Françoise Demulderová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Françoise Demulderová
francúzska vojnová fotografka
Françoise Demulderová
Narodenie9. jún 1947
Paríž, Francúzsko
Úmrtie3. september 2008 (61 rokov)
Levallois-Perret, Francúzsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Françoise Demulderová

Françoise Demulderová (* 9. jún 1947, Paríž, Francúzsko – † 3. september 2008, Levallois-Perret[1][2]) bola francúzska vojnová fotografka, ktorá v roku 1976 ako prvá žena zvíťazila v prestížnej súťaži World Press Photo.[3] Víťaznou fotografiou bola čierno-biela snímka Palestínčanky dvíhajúcej ruky k zamaskovanému ozbrojenému mužovi v Bejrúte.[4]

Demulderová a Catherine Leroy začali svoju kariéru vo vietnamskej vojne[3] a spolu s Christine Spengler sa presadili v profesii, v ktorej v tom období dominovali predovšetkým muži. Stali sa hviezdami troch parížskyxh agentúr – Sygma, Gamma a Sipa, ktoré v 70. a 80. rokoch 20. storočia spravili z Paríža centrum svetovej fotožurnalistiky. V druhej polovici 20. storočia Demulder prinášala fotografie zo všetkých väčších vojnových konfliktov pre periodiká ako Time, Stern, Paris Match alebo Newsweek.[2] Rovnako ako na juhovýchode Ázie a na Blízkom východe, pokrývala udalosti na Kube,[2] v Pakistane a Etiópii. Hoci vyhlásila, že neznáša vojnu, cítila sa „nútená k dokumentovaniu toho, že sú to vždy chudobní, ktorí trpia, kým mocní sa stávajú bohatšími a bohatšími“[chýba zdroj].

Francúzska ministerka kultúry Christine Albanel ju po smrti nazvala „pozoruhodnou ženou, umelkyňou a svedkyňou našich čias“.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.iht.com/articles/ap/2008/09/04/europe/EU-France-Obit-Demulder.php
  2. a b c Françoise Demulder [online]. [Cit. 2017-08-14]. Dostupné online.
  3. a b Françoise Demulder: Photographer, France [online]. [Cit. 2017-08-14]. Dostupné online.
  4. Francoise Demulder [online]. [Cit. 2017-08-14]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]