Skupina Európskej ľudovej strany

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Disambig.svg Toto je článok o frakcii v Európskom parlamente. O európskej politickej strane pozri Európska ľudová strana.
Logo Skupiny EPP

Skupina Európskej ľudovej strany (angl. European People's Party group, skr. Skupina EPP alebo Skupina EĽS) je politická skupina v Európskom parlamente, v ktorej sú združení europoslanci zvolení za členské strany Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), europoslanci z iných nezaradených národných strán[pozn 1] a nezávíslí europoslanci. V skupine prevládajú politici orientovaní kresťanskodemokraticky, konzervatívne a liberálnokonzervatívne.

Skupina vznikla neoficiálne už 11. septembra 1952, oficiálne bola zriadená 23. júna 1953. Jej súčasným (2019) predsedom je nemec Manfred Weber.

Rozdiel medzi Európskou ľudovou stranou a Skupinou Európskej ľudovej strany je v tom, že Skupina sa neobmedzuje len na členov členských strán EPP.

V Skupine Európskej ľudovej strany zastupujú Slovensko po voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2019 títo europoslanci: Ivan Štefanec, Michal Wiezik, Miriam Lexmann[pozn 2], Vladimír Bilčík a Peter Pollák. (zoradení podľa počtu preferenčných hlasov)

Poznámky[upraviť | upraviť kód]

  1. Rozumej strany pôsobiace na území jedného štátu, napr. SMER, Progresívne Slovensko, nie nacionalistické strany
  2. Po odchode Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie

Pozri aj[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku European People's Party group na anglickej Wikipédii.