Filmový festival Fakulty informatiky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odovzdávanie hlasovacích lístkov
Vyhlasovanie víťazov (2013)
Diváci v premietacej sále
Zasadanie odbornej poroty

Filmový festival Fakulty informatiky (skratka FFFI) je festival krátkometrážnych študentských filmov organizovaný od roku 2001 každoročne v máji na Fakulte informatiky Masarykovej univerzity v Brne. Širokej verejnosti sú tu predstavované filmy v rôznych žánroch vytvorené študentami v rámci výuky v technickom zázemí Laboratória elektonických a multimediálnych aplikácií (LEMMA). Festival sa koná v budove fakulty informatiky a pravidelná účasť je okolo 800 až 1000 návštevníkov[1] . Záštitu nad festivalom tradične preberá dekan Fakulty informatiky a od roku 2011 tiež aj primátor mesta Brno.

Organizácia festivalu[upraviť | upraviť zdroj]

Festivalu sa môžu zúčastniť filmy do dĺžky osem minút vytvorené v posledných troch rokoch študentami Masarykovej univerzity; najčastejšie vznikajú v príbehu jedného akademického roku ako projekty predmetov Základy filmové řeči a Produkce audiovizuálního díla vyučovaných na fakulte informatiky.[1][2] Medzi hlavných vyučujúcich týchto kurzov patrí doc. RNDr. Petr Sojka, Ph.D., Mgr. BcA. Robert Král, Ph.D. a MgA. Radovan Hakl. V kurzoch študenti prechádzajú celým procesom tvorby od námetu, cez literátne a technické scenáre, produkciu a strih až po postprodukciu a zvládajú prácu scenáristov, režisérov, kameramanov, zvukárov, produkčných, strihačov a často krát aj hercov a kostymérov.

Jedného ročníku sa účastní približne dvadsať filmov.[1] Najlepšie snímky sú ohodnotené odbornou porotou a tiež hlasovaním divákov v premietacích sálach. Víťazi si odnášajú vecné ceny od sponzorov a získavajú putovnú trofej - sošku Filmobola.

Na organizácii festivalu sa podieľajú študenti.[1] Každý rok má akcia svoje motto, ktoré ja stvárnené v grafickej podobe formou plagátov, letákov, festivalových brožúr či vizuálu DVD a je zachytené tiež v znelke. Zapojení študenti majú na starosti vyhľadávanie sponzorov, vzťahy s verejnosťou, tvorbu propagačných materiálov a zabezpečenie reklamy, tvorbu webu, vytvorenie znelky a moderátorských vstupov, zaistenie občerstvenia a celkovú organizáciu festivalu, rovnako ako aj technické vybavenie sál za účelom premietania festivalu.

História festivalu[upraviť | upraviť zdroj]

Usporiadanie prvého Filmového festivalu Fakulty informatiky v roku 2001 bolo motivované možnosťami digitálneho spracovania videa a záujmom študentov produkovať svoje vlastné filmy a vyjadrovať sa pomocou audiovizuálnych médií.

Až štvrtý ročník festivalu (2004) bol významnejšie propagovaný a boli hľadaný aj sponzori.

Piaty ročník mal návštevnosť cez 400 divákov. K šudijným účelom bolo vytvorené DVD, ktoré bolo dané k dispozícií do knižnice fakulty informatiky.

Filmový festival v roku 2006 ponúkol žánre od dokumentov, cez umelecký film, sci-fi, triler až po komédiu. Avšak jednoznačným víťazom u divákov i poroty bola komédia Relace od stanislava Hrabího.

V roku 2007 sa víťazom stala dráma Lukáša Horáčka Za duhou, natočená na hrade Špilberk. Odborná na prvé miesto dala romantický film Neznámý od Martiny Mišovičovej a Michala Oravca.

V roku 2008 prebehol festival v rámci osláv Dies academicus. Tento rok sa zapojili aj herci JAMU a bola rozšírená spolupráca s ďalšími fakultami Masarykovej univerzity.

V deviatom ročníku (2009) zvíťazil Martin Kacvinský, ktorý svojou snímkou Vir CRT-2116 a jeho přemožitel získal divákov aj porotu. V bonusovej sekcii predstavil svoj film Doprdelesvěta! pedagóg Róbert Král.

Jubilejný desiaty ročník festivalu (2010) už navštívilo cez 700 divákov, ktorých očarila komédia Michaely Miovskej a Martina Bakeša s názvom Nebylo nebylo a mottom Jak by asi vypadali pohádky, kdyby zmizeli kladní hrdinové. Porota ocenila animovaný film (L)egoist Miroslava Kolára.

V jedenástom ročníku festivalu sa pri filmoch objavili už aj anglické tutilky. Najviac hlasov získala snímka Mrkvička Jiřího Starého. Porota ocenila stop-motion videoklip Tomáša Knězka Don't stay outside.

Motta dvanásteho ročníku (2012) znelo Film máme v krvi. U divákov zvíťazila akčná RPG-pixilácia Epic Quest I od Radka Gomolu. Odbornú porotu si získala snímka Lež.org Radima Urbáška a Tomáša Hůska.

Trailer trinásteho ročníku (2013) festivalu sa niesol v štýle hollywoodskych trhákov. Diváci si za víťaza zvolili Jana Kutila a jeho kontroverzná snímka Shit Happend. Odborná porota ocenila drámu Zdenky Sitovej s názvom Jana, zfilmovanú na základe skutočnej udalosti z roku 1969.

Štrnásty ročník Filmového festivalu Fakulty informatiky s mottom ...a predsa sa točí prebehol v Brne 15. mája 2014 v rámci osláv 95. výročia založenia Masarykovej univerzity.

Pätnásty ročník sa uskutočnil 15. 5. 2015 a jeho heslom sa stal Střih!. Z mnohých skvelých filmov porotu oslovil najviac Pygmalion, ktorý bol moderným prerobením gréckej legendy o Pygmalionovi. Divácke sympatie získal film Shitman.

Šestnásty ročník Filmového festivalu Fakulty Informatiky lákal divákov pomocou sloganu „Chceš to taky?”. Festival se konal dňa 20. 5. 2016 a po prvýkrát sa odohrával na dvoch miestach zároveň. Okrem tradičných priestorov Fakulty Informatiky sa konal aj v Univerzitnom kine Scala. Diváci si za najobľúbenejší film zvolili komédiu Vysnená domácnost od režiséra Michala Humaja. Cenu odbornej poroty získal originálne spracovaný snímok Jakuba Špiříka a Jana Szlauera cute_cats.avi.

Sedemnásty ročník sa uskutočnil 17.5. 2017 pod mottom Pohni obrazem. Konal sa na Fakulte Informatiky a zároveň v Univerzitnom kine Scala. Zúčastnilo sa ho viac ako 800 ľudí, ktorí svojim hlasovaním zvolili za najlepší film snímok GIN od Františka Kovaříka. Cenou odbornej poroty bola ocenená Lýdie Palečková so snímkom Co se dělo ve škole?

Osemnásty ročník festivalu sa uskutočnil 18. mája 2018.[3] Ako je zvykom, premietal sa ako na Fakulte informatiky MU, tak v Univerzitnom kine Scala. Tento ročník sa niesol v duchu motta "Vybarvi se". Vo farebnom duchu sa tiež niesli všetky festivalové plagáty, ktoré boli všetky ručne maľované. Diváci najväčším počtom hlasov ohodnotili videoklip "Nelajkla mi status" z dielne speváka Pavla Čadka. Cenu odbornej poroty si pre zmenu odniesla absurdná komédia Lindy Langerovej s názvom "Šelma".

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d Kryštof Zvolánek a Eva Růžičková: XIII. Filmový festival Fakulty informatiky (MU Brno), Vlna z Brna, 09.05.2013
  2. Máte v šuplíku krátký film? Přihlaste ho na festival
  3. 18? [online]. LEMMA - Laboratoř Elektronických MultiMediálních Aplikací, [cit. 2017-10-27]. Dostupné online. (po česky)