Fidesz – Maďarský občiansky zväz

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Fidesz

Fidesz – Maďarský občiansky zväz (maď. Fidesz – Magyar Polgári Szövetség), skrátene Fidesz; staršie názvy: Zväz mladých demokratov (maď. Fiatal Demokraták Szövetsége), Fidesz - Maďarská občianska strana (maď. Fidesz – Magyar Polgári Párt, skrátene Fidesz – MPP) je maďarská pravicová politická strana. Na čele strany je v súčasnosti Viktor Orbán. Od roku 2010 je vládnou stranou v Maďarsku, predtým bola od roku 2002 v opozícii.


Vývoj aktivít strany[upraviť | upraviť kód]

Je členom Európskej ľudovej strany. Strana vznikla v roku 1988[chýba zdroj]. Stranu založilo 30. marca 1988 37 budapeštianskych mladých intelektuálov, z toho šiesti sa stali hovorcami a zároveň predsedníctvom strany[chýba zdroj]. V roku 1990, po prvých slobodných voľbách v Maďarsku, sa stal FIDESZ parlamentnou stranou, kde ho zastupovalo 22 poslancov, no strana bola v opozícii. V tej dobe zahŕňal frakciu liberálov, radikálov a alternatívnych prúdov. V roku 1992 sa stal členom liberálnych internacionálov. V tom istom roku sa v strane začala obrovská diskusia[chýba zdroj], ktorú vyvolali jeho dvaja členovia, Viktor Orbán a László Kover, ktorá po kongrese Strarani v roku 1993 spôsobila, že strana smerovala viac do práva ku konzervatívcom. Na tom istom kongrese bol zvolený Viktor Orbán za predsedu strany.

V parlamentných voľbách vyhrala strana MDF, Maďarské demokratické fórum, ktorá mala obrovskú podporu. Strana Fidesz získala iba 7 % hlasov. V roku 1995 sa strana premenovala na Fidesz, maďarskú občiansku stranu a po porážke, MDF prebralo jeho agendu[chýba zdroj]. V roku 1998 po víťazných parlamentných voľbách zostavil vládu s maďarským demokratickým fórom a s nezávislou maloroľníckou stranou a predseda strany Viktor Orbán sa stal predsedom vlády Maďarskej republiky.

V roku 2000 vystúpilo z frakcie liberálov a stal sa členom Európskej Ľudovej Strany a Európskej Demokratickej Únie. Napriek úspešnému spojeniu v roku 2002 s stranou MDF sa dostala do opozície. Po neúspechu sa Fidesz a Mdf stali suverénnymi frakciami a však krátko potom s Mdf vyčlenilo Národné Fórum, ktoré sa opäť zlúčilo s Fideszom. V roku 2003 sa zlúčilo s mnohými konzervatívno pravicovými stranami a spolu vytvorili stranu Fidesz maďarsky občiansky zväz. Predsedom strany sa opäť stal Viktor Orbán, ktorý získal absolútnu moc v strane. Okrem iného strana podporovala aj petíciu za dvojaké občianstvo zahraničných Maďarov a ostro vystupovala proti ľavicovej vláde. Vo voľbách v roku 2006 na jednej kandidátnej listine spolu s kresťanskými demokratmi sa opäť dostalo do opozície. Po škandálnych výrokoch premiéra Ferenca Gyurcsanya politika Fideszu proti vláde ešte viac pritvrdila.