Olly Murs

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Olly Murs
Olly Murs v roku 2012
Olly Murs v roku 2012
Základné informácie
Rodné meno Oliver Stanley Murs
Narodenie 14. máj 1984 (39 rokov)
Witham, Essex, Anglicko
Pôsobenie Spevák-skladateľ, herec
Žáner Pop, R&B, Rock
Hrá na nástrojoch Vokály, gitara, klavír
Roky pôsob. 2009 – súčasnosť
Vydavateľstvá Epic, Sico, Columbia
Webstránka ollymurs.com

Oliver Stanley „Olly“ Murs (* 14. máj 1984, Witham, Spojené kráľovstvo) je anglický spevák-skladateľ, televízny moderátor a herec.

Do pozornosti sa dostal po účasti v šiestej sérii úspešnej anglickej súťaže The X Factor v roku 2009. V súčasnosti má uzavretú zmluvu s Epic Records v Spojenom kráľovstve, Columbia Records v Spojených štátoch a Syco Music. Na konci augusta 2010 vydal svoj debutový singel „Please Don't Let Me Go“, ktorý sa umiestnil na prvom mieste UK Singles Chart. Do rebríčkov sa znovu vrátil po vydaní piesne „You Are Not Alone“, ktorú naspieval spolu s ostatnými finalistami šiestej série; pieseň sa umiestnila na druhom mieste. Jeho druhý singel „Thinking of Me“ sa umiestnil v UK Singles Chart na štvrtom mieste. Následne na to vydal svoj tretí („Heart Skips a Beat“) a štvrtý singel („Dance With Me Tonight“ z jeho druhého albumu „In Cause You Didn't Know“), ktoré sa oba umiestnili v tejto hitparáde na prvom mieste.

V novembri 2010 vydal Murs svoj debutový štúdiový album pomenovaný po sebe – Olly Murs. O rok neskôr vydal svoj druhý In Case You Didn't Know a o ďalší rok tretí štúdiový album Right Place Right Time.

V októbri 2012 mu vyšla autobiografia s názvom Happy Days, v ktorej opisuje svoj život pred X-Factorom a svoju cestu za slávou.

Detstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Witham v anglickom grófstve Essex matke Vicky-Lynn a otcovi Peteovi. Má dvojča – mladšieho brata Bena Mursa, a sestru – Fay Huntovú. Navštevoval Howbridge Junior School vo Withame a Notley High School v Braintree, v Essexe, kde bol útočníkom v školskom futbalovom tíme. Jeho najobľúbenejší futbalový tím je Manchester United, dokonca hral poloprofesionálne pre miestny Withamský futbalový tím. Svoju futbalovú kariéru však ukončil po vážnom zranení kolena.

Hudobná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Pred X-Factorom pracoval ako personálny konzultant v Prime Appointments vo Withame (pomáhal nájsť ľuďom prácu). Murs a jeho kamarát Jon Goodey spolu vystupovali s malou coverovou kapelou, ktorá sa nazývala Small Town Blaggers. V roku 2007 sa objavil v televíznej show "Deal or No Deal", kde vyhral 10 dolárov, no v roku 2012 sa objavil v jej celebritnej verzii, čím sa stal jediným človekom, ktorú sa súťaže zúčastnil dvakrát. V roku 2008 odcestoval na tri mesiace do Austrálie, kde sa pokúšal presadiť ako spevák, no bezúspešne, preto sa o to opäť pokúsil v roku 2009 v šou X-Factor.

X-Factor[upraviť | upraviť zdroj]

Zúčastnil sa šiestej série britskej verzie úspešnej speváckej súťaže X-Factor, kde sa umiestnil na druhom mieste. Na kastingu zaspieval pieseň Superstition od Stevieho Wondera. Presvedčil všetkých porotcov a Simon Cowell povedal, že to bolo najľahšie áno, aké kedy v živote dal.

Týždeň Pieseň Umiestnil sa :
1. týždeň "She's the one" 7.
2. týždeň "A Fool in love" 5.
3. týždeň "Bewitched" 7.
4. týždeň "Come together" 2.
5. týždeň "Twist and Shout" 3.
6. týždeň "Don't stop me now" 5.
7. týždeň "Fast love" 6.
8. týždeň "Love Ain't Here Anymore", "Saturday Night's Alright for Fighting" 3.
Semifinále "Can You Feel It", "We Can Work It Out" 2.
Finále "Superstition", "Angels", "A Fool in Love", "Twist and Shout", "The Climb" 2.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Turné[upraviť | upraviť zdroj]

Ako hlavný umelec[upraviť | upraviť zdroj]

Ako predskokan[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]