Preskočiť na obsah

Fender Jazz Bass

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Predný a zadný pohľad na Fender Jazz Bass z roku 2003.

Fender Jazz Bass je druhý model basovej gitary, ktorú vytvoril Leo Fender.Bola uvedená na trh v roku 1960 firmou Fender. Určená bola predovšetkým jazzovým hráčom (ako už napovedá názov), avšak veľmi obľúbenou sa stala u hráčov mnohých ďalších štýlov. Doteraz patrí medzi najpopulárnejšie modely basovej gitary.

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Staršia sestra Jazz bassu, Precision bass sa nechytila u basistov ihneď, stále veľa hráčov (zvlášť jazzových) používalo nemotorný kontrabas a tak Leo Fender prišiel na trh v roku 1960 opäť s niečim novým. Nová basová gitara z dielne Fender mala vďaka dvom snímačom širšie spektrum zvukov. Jej nepravidelné telo, rovnako ako meno odkazovalo na gitaru Fender Jazzmaster, ktorú Fender uviedol na trh o chvíľu skôr.

Konštrukcia[upraviť | upraviť zdroj]

Na basovej gitare Fender Jazz bass Leo Fender opäť použil svoje overené kombinácie driev z predošlých modelov (Telecaster, Precision bass, Stratocaster). K jelšovému, alebo jaseňovámu telu je prišrubovaný javorový krk. Krk Jazz bassu je užší ako na Precisione, prudko sa zbieha k hlave nástroja, tým pádom je pre väčšinu hráčov pohodlnejší. Dva snímače typu Jazz bass mali pôvodne samostatné ovládanie hlasitosti, aj tónovej clony, ale už v roku 1961 Fender ovládanie zjednodušil a Jazz bass sa odvtedy vyrába s ovládaním hlasitosti pre každý snímač osobitne a so spoločnou tónovou clonou pre oba snímače. Rovnako sa pôvodne na tieto nástroje montovali aj kryt kobylky a snímačov (tie sa dodávali na gitarách Fender až do začiatko 80-tych rokov 20. storočia, dnes sa nachádzajú iba na nástrojoch, ktoré kopírujú staré nástroje), tie si však hráči väčšinou odstraňovali, rovnako ako aj tlmič strún pri kobylke.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]