F Sharp

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Správny názov tohto článku je F#. Vynechanie # je spôsobené technickými obmedzeniami.
F#
Druhfunkcionálny, objektový, multiparadigmatický
Dátum vzniku2002
Použitievšeobecné
Typová kontrolastatická, silná, implicitná
TvorcaMicrosoft Research (Don Syme)
Implementácie.NET Framework, Mono
Používané prípony.fs, .fsx, .fsi

F# (vyslovované v angličtine ako F Sharp, /ef ʃɑɹp/, doslova to označuje notu fis) je multiparadigmatický programovací jazyk pre .NET spájajúci funkcionálny prístup s imperatívnym objektovo orientovaným prístupom. Syntax jazyka vychádza z ML a OCaml a ďalej je ovplyvnená jazykmi Haskell a C#. F# je plne podporovaným jazykom pre platformu .NET a je súčasťou Visual Studia 2010. V súčasnej dobe sa o vývoj jazyka stará Microsoft Research.

Ciele jazyka a súhrn vlastností[upraviť | upraviť zdroj]

F# bol vyvinutý ako variant ML s niektorými konštrukciami prevzatými z jazyka OCaml. Na rozdiel od mnohých skriptovacích jazykov sa rýchlosťou blíži k C#, (predovšetkým z dôvodu silnej typovej kontroly). Taktiež podporuje mnoho dynamických programovacích techník ako je napríklad reflexia. F# umožňuje prepojenie s ďalšími jazykmi vrátane jednoduchej implementácie DSL a bez problémov spolupracuje so všetkými .NET jazykmi.

Microsoft Research uvádza ako hlavné výhody jazyka tieto:

  • funkcionálny jazyk so stručnou syntaxou a implicitným typovaním
  • možnosť interaktívneho skriptovania (ako v Pythone)
  • kombinácia typovej bezpečnosti a implicitného typovania (ako v ML)
  • výkon na úrovni C#, natívny beh na .NET frameworku
  • prístup ku všetkým .NET knižniciam
  • integrovanosť a plná podpora vo Visual Studiu

F# je silne typový jazyk, ktorý však používa implicitné typovanie (dátový typ premennej sa nemusí špecifikovať explicitne, prekladač ho rozpozná podla priraďovanej hodnoty). Ako jazyk pre .NET podporuje F# všetky typy z .NET frameworku, ale navyše pridáva niekoľko nemenných typov (zmena ich hodnoty je možná iba vytvorením novej kópie) zviazaných so špecifickými vlastnosťami jazyka a používaných predovšetkým pre úlohy funkcionálneho programovania. Týmito typmi sú: tuple, record, discriminated union, list a function. V tejto súvislosti stojí za zmienku že aj typy .NET sú v F# štandardne nemeniteľné, opak sa dá dosiahnuť použitím kľúčového slova mutable.

Dôležitou vlastnosťou jazyka je interaktívne skriptovanie, ktoré umožňuje komponenta F# Interactive. Syntax jazyka sa pre skriptovanie v niektorých detailoch líši.