Farfalle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Farfalle
Farfalle
Neuvarené cestoviny farfalle
Pôvod
Alternatívne názvymašličky, strichetti
Miesto pôvoduTaliansko Taliansko
RegiónLombardsko a Emilia-Romagna
Detaily
Typcestovina
VariácieFarfalle rigate, farfallone, farfalline

Farfalle je druh cestoviny, ktorý je na Slovensku známy aj pod názvom mašličky. Názov je odvodený od talianskeho slova farfalle (motýle).[1] V talianskom meste Modena sú farfalle známe ako strichetti. Väčšia variácia sa nazýva farfalloni, zatiaľ čo menšia verzia sa nazýva farfalline. Farfalle vznikli v 16. storočí v regiónoch Lombardsko a Emilia-Romagna na severe Talianska.[chýba zdroj]

Slovo sa dá spliesť s podobne znejúcim slovom farfel, cestovina využívaná v židovskej kuchyni.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Farfalle prichádzajú v niekoľkých veľkostiach, ale všetky majú výrazný tvar motýlika. Zvyčajne sú farfalle tvorené z obdĺžnikových alebo oválnych cestovín, pričom dve strany sú orezané, aby mali zvlnený okraj a stred je zovretý, aby vytvoril nezvyčajný tvar cestovín. Vrúbkovaná verzia cestovín je známa ako farfalle rigate. Aj keď sú použiteľné pre väčšinu omáčok, farfalle sú najvhodnejšie pre smotanové a paradajkové omáčky.[chýba zdroj] Okrem hladkej a celozrnnej múky sa do cesta pridávajú farbivá aj zmiešaním ich určitých zložiek do cesta, ktoré ovplyvňujú aj arómu (ako v prípade všetkých cestovín). Napríklad červená repa môže byť použitá na červenú, špenát na zelenú a atrament zo sépie na čiernu farbu. K dispozícii môže byť aj paradajka. Zelené, biele a červené variácie sa často predávajú spolu v jednej zmesi, ktorá pripomína farby talianskej vlajky.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Farfalle Chefs. Farfalle Recipes [online]. Farfalle Recipe Book. Dostupné online. Archivované 2012-03-14 z originálu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Farfalle na anglickej Wikipédii.