Vlasovce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Filárie)
Vlasovce
Wuchereria bancrofti 1 DPDX.JPG
vlasovec miazgový
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Filarioidea
Synonymá
Filarida
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Vlasovce[1] (iné názvy: vlasovcotvaré[2], filárie[3], vláknovky[3]; lat. Filarioidea, Filari(i)da) sú veľký taxón (nadčeľaď, rad a pod.) hlístovcov. Majú už vyvinuté ústa (zväčša bez pier), hltan je svalnatý, bez bulbu. Medzihostiteľmi (a súčasne prenášačmi) sú krv cicajúce článkonožce, v ktorých sa vyvíjajú veľmi drobné juvenilné štádiá – mikrofilárie.

Vlasovec miazgový (Wuchereria bancrofti) žije v lymfatickom obehu ľudí. Parazit spôsobuje mohutné opuchy na končatinách – choroba sa nazýva elefantiáza („slonia noha“). Vyskytuje sa v trópoch, prenášajú ju komáre. Dnes je úspešne liečiteľná.

Vlasovec očný (Loa (= Filaria) loa) žije v podkožnom väzive, kde sa môže premiestňovať a objaviť sa aj v oku. Pri slabšej nákaze spôsobuje nebolestivé hrče. Vyskytuje sa v trópoch. Mikrofilárie prenášajú ovady z rodu Chrysops. Orgány brušnej dutiny a miešok (scrotum) u koní napáda vlasovec konský (Setaria equina). Prenášajú ho ovady, najmä z rodu Tabanus.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Vlasovce
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Vlasovce

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. V. Franc (pozri zdroje)
  2. [1]
  3. a b filárie. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2005. 698 s. ISBN 80-224-0847-6. Zväzok 4. (Eh – Gala).