François Fiedler

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
François Fiedler
francúzsky maliar
François Fiedler
Narodenie15. február 1921
Košice, Slovensko
Úmrtie21. október 2001 (80 rokov)
Saint-Germain-Laval, Francúzsko
Odkazy
Webstránkafrancoisfiedler.eu
CommonsSpolupracuj na Commons François Fiedler

François Fiedler (* 15. február 1921, Košice, Slovensko – † 21. október 2001, Saint-Germain-Laval, Francúzsko) bol jeden z najvýznamnejších maliarov v skupine Aimé Maeght.

Po dosiahnutí titulu z výtvarného umenia na Akadémii v Budapešti sa košický rodák François Fiedler v roku 1946 presťahoval so svojou prvou ženou do Paríža. Jeho manželka však o 6 mesiacov na to umrela a Fiedler ostal sám v krajine, v ktorej nemal žiadnych priateľov a reč sotva ovládal. Aby sa uživil, maľoval pre múzeá oficiálne kópie slávnych obrazov ako aj vlastné figuratívne maľby.

V roku 1950 sa na neho usmialo šťastie, keď Fiedlerovu tvorbu objavil Joan Miró v malej parížskej galérii a bol ňou doslova ohromený. Z umelcov sa stali dobrí priatelia a dokonca pracovali v jednom ateliéri. Práve Miró dal Fiedlerovi prezývku "maliar svetiel" a predstavil jeho tvorbu slávnemu zberateľovi a obchodníkovi s umením Aimé Maeghtovi, ktorý zastupoval v tom čase najväčších umelcov tej doby – Giacometti, Brach, César, Ubac, Tal-Coat, JMiró a Chagall.

Počas svojej dlhej kariéry bol François pravidelne vystavovaný individuálne alebo s najvýznamnejšími súčasníkmi v rámci skupiny Maeght. Po smrti Aimé Maeghta si Fiedlera vzal pod patronát známy parížsky fotograf Daniel Kramer a pokračoval v podpore umelcových malieb na plátno.

Fiedler po svojej smrti v roku 2001 zanechal rôznorodé a veľké skupiny prác, vrátane desiatok olejomalieb, monotypov a litografii. Jeho diela sú vystavované v najprestížnejších múzeách a galériách po celom svete, vrátane Maeght Fondation v Paríži alebo Guggenheim Museum v New York City.