Fallen Astronaut

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Fallen Astronaut

Fallen Astronaut je asi 8 cm veľká hliníková soška astronauta v skafandri umiestnená na Mesiaci. Sochu vytvoril belgický umelec Paul Van Hoeydonck po stretnutí s astronautom Davidom Scottom. Ten vyzval Van Hoeydoncka, aby vytvoril malú sochu, ktorá by pripomínala tých astronautov, ktorí v súvislosti s výskumom vesmíru prišli o život. Pre sochu bolo určených niekoľko obmedzení, musela byť ľahká a pevná, z materiálu, ktorý vydrží extrémne podmienky na Mesiaci a nesmela mať pohlavné, ani etnické znaky. V súvislosti so Scottovým želaním zabrániť komercionalizácii vesmíru nemalo byť zverejnené ani meno autora.

Fallen Astronaut je pravdepodobne jediným umeleckým dielom umiestneným na povrchu Mesiaca.

Plaketa s menami[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1971 umiestnila na povrch Mesiaca sochu posádka Apolla 15 spolu s plaketou, na ktorej boli uvedené mená ôsmich amerických a šiestich sovietskych kozmonautov, ktorí zahynuli v súvislosti s kozmickým výskumom. Sú to:

Veliteľ misie Apollo 15 David Scott poznamenal, že na plakete bohužiaľ chýbajú mená dvoch sovietskych astronautov, Valentina Bondarenka a Grigorija Neľubova, o ktorých úmrtiach neboli v dôsledku sovietskeho embarga informácie.

Na plakete nie sú uvedené ani mená dvoch amerických astronautov, ktorí zomreli v roku 1967. Michael James Adams a Robert Henry Lawrence, Jr.. Sú ale uvedení na Space Mirror Memorial.