Fakjú pán profesor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fakjú pán profesor

Základné informácie
Žáner komédia
Dĺžka 118 minút
Štát Nemecko Nemecko
Pôvodný jazyk nemčina
Dátum uvedenia Nemecko 7. november 2013
Slovensko 28. august 2014
Filmový štáb
Réžia Bora Dagtekin
Scenár Bora Dagtekin Simon Hauschild
Produkcia Christian Becker, Lena Schömannová
Hudba Beckmann
Djorkaeff
Beatzarre
Kamera Christof Wahl
Strih Charles Ladmiral
Zaz Montana
Obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Fakjú pán profesor (orig. Fack ju Göhte) je nemecká komédia z roku 2013. Film režíroval a napísal Bora Dagtekin a v hlavných rolách sa predstavili Elyas M’Barek a Karoline Herfurthová. V nemeckých kinách film videlo cez 7 miliónov divákov.

Na Slovensku mal film v kinách premiéru 28. augusta 2014.

V roku 2015 bolo nakrútené pokračovanie s názvom Fakjú pán profesor 2 a v roku 2018 posledné pokračovanie s názvom Fakjú pán profesor 3.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Bankového lupiča Zekiho Müllera práve prepustili z väzenia a musí splatiť svoje dlhy. Zekiho kamarátka Charlie pred trinástimi mesiacmi schovala jeho peniaze z poslednej lúpeže na stavenisku na pozemku Göethovho gymnázia. Zeki síce miesto nájde pomocou GPS, ale zistí, že tu bola nanovo vybudovaná telocvičňa. Zeki chce získať svoje peniaze späť, a tak si chce požiadať v škole o miesto po zosnulom školníkovi, ale vďaka nedorozumení sa stáva dočasným učiteľom. Zoznamuje sa so študentmi a učiteľmi, medzi ktorých patrí tiež Elisabeth „Lisi“ Schnabelstedtová, ktorá je stážistkou na tej istej škole a sama kedysi túto školu navštevovala.

Keď sa Ingrid Leimbachová-Knorrová, učiteľka triedy 10.B (známej tiež ako najhoršej a najproblematickejšej triedy) pokusí o samovraždu výskokom z okna, tak riaditeľka prenáša riadenie triedy na Lisi Schnabelstedtovou a Zeki sa má ujať Lisinej siedmej triedy. Lisi samozrejme nemá primeranú autoritu, ktorú študenti potrebujú a škaredé žarty z ich strany ju doháňajú k zúfalstvu. Zeki v noci pracuje v suteréne školy, kde potajme hlbí tunel, aby si vzal svoje peniaze. Aby mohol učiť, skopíruje Lisin certifikát, zfalšuje ho a vydáva za svoj, Lisi ho samozrejme odhalí a vydiera ho. Lisi tak dostane späť svoju pôvodnú triedu a Zeki musí ísť učiť do 10.B. Navyše, Lisi Zekiho ubytuje u seba výmenou za jeho snahu o nápravu 10.B.

So svojimi nekonvenčnými metódami a Lisinou záštitou získava Zeki rešpekt triedy v čele so svojimi obávanými vodcami, Danielom („Dangerom“) a Chantal. Zekimu sa navyše podarí zorganizovať akciu graffiti na vlaku, aby vylepšil Lisin „image“ medzi študentmi. Okrem toho zisťuje, že Lisina mladšia sestra je zamilovaná do Dangera a podnecuje tak vzťah medzi nimi a tiež sa pre úrady stane Lauriným opatrovníkom. Zeki a Lisi sa do seba pomaly začínajú zamilovávať.

Zeki nachádza pri svojom hĺbení tunelu časovú schránku, kam pred niekoľkými rokmi Lisi napísala svoje tajné priania a cítí k nej náklonnosť. Neskôr Zeki v tuneli nachádza tiež peniaze. Krátko na to Lisi objaví tunel, pretože počas telocviku jeden z ich študentov prerazil podlahu telocvične a dozvie sa tak o Zekiho zločineckej minulosti. Lisi s ním prerušuje všetok kontakt. Zeki sa zo zúfalstva opäť chce venovať lúpežiam. Jeho kamarádka Charlie ho presviedča, že sa kvôli Lisi môže zmeniť k lepšiemu a keď ho nepresvedčí ide za Lisi, ktorej Zeki zanechal peniaze, ktoré našiel, a list, kde popisuje, že mu záležalo ako na jeho triede, tak na Lisi. Ona sa začne snažiť Zekiho zase dostať späť na tu lepšiu cestu a to sa jej s pomocou 10.B skutočne podarí.

Zeki zruší plánovanú lúpež a vydáva sa späť so študentmi. Malým podvodom sa dostane k Lisi domov, dá jej šaty na nadchádzajúci školský ples a milostný list s možnosťami ÁNO, NE, SNÁĎ; presne ako si Lisi kedysi priala a písala o tom vo svojom liste z časového púzdra. Pred riaditeľkou školy Zeki priznáva, že nie je učiteľ a ani nemá dokončenú vysokú školu. Okrem toho si ho chce riaditeľka v škole ponechať, a tak mu zfalšuje maturitné vysvedčenie. Trieda 10.B je totižto pod jeho vedením ochotná chodiť na hodiny a učiť sa. Zeki sa tak rozhodne zostať.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vznik filmu[upraviť | upraviť zdroj]

Miesto nakrúcania filmu

Kasting[upraviť | upraviť zdroj]

Rolu Zekiho Müllera napísal Dagtekin priamo pre Elyasa M’Bareka. M’Barek a Dagtekin už spoločne pracovali v televíznych seriáloch Schulmädchen, Denník doktorky, Pestrá rodinka a vo filme Turecky ľahko a rýchlo. Producentka Lena Schömannová chválila M'Bareka za jeho „neuveriteľnú disciplínu“, pretože herec už mesiace pred nakrúcaním cvičil päť dní v týždni s osobným trenérom a pribral osem kilogramov svalovej hmoty.

Hlavnú ženskú rolu získala víťazka Grimmovej ceny, Karoline Herfurthová, ktorá sa predtým objavovala v komédiách, napríklad v roku 2001 vo filme Baby to chcú tiež a v jeho pokračovaní z roku 2004. Producentka Lena Schömannová nazvala Herfurthsovú ako ideálnu voľbu pre jej „skvelý zmysel pre komédiu a načasovanie“. Rolu riaditeľky školy získala Katja Riemannová, ktorá sa objavila vo filme Pestrá rodinka a Uschi Glasová stvárnila menšiu rolu nervovo zrútenej učitelky Ingrid Leimbachovej-Knorrovej.

Nakrúcanie[upraviť | upraviť zdroj]

Film sa nakrúcal prevažne v Mníchove a Berlíne. Gymnázium Lise Meitnerovej v Mníchove slúžilo ako kulisy pre filmovo fiktívne Goethove gymnázium. V Berlíne boli nakrúcané scény z bazénu alebo z väzenia. Nakrúcanie začalo 28. apríla 2013 a trvalo 41 dní.

Soundtrack[upraviť | upraviť zdroj]

 1. „Cheating“ − John Newman
 2. „Fack Ju Göhte Beat“ − Djorkaeff
 3. „Error“ − Madeline Juno
 4. „Pumpin Blood“ − NoNoNo
 5. „Let Her Go“ − Passenger
 6. „Hands Around The World“ − Djorkaeff
 7. „Benzin Beat“ − Djorkaeff
 8. „Move“ − D/R Period
 9. „Brother“ − Smashproof
 10. „Ain't No Fun“ − Nitro
 11. „Hey Now“ − Martin Solveig & The Cataracs feat. Kyle
 12. „Everybody Talks“ − Neon Trees
 13. „Das Ist Pimkie!“ − Beckmann
 14. „Dry My Soul“ − Amanda Jenssen
 15. „Change Is Gonna Come“ − Olly Murs
 16. „What I Go To School For“ − Busted
 17. „High Hopes“ − Kodaline
 18. „Zeitkapsel“ − Beckmann
 19. „Can’t Help“ − Parachute
 20. „Deep Diving“ − Thilo Brandt
 21. „Klassenzimmer Beat“ − Djorkaeff
 22. „Laura, Sie Redet Mit Dir!“ − Beckmann
 23. „Theater Beat“ − Djorkaeff
 24. „Balkan Bachata“ − Clea & Kim
 25. „Touch Me (I Want Your Body)“ − Samantha Fox
 26. „Cheating“ (Remix) − John Newman

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

 • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Fakjů pane učiteli na českej Wikipédii.