Jelša

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jelša
Jelša lepkavá
Jelša lepkavá
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Alnus
Mill.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Jelša (Alnus) je rod opadavých stromov alebo kríkov patriacich do čeľade brezovité (Betulaceae). Všeobecne sa nachádza na celom svete asi v 30 druhoch.

Jelše rýchlo rastú, ale iba málokedy dosahujú veľkú výšku. Sú rozšírené najmä v miernom pásme severnej pologule, v Amerike zasahujú na juh až do Čile. Vysádzajú sa ako okrasné stromy a kríky do parkov a záhrad.

Je strom, ktorý dosahuje výšku 20-25 m. V Európe rastie hlavne na mokrých územiach pozdĺž veľkých riek a jazier. Jej výnimočná schopnosť prežiť v znečistenom prostredí je využívaná pri zalesňovaní a rekultivácii priemyslových terénov. Jelša spolu s borievkou sa používa na údenie a taktiež na vytváranie údenárskeho preparátu.

Jelša je veľmi žiadanou surovinou, ale trochu náročnejšia na spracovanie v stolárskom priemysle. Vďaka bohatstvu prírodných štruktúr letokruhov, uzlov a nepravidelnému presúvaniu jadra kmeňa v kompozícii s rôznorodosťou farieb - od svetlo zlatých, cez hlbokú, medovo oranžovú, až k tmavo hnedej – je každý predmet vyrobený z jelše unikátom.

Druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]