršia prezývka The School of Science. Preslávený herný štýl však neviedol k úspechom a tak bol klub nútený pridať k hre aj efektivitu. Novou posilou pred sezónou 1925/26 sa stal William Ralph Dean, známy pod prezývkou Dixie. Prišiel z tretieho známeho klubu sídliaceho v Merseyside, Tranmere Rovers. Útočník nenechal na svoje gólové hody dlho čakať. Pamätná ostane jeho druhá sezóna na Goodison Parku, v ktorej vytvoril rekord v počte strelených gólov za sezónu. Hetrikom na Highbury skompletizoval svojich slávnych, dodnes neprekonaných 60 gólov. To viedlo aj k zisku titulu a Deanova strelecká potencia bola naďalej neuveriteľná. Tieto roky sú známe ako Dixie Years. Treba však spomenúť z tohoto obodbia legendárneho brankára Teda Sagara či Dixieho nahrávača Aleca Troupa. Počas neho sa Everton raz aj prepadol do nižšej súťaže, lenže Dean vystrieľal Evertonu návrat do prvej divízie, v ktorej Everton hneď na to opäť získal titul. Po týchto rokoch však nasledovali neúspechy v 40. a 50. rokoch.

Harry Catterick sa stal v 60. rokoch manažérom Evertonu. Po nezdaroch v predošlom desaťročí nasledovalo ďalšie úspešné obdobie. S hráčmi ako Alan Ball, Brian Labone, Gordon West alebo Alex Young získaval Everton ďalšie trofeje. V roku 1966 získal tento tím FA Cup, keď vo finále proti Sheffield Wednesday otočil polčasové skóre z 0:2 na konečných 3:2. Nasledovné 70. roky neboli považované za tak úspešné obdobie, ale nájdu sa aj v nich pozitíva. Modrý dres na seba cez toto obdobie obliekli napríklad Howard Kendall, Colin Harvey či jeden z najpamätnejších strelcov Bob Latchford. Howard Kendall po ukončení svojej hráčskej kariéry sa vratil v 80. rokoch do Evertonu ako manažér. Vtedy ešte netušil aké úspechy budú nasledovať. V jeho mužstve boli svetoví hráči, medzi nimi strelec Graeme Sharp, brankár Neville Southall, kapitán Kevin Ratcliffe Andy Gray, Andy Reid, Kevin Sheedy, Trevor Steven, Gary Stevens, Derek Mountfield a ďalší. Za toto desaťročie získal Everton 2 domáce ligové tituly, 1x FA Cup a čerešničkou na torte bol Pohár víťazov pohárov zo sezóny 1984/85. Lenže po násilnom vyčíňaní fanúšikov L.F.C. na Heysel Stadium boli anglické kluby vylúčené z európskych súťaží a Everton ako vtedajší šampión tým stratil najviac vrátane niekoľkých hráčov. Týmto boli vzťahy medzi fanúšikskými tábormi oboch klubov z Liverpoolu podstatne narušené, no paradoxne ich opäť dala do hromady ďalšia futbalová tragédia, v ktorej umrelo 96 priaznivcov Reds na Hillsborough. Posledné roky v histórii sú vnímané ako pokusy dostať sa späť medzi elitu, manažér Joe Royle dokázal priniesť iskierku nádeje po zisku FA Cupu v 1995. Dnes sa o to pokúša v službách liverpoolskeho klubu David Moyes.

Štadión[upraviť | upraviť zdroj]

Goodison Park

Viac informácií v článku: Goodison Park

Prvé zápasy hral ešte vtedajší St. Domingo FC na ihrisku v Stanley Parku. V roku 1883 sa klub, už pod názvom Everton FC, nakrátko z prechodných dôvodov usídlil na Priory Road. Z neho sa Karamelky sťahovali na Anfield, kde pobudli do roku 1892. Vlastníkom ihriska bol John Houlding a ten kvôli stúpajúcej popularite Evertonu, vysokej návštevnosti a úspechom chcel mať vyšší podiel. Z toho dôvodu zvýšil nájomné o 150%. To bolo pre klub neprijateľné a tak sa natrvalo usídlil na Goodison Parku. Ten má v súčasnosti kapacitu 40 157 miest. Ide aj keď o moderne zastaraný, tak historicky mimoriadne skvostný štadión, po ktorého trávniku už chodili nie len legendy anglického, ale aj svetového futbalu a po veľkolepom Wembley bol druhým najvýznamnejších štadiónom na MS 1966. V súčasnosti sa hovorí o výstavbe nového štadióna v Kirkby, proti čomu sa však búri zjednotená organizácia fanúšikov nazvaná Keep Everton In Our City.

Tituly[upraviť | upraviť zdroj]

Vyhrané domáce súťaže

1891,1915,1928,1932,1939,1963,1970,1985,1987

1906,1933,1966,1984,1995

 • 1928, 1932, 1963, 1970, 1984, 1985, 1986, 1987, 1995

Vyhrané medzinárodné súťaže

1985

Rekordy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Najviac ligových gólov Dixie Dean, 349
 • Najviac gólov v FA Cupu Dixie Dean, 28
 • Najviac gólov v Ligovom pohári Bob Latchford, 19
 • Najviac gólov v Premier League Duncan Ferguson, 60
 • Najviac gólov v europských pohároch Fred Pickering, 6
 • Najviac gólov v sezóne Dixie Dean, 60 (sezóna 1927 – 28)
 • Najviac odohraných ligových zápasov Neville Southall, 578
 • Najviac odohraných zápasov v FA Cupu Neville Southall, 70
 • Najviac odohraných zápasov v Ligovom pohári Neville Southall, 65
 • Najviac odohraných zápasov v Premier League David Unsworth, 271
 • Najviac odohraných zápasov v európskych pohároch Brian Labone and Colin Harvey, 19

Slávni hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Everton FC

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

 1. https://www.teraz.sk/sport/vacsinovy-podiel-v-evertone-odkupi/740918-clanok.html