Tank (vozidlo)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Americký tank M1A1 Abrams je typický moderný hlavný bojový tank. Veža je nízko-profilová, dobre integrovaná do celkového tvaru vozidla.

Tank je obrnené bojové vozidlo vyzbrojené väčšinou delom pohybujúce sa na pásoch. Delo býva na otočnej veži (360°) a má tiež 1 alebo 2 guľomety (obyčajne na veži hore a vedľa kanónu) proti pechote.

Opis

Význam

Určený je na ničenie nepriateľskej sily priamou paľbou (konkrétne ciele, nie plošné ciele).

Je to veľmi silná zbraň, ak sa k nemu pechota nedostane blízko. Ak je správne použitý, vie jeden tank za pár minút pozabíjať niekoľko stoviek pešiakov.

Nevýhody

Zničiť sa dá pancierovou päsťou, hoci moderné tanky len z boku alebo zozadu (platí pre RPG). Keď sa pešiak dostane blízko, môže zaútočiť na jeho slabé miesta:

  • Maska motora (obyčajne hore alebo vzadu) - zničí ho jeden ručný granát
  • Pásy - granát alebo kus koľajnice do kolies môže zadrieť pásy (proti tomu majú máloktoré tanky poistku)
  • Granát do hlavne dela
  • Granát cez poklop dovnútra

a veľa ďalších vecí.

Hoci sa to zdá jednoduché, dostať sa do blízkosti tanku sa dá len v meste alebo neprehľadnom teréne. V plnej rýchlosti je ale priblížiť sa k tanku takmer nemožné. To sa ukázalo napr. vo Vietname, kde boli tanky jednou z najúčinnejších zbraní v džungli, kde sa mohli pohybovať takmer beztrestne (napr. pancierové päste sa v džungli nedajú použiť).

Ďalšou slabinou tanku sú nároky na logistiku a personál: v obrnenej alebo mechanizovanej divízii treba na zabezpečenie jedného tanku 20 ľudí a viac a k tomu veľké množstvá paliva. Bez tohoto zabezpečenia sú tanky ako zbraň nenasaditeľné.

Prvé tanky sa objavili v 1. svetovej vojne.

Konštrukcia

Popis tanku

Tank sa skladá z týchto častí:

  1. Korba (9) - základný blok tanku, v ňom je osádka aj motor - ten je obyčajne vzadu a jeho maska (6) býva hore hneď nad ním. Maska býva vždy dosť veľká lebo tankový motor potrebuje veľký výkon a preto je vždy žeravý. Nebezpečná slabina tanku lebo sa dá preraziť silnejším granátom, alebo už 20 mm kanónom (na každej bojovej helikoptére). Tanky potrebujú prevodovku s veľa stupňami, lebo sú veľmi ťažké. Obyčajne mávajú planetovú prevodovku. Skoršie tanky mali vpredu guľomet (10) ale ten sa už dnes nemontuje.
  2. Podvozok (1) - obyčajne pásový s viacerými kolesami, každé koleso je zvlášť odpružené. Pásy bývajú zhora zakryté blatníkmi (3)
  3. Veža (5) - hore na korbe, je v nej kanón aj časť osádky, dá sa otáčať ale na niektorých druhoch tankov je pevná (alebo rovno integrálna súčasť korby - pozri druhy tankov). Na veži bývajú aj dymovnice (4) v prípade núdze sa odpália a vytvoria dymovú clonu (aj proti infračerveným senzorom) a tank má šancu utiecť pred nepriateľom. Tiež tam býva väčšina periskopov (lebo veža je navyššia), väčšinou bývajú v hlavnom hornom prieleze (7), ktorý je tak vyvýšený aby mu druhý prielez nezacláňal.
  4. Kanón (2) - takmer vždy vo veži - hlavná výzbroj tanku. Dosť často máva ešte koaxiálny (mieri vždy tam, kam aj kanón) guľomet (8). Dnes býva aj automaticky stabilizovaný v dvoch rovinách - námer aj odmer kanóna ostávajú, bez ohľadu na to, či sa tank kýve alebo točí.

Najmodernejšie tanky mávajú miesto motora turbínu. Tá ma obrovskú účinnosť pri vysokých otáčkach ale problémy má keď tank stojí - vtedy spotrebuje zase priveľa. Preto posledný Abrams má aj dodatočný spaľovací motor na pohon elektroagregátu.

Pancierovanie

Pancierovanie je extrémne dôležité, lebo tank musí pri útoku vydržať nepriateľské zbrane, kým ich nezničí alebo neobíde. Bez panciera by bol rýchly, to by už nebol tank.

Pasívne

Väčšinou oceľový pancier, buď

Aktívne

Napr. Systém Arena, ktorý ničí približujúce sa rakety a protitankové strely ešte pred dopadom na tank. Systém dokáže zachytiť a zneškodniť akékoľvek rakety odpálené z ručných, alebo iných zbraní zo zeme, prípadne z vrtuľníka, ak sa bohybujú rýchlosťou od 70 do 700 m/sec. Činnosť systému arena je plne automatická (posádka tanku ho môže iba vypnúť alebo zapnúť).

Reaktívne

Tank je obložený výbušnými doskami (len časti panciera, ktoré ich výbuch vydržia) - tie vybuchnú, keď ich trafí náboj a ich výbuch odhodí tento náboj preč (en:Reactive armour).

Posádka

Posádku tanku tvoria 4 až 5 ľudia:

  1. Veliteľ - prijíma rozkazy od veliteľa jednotky, vyberá ciele a kam má tank ísť
  2. Šofér - riadi tank, vyberá správne rýchlosti a najlepší terén
  3. Strelec - Na rozkaz veliteľa zameriava ciele a odpaľuje, hlási možné ciele veliteľovi
  4. Nabíjač - nabíja kanón - v moderných tankoch nie je potrebný (okrem M1A1 Abrams)

V 2. svetovej vojne mali nemecké ťažké tanky 5 ľudí a len absolútne výnimočne bol posádka väčšia.

Elektronika

Komunikácia

Kedysi to bola len rádiostanica, dnes to už bývajú hi-tech systémy, kde veliteľ vidí na počítači aj ciele, ktoré hlásia iné tanky v skupine, reliéf terénu, ciele za kopcami, cestovnú mapu atď. Na najmodernejších sú dokonca všetky ciele, ktoré tank zaznamená, automaticky zaslané do spoločnej siete a aj ostatní ich vidia.

Riadenie paľby

Kedysi potreboval priemerný tankista aj 5 granátov, kým trafil. A aj to musel strielať, len keď zastavil. Dnes musí tank trafiť na prvý výstrel aj za jazdy. Lenže tu musí presne nastaviť námer aj odmer kanóna. Dá sa to aj bez elektroniky, ale na to musí byť talent alebo musí cvičiť dlhé roky.

S počítačom je to automaticky a natrénovať stačí možno mesiac.

Etymológia slova tank

Slovo tank znamená nádrž a vzniklo v 1. svetovej vojne na britskom ministerstve vojny preto, aby sa utajilo, na čo tanky sú. Prvý sériovo vyrábaný a bojovo nasadený tank sa preto volal Tank Mark I - Nádrž Typ 1 od firmy Vickers.

Druhy tankov

Tanky delíme podľa použitia na:

  1. Hlavné bojové tanky - klasické tanky s pásmi a delom vo veži (väčšina tankov cca 80% a viac)
  2. Záchranné tanky - na odťahovanie zapadnutých alebo poškodených tankov
  3. Ženijné tanky - s mostom na vrchu - vlezú do priekopy alebo rieky a vytvoria provizórny most
  4. Hasičské tanky - miesto kanóna majú výkonnú hasičskú striekačku a špeciálnu pasívnu (azbest, leštený hliník atď., senzory varovania pred prehriatím) a aktívnu (aktívne ochladzovanie panciera vodou, špeciálnou kvapalinou alebo v extrémoch tekutým dusíkom) ochranu pred ohňom a horúčavou.

Ešte existujú aj deriváty tankov:

  1. Plameňometné tanky - briti a američania aj keď ich nevymysleli ale ich silne preferovali, hlavne Američania, lebo zabíjali oveľa lacnejšie ako kanóny a guľomety (američania financovali vojnu za dlhopisy).
  2. Samohybné húfnice - buď na klasickom tankovom podvozku len s inou vežou, alebo so špeciálnym kolesovým podvozkom a ľahším pancierovaním (Zuzana) alebo pásové (Himalaja)
Stíhač tankov (silná verzia)
  1. Stíhač tankov - niečo ako stíhačka na kolesách, kanón je v pevnej veži, mieri stále dopredu (dá sa ale hýbať hore dole a niekedy o cca +/-5° do strán). Aj manévruje ako stíhačka a strieľa za jazdy, čo aj musí lebo máva slabé pancierovanie, aby mohol dosahovať väčšie rýchlosti. Kanón máva aspoň taký silný ako tank, ale väčšinou o dosť silnejší, keďže má rovnaký motor a ľahké pancierovanie a veža sa nemusí otáčať. Tiež bývajú o dosť nižšie ako normálne tanky. Niektoré stíhače tankov boli koncipované ako silná verzia, t.j. so silným (aspoň vpredu) pancierom a na tankovom podvozku (na obrázku).
  2. Útočné delo - už sa nepoužíva, naposledy v 2. svetovej vojne. Špeciálne len na priamu podporu pechoty, preto je aj pomalší. Ako stíhač tankov, len namiesto kanóna má húfnicu.

Kedysi sa tanky delili ešte aj podla hmotnostnej kategórie:

  1. Ťažké tanky - tanky s ťažkým pancierovaním, veľkorážovým kanónom, určené na prerážanie nepriateľskej obrany a na podporu pechoty
  2. Stredné tanky - viacúčelové tanky na boj na otvorenom priestranstve hlavne proti nepriateľským tankom a prepady v tyle. Keďže majú ľahší pancier, spoliehajú sa hlavne na rýchlosť. Sú málo vhodné na prerážanie statickej obrany.
  3. Ľahké tanky - určené na prieskum bojom a prepady.

Ťažké tanky sa už dnes nepoužívajú, všetky sú podľa tohto delenia stredné alebo sa volajú hlavné bojové tanky.

História

1. Svetová vojna

V prvej svetovej vojne nastal veľký problém, pretože boje prebiehali v zákopoch. Ani jedna armáda sa nemohla pohnúť z miesta. Kto zaútočil, toho postrieľali guľometmi nepriatelia.

Tvorcom prvého tanku bol plukovník ženistov Ernest Swinton, ktorý sa stal aj prvým veliteľom tankového oddielu. Zistil, že celá nepriateľova obrana je založená na ostnatom drôte a guľometoch. Dostal nápad: Čo keby sa proti nepriateľovi nasadila ľahká bojová loď na kolesách. Anglicko bolo totiž námorná veľmoc a aj najslabšia bojová loď bola proti guľometom neporaziteľná. Prvý tank bol vlastne niečo ako bojová loď postavená na súš a volal sa HMLS Centipede (HMLS = pozemná loď jej veličenstva). Nikdy sa sériovo nevyrábal, ani nebol v bojovom nasadení, ale bol prototypom prvých tankov.

Súbor:Littlewillie.jpg
Little Willie

Prvý skutočný bojový tank sa volal Little Willy a bol postavený v roku 1915. Prvým teoretikom tankového boja (Swintonov priateľ a kolega) bol J.F.C Fuller. Od neho sa neskôr učili všetci veľkí tankoví generáli.

Súbor:Tank mark iv.jpg
Tank Mark IV

Tento tank mal síce niekoľko nevýhod a posádku mal veľkú ako menšia loď, ale postupne sa vylepšil až na Tank Mark IV, ktorý bol najznámejší tank 1. svetovej vojny.

Tank Mark V

Ku koncu vojny sa používala jeho ešte lepšia verzia Tank Mark V.

V tom istom roku ako Angličania začali aj Francúzi pod vedením Estienna. Vtedy bol skonštruovaný prvý francúzsky tank Schneider CA-I. Nebol však veľmi dobrý a pri prvom masovom útoku bol dokonca odrazený, čo v konečnom dôsledku spojeneckým vojskám pomohlo, lebo Nemci začali tanky tak podceňovať, že ich začali vyrábať až ku koncu vojny. Ďalší francúzsky tank sa volal St. Charmond. Bol tiež slabý a hlavne slabo motorizovaný (ale mal novinku - pohon na elektromotor). Najlepší francúzsky tank bol Renault FT17. Bol síce relatívne ľahký a malý, ale to bola aj jeho výhoda -- bol to jediný tank, ktorý sa dal prepravovať na nákladnom aute.

FT-17, Francúzsko

Briti delili svoje tanky na "mužské" (male), t.j. s delami, a "ženské" (female), vyzbrojené guľometmi. Mužské dostali mužské a ženské dostali ženské mená.

Nemci začali svoje tanky vyvíjať neskoro a boli aj preto dosť nezrelé. Volali sa A7V.

Prvé hromadné nasadenie tankov sa odohralo 20. Novembra 1917 pri Cambrai a bolo úplne úspešné, aj keď neskôr kvôli malému počtu pechoty bolo dobyté územie stratené. Tu sa ukázalo, že tanky sú silné v útoku, ale slabé v obrane.

Maximálna rýchlosť tankov bola v tomto období malá:

  • 8 km/h pri Markoch
  • 12 km/h pri St.Charmond

Technické problémy:

  • Priechodnosť terénu bola dosť malá: nevedeli prekonávať napr. veľké krátery po 200 mm a viac húfniciach
  • Pancier nemal vnútri záchytnú vrstvu, t.j. po zásahu guľometom (aj keď neprerazil) sa vnútri odtrhávali kusy pancieru - posádky nosili drôtené košele.

Medzivojnové obdobie

Spojené kráľovstvo

V období medzi vojnami boli britské tankové armády rozpustené. Vývoj sa však nezastavil.

Charakteristické modely:

Aj keď britská tanková armáda bola početne slabá, bola extrémne dobre vycvičená a mala aj najlepšie prepracovanú a vďaka manévrom odskúšanú teóriu tankového boja.

Napr. ako prví zistili, že podporné delostrelectvo (ťahané) sa pripravuje do pozície príliš dlho. A preto vymysleli samohybné delo.

Tiež vytvorili obrnené transportéry.

Britskej armáda sa aj v tankoch držala zásad námorného boja -- mala špeciálne tanky:

  • na podporu pechoty - infantry tank - ťažké, silne pancierované ale pomalé napr. Matilda.
  • krížniky - cruiser tank - rýchle tanky na prieniky cez prielomy v obrane a na prepady v nepriateľovom tyle - rýchle, pohyblivé, ale slabo pancierované - tank (Crusader).
  • stíhače tankov - interceptor tank - určené na boj tank proti tanku.

To znamená že okrem stíhačov tankov sa žiaden britský tank nemal púšťať do boja s nepriateľskými tankami.

Tento systém prevzala na dlhú dobu aj americká armáda.

Francúzsko

Francúzi toho času disponovali cca. 6000 tankami všetkých druhov a boli preto najmocnejšou tankovou veľmocou na svete.

Charakteristické modely:

Problém francúzskych tankov bol, že sa orientovali na zákopovú vojnu. To znamená, že sa orientovali len na pancierovanie a palebnú silu, nie na rýchlosť. Aj koncepcia nasadenia bola zastaralá, napr. tanky sa zvykli nasadzovať hlavne na podporu pechoty pri prielomoch, a to po jednom na rotu (alebo čatu). Rovnako ako Briti zanedbali boj tank proti tanku.

Rusko

K tankovým veľmociam sa pripojilo aj Rusko. Pod vedením amerického konštruktéra Christieho začali vývoj rýchlych tankov BT-1 a BT-2. Tieto dokonca urobili dojem aj na Angličanov, ktorí neskôr kúpili od Rusov aj licenciu (ťažko uveriť, ale bolo to tak) a z toho vznikol tank Crusader. V roku 1935 začal vývoj najslávnejšieho a najúspešnejšieho ruského tanku T-34. Ale vedľa toho mali rusi hromadu čudných prototypov aj sériových typov, ktoré za veľa nestáli, aj keď veľmi pomohli pri vývoji oveľa lepších (pozri viacvežový T-28 alebo superťažký T-35).

Nemecko

Nemecko podľa Versailleskej zmluvy nemohlo mať v armáde nijaké tanky. Preto nemecká armáda cvičila len s atrapami tankov z lepenky. Napriek tomu nemeckí generáli na čele s gen. Guderianom pracovali na príprave vlastných tankových zbraní a odpozorovávali od iných armád. Rusi im tiež dovolili cvičiť tajne na ruskom území a spolu aj vyvíjali tanky. Nemecká teória tankového boja bola napriek týmto problémom perfektne prepracovaná a v praxi sa ukázalo, že aj najlepšia na svete. Napr. z dôvodu:

  • perfektnej súčinnosti s ostatnými druhmi vojsk (pechota, letectvo, delostrelectvo) - čo bol opak Fullerovej všetko-len-tanky teórie.
  • perfektnej organizácie a logistike
  • prítomnosti vysielačky na každom tanku
  • faktu, že tanky boli nasadzované hromadne
  • faktu, že tanky mohli aj podporovať pechotu aj bojovať proti iným tankom - opačne ako u Angličanov mali špeciálne lacné verzie tankov len pre podporu pechoty (Sturmgeschütz - útočné delo - StuG).

Keď nastúpil Adolf Hitler k moci, tak jednoducho Versaillskú zmluvu ignoroval.

Vtedy sa začali vyrábať prvé nemecké tanky:

Nemecká armáda mala okrem toho neprehľadné množstvo prototypov, z ktorých sa neskôr objednávali najlepšie podľa situácie.

Druhá svetová vojna

Typy tankov

Francúzsko

Vojnu Francúzi prehrali, a preto sa ich tanky nevyvinuli. S čím začali, s tým aj skončili. Neskôr Armáda slobodných Francúzov používala americké tanky M4 Sherman a stíhače tankov M10 Wolwerine.

Nemecko

Hlavné nemecké tanky v 2. svetovej vojne boli:

Súbor:PanzerIIIJ 2.jpg
PzIII J

Vojnu začali Nemci s tankami uvedenými v "medzi vojnami". V Poľsku a Nórsku to ešte šlo, ale vo Francúzsku sa nemecké tanky ukázali ako slabé. Bola to len lepšia taktika a extenzívne nasadenie letectva proti tankom a aj organizačné detaily - tu boli nemci majstri - čo zabezpečila víťazstvo. Neskôr v Rusku už začal už byť veľký problém. Na začiatku síce vyhrávali - vďaka taktike - a dostali sa až pred Moskvu. Ale aj tak, ruské tanky boli také (T34, KV-1) silné, že nemecké tanky boli použitelné len na podporu pechoty. Proti nim nemci postavili ako hlavný bojový tank PzIII s dlhou hlavňou, ktorý bol ruským tankom zhruba rovnocenný (hovoria sami nemeckí tankisti). ale len dočasu, lebo rusi vyrábali tanky rýchlejšie.

Nemci ale nevyužili čas na prispôsobenie sa a vyrobenie lepších tankov. Prečo to tak bolo sa historici zatiaľ nezhodi. Niektorí ekonómovia si myslia, že Hitler a jeho ľudia nechceli zbytočne investovať do nových zbraní, aby nezvýšili infláciu - však načo aj, vojna sa vyvíjala dobre. Iný názor je, že finančná stabilita krajiny bola u nich to posledné o čo sa snažili. Takže to, že modernizácia sa uskutočnila tak neskoro bol z ich strany čistý diletantizmus.

Tiger

To sa ukázalo aj pri tanku PzkpfwVI Tiger. Nemecké ministerstvo vojny navrhovalo na základe kompetentných prepočtov vylepšenie PzIII na silnejšiu verziu, so silnejším pancierom a kanónom 70mm namiesto 50mm. Nemecké kanóny bývali pri tom istom kalibre vždy silnejšie ako ruské. Hitler išiel dokonca ďalej a navrhoval 88mm kanón. A tak vznikol Tiger. Lenže Tiger bol oveľa drahší ako tank navrhovaný ministerstvom hoci len o málo lepší. Aj jeho kanón sa nabíjal pomalšie. A mal aj detské choroby; už schválené podvozky pre nový tank sa museli na poslednú chvílu prerobiť. Prvé tigre boli nasadené v roku 1942 pri Leningrade. Bolo ich asi 10 veľa ich vypadlo kvôli zlomeným prevodovkám (boli pôvodne stavané na ľahší tank a stupne sa museli prehadzovať rýchlejšie ako bolo plánované). Aj tak bolo ich nasadenie pomerne úspešné a kvôli nim boli zmarená ruská ofenzíva a sa nepodarilo oslobodiť Leningrad z obkľúčenia.

Zároveň popritom sa upgradoval aj PzIV, pred Tigrom najťažší tank. Na začiatku vojny mal len krátky 75mm kanón (prevedenie A, B) ale generál Guderian tlačil na Hitlera tak dlho až kým PzIV nedostal dlhú hlaveň (L41), takže už v Grécku boli celé jadnotky vyzbrojené touto verziou. Ďalším tankom, ktorý sa vyvíjal ako hlavný bojový tank bol Panter. Ten bol dokonca lepší ako Tiger - ľahší, pohyblivejší, so silnejším kanónom (75mm/L71) a jeho pancier bol tiež silnejší, lebo nemci odkoprírovali od rusov šikmé pancierovanie. Prvý krát ho nasadili pri Kurskom Oblúku, ale tam bol ešte dosť nevyzretý (napr. slabé chladenie motorov) a osádky si naň nestihli zvyknúť.

Ďalší tank v rade bol Tiger II. Odvodený bol od Pantera, len mal ešte silnejší pancier a kanón bol PAK 88mm/L71, ktorý prerážal všetky spojenecké tanky a spredu bol proti spojeneckým tankom neporaziteľný. A je tiež pravda, že viac tankov vypadlo pre poruchy ako nepriateľskou činnosťou.

Sovietsky zväz

Hlavné ruské tanky (2. svetová vojna) boli:

T34/76

Do napadnutia Nemeckom mali Rusi vo svojej výzbroji vtedy (a aj dlho potom) najlepšie tanky na svete - stredné tanky T-34. Bolo ich však málo, a preto väčšina výzbroje boli zastaralé BT-1 a BT-2. Ale aj tak, T-34 boli pre Nemcov šok. Prvé nemecké správy o ňom hovoria ako :

...nový ruský tank, vyzerá velmi moderne a dokáže po celé hodiný odolávať palbe našich protitankových kanónov (najskôr 37mm a 50mm pozn. Robo)...

Nočnou morou pre Nemcov boli aj ťažké tanky KV-1 a KV-2, proti ktorým nemali Nemci skoro nič. Výhodou T-34 bolo, že spájali niekoľko výhod naraz:

  1. Lepší pancier - nie hrúbka, ale šikmosť - pancierové dosky boli šikmé a nie zvislé ako nemecké a náboje preto dopadali pod uhlom a ľahšie sa odrážali.
  2. Lepší kanón - 76,2mm - najsilnejšie nemecké tanky mali až do Tigra len 75mm (PzIV)
  3. Lepší podvozok - široké pásy, lepší záves kolies atď. - dokázali prejsť terénom, kde sa nemecké tanky zabárali až po vežu.

Prečo potom nedokázali Nemcov poraziť hneď?

Nemci z núdze jednoducho improvizovali a na ničenie tankov používali väčšinou pechotu a protitankové prekážky. Obľúbeným spôsobom ničenia bolo hodenie ručného granátu do kanóna, vloženie koľajnice do pásov alebo dymové sviečky - zväzky ručných granátov na kapotu. Spolu s lepšou taktikou sa im darilo stále postupovať. Do bitky pred Moskvou utrpela Ruská armáda také obrovské porážky, ako nikdy predtým ani potom (napr. Bitka pri Vjazme, Bitka pri Brjansku, Bitka pri Kyjeve). Táto protitanková taktika bola ale pre pechotu ohromne stratová, niektorí nemeckí vojaci (napr. August von Kageneck) mali pocit, že zakaždým utrpeli od ruských tankov porážku, a aj tak postúpili vpred.

Ale Rusi, aj keď robili chyby sa od Nemcov učili rýchlo.

Vojnové bitky

Poľsko

Keď Nemecko prepadlo 1. septembra Poľsko, tak začala vojna. Poľsko bolo dobrý terén pre tankové bitky.

Možno sa to nezdá, ale poliaci mali aj tanky ktoré boli lepšie ako nemecké (7TP). Bolo ich ale len 169 kusov. Spolu mali asi 1134 tankov, z toho väčšina slabé TK-3 s guľometom 9,92mm, ktoré neboli proti tankom účinné.

Tančík TK-3, Poľsko
Tančík TKS, Poľsko

Nemci mali 3195 bojových obrnených vozidiel, z toho ale len 98 PzIII (37 mm) a 211 PzIV(75 mm) obidva s krátkymi kanónmi a preto proti tankom skôr nevhodné (krátky kanón = malá úsťová rýchlosť a malá presnosť). Nemci mali ale výhodu že po obsadení Československa mali tanky Pz 35(t) a Pz 38(t) ktoré boli vo svojej kategórii najlepšie na svete.

Tu sa ale ukázala taktická nadradenosť Nemcov a hlavne prevaha vo vzduchu. Poliaci ale (gen. Manstein, Spomienky vojaka) spravili tiež zopár ťažkých nevynútených chýb:

  • Tanky boli príliš rozptýlené
  • Väčšina jednotiek sa nechala obkľúčiť a zničiť už na hraniciach - takmer žiadne operačné zálohy
  • Ich letectvo síce nebolo (aj keď Nemci tvrdia) zničené, ale napr. nenapadlo Nemecké tankové kolóny keď malo šancu (poliaci o nej vedeli).

Napriek tomu si poliaci viedli celkom dobre, nedali kožu lacno a väčšinou sporiadane ustupovali a skracovali front, keď bolo treba. V niekoľkých prípadoch dokonca Nemcov porazili (Bitka o Kutno a Bitka u Mokra III). Neskôr ale Nemci poľskú armádu rozdelili na časti a odrezali od najvyššieho veliteľstva v Brest-Litovsku.

Nové skúsenosti z poľskej vojny boli:

  • Tanky sú veľmi dobrá zbraň proti konvenčnému delostrelectvu (aj keď nie protitankovému)
  • Tanky, hlavne PzIII a PzIV potrebovali dlhší kanón kvôli vyššej prieraznosti, krátky kanón bol proti tankom neúčinný (Guderian v tomto na Hitlera dosť urgoval).
  • Nepriateľské tanky sa dajú veľmi dobre ničiť zo vzduchu (nemecké lietadlo Ju87 "Stuka") - poľské tanky, ktoré to prežili boli potom zničené nemeckými tankami ktoré sa snažili vždy bojovať "4 na jedného" a vyhýbali sa malým duelom.
Nórsko (operácia Wesserübung)

Hoci Nórsko nebolo výhodný terén na použitie tankov, Nemci ich napriek tomu s úspechom používali. Koordinácia s pechotou a delostrelectvom sa ukázala ako kľúčová, bez nej by mali nemecké tanky veľké straty. Najviac sa tanky nasadili na juhu Nórska pri Osle.

Francúzsko (operácia Fall Gelb)

Po "Sitting war" (spojenci a Nemci stáli proti sebe na hraniciach a pozerali na seba) napadli Nemci 10. mája 1940 najprv Holandsko a Belgicko, čím oklamali spojencov, ktorí očakávajúc útok na hraniciach postavili tzv. Maginotovu líniu. Nemci však potom zaútočili cez Ardeny na Francúzsko, kde nikto tanky nečakal. Takto sa im podarilo odrezať britský expedičný zbor (BEF) v Holandsku a Belgicku s ďalšími francúzskymi bojovými zväzmi od Francúzska a zatlačiť až k Dunkerque (pozri bitku o Dunkuerque).

Nemci mali menej tankov ako spojenci a boli aj proti nim slabé. Spojenecké tanky Matilda(Anglicko) a Char B(Francúzsko) boli jasne silnejšie ako nemecké, ale Nemci použili túto taktiku:

  • Tanky nasadzovať hromadne - spojenci svoje tanky radi rozdeľovali po troškách alebo po jednom na pešiu jednotku a Nemci ich preto pomerne ľahko ničili - keď veľa tankov strieľa na jeden jediný zo všetkých strán, tak ten nemá šancu napriek tomu, že je silnejší. To bolo možné aj vďaka väčšej rýchlosti nemeckých tankov.
  • Tankami útočiť do tyla nepriateľa - nestarať sa o nepriateľa vpredu, ale ho obísť a odrezať ho od zásobovania a od spojenia s veliteľstvom (čiže vyvolať chaos) - toto Nemci volali Blesková vojna.
  • Úzka súčinnosť s letectvom - veľa spojeneckých tankov bolo zničených Stukami a takto oslabené zväzy boli ľahšia korisť.

Skúsenosti:

  • Vysielačky na každom tanku - Nemci mohli rozkazy meniť podľa situácie - s veľkým úspechom, zatiaľ čo u spojencov bolo oneskorenie od vydania rozkazu k vyplneniu aj niekoľko dní. Spojenci preto mohli na operačné vedenie vojny zabudnúť a jednotky boli tak proti Nemcom odkázané samy na seba - niekoľko dní staré rozkazy sa väčšinou už nedali splniť, lebo Nemci boli veľmi rýchli.
  • Nemecké 88 mm Flaky, protilietadlové zbrane, boli proti spojeneckým tankom absolútne účinné (150mm pancier na 1000m). Nijaký spojenecký tank nemal taký silný pancier, aby vydržal, naviac na tento kanón tank nedostrelil.
  • 3,7 cm Pak 35/36 (protitankový) nestál za veľa. Nemci ho sami zo žartu nazvali "Heeresanklopfgerät" (vojenské klopátko na dvere).
Juhoslávia

27.Marca 1940 vypukol v Juhoslávii štátny prevrat a Juhoslávia vystúpila zo spolku s Hitlerom (podpísaný len 2 dni predtým). Ešte v ten večer prikázal Hitler útok na Juhosláviu a Grécko. 12. apríla obsadili Nemci Belehrad. 17. apríla Juhoslávia kapitulovala.

Celkovo bola pre Nemcov juhoslovanská operácia rutinou. Juhoslovania nevedeli využiť svoj veľmi výhodný terén a boli aj zle vyzbrojení. Jediným problémom Nemcov bývali občasné poruchy ich tankov.

Grécko

Grécko bolo tvrdší oriešok ako Juhoslávia. Predtým napadli Grécko Taliani, ale po porážkach, ktoré proti slabším a horšie vyzbrojením Grékom utrpeli, požiadal Mussolini v zúfalstve Hitlera o pomoc.

Útok na Sovietsky zväz (operácia Barbarossa)
Boje v Afrike
Stalingrad
Kursk
Taliansko a Sicília
Vylodenie v Normandii
Ardeny
Dobýjanie Nemecka

Pozri tiež

minnan:Tank