Levallois-Perret

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Levallois-Perret
mesto
radnica
Erb
Krajina Francúzsko Francúzsko
Región Île-de-France
Departement Hauts-de-Seine
Nadmorská výška 30 m n. m.
Súradnice 48°53′42″S 02°17′14″V / 48,89500°S 2,28722°V / 48.89500; 2.28722
Najvyšší bod
 - výška 34 m n. m.
Najnižší bod
 - výška 23 m n. m.
Rozloha 20 416 km² (2 041 600 ha)
Obyvateľstvo 63 436 (2009)
Hustota 3,11 obyv./km²
Primátor Patrick Balkany
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 92300
Poloha mesta v rámci Francúzska
Poloha mesta v rámci Francúzska
Wikimedia Commons: Levallois-Perret
Webová stránka: ville-levallois.fr
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Levallois-Perret je francúzske mesto v severozápadnej časti metropolitnej oblasti Paríža v departemente Hauts-de-Seine v regióne Île-de-France. Má asi 63 000 obyvateľov a od centra Paríža je vzdialené 6,4 km.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Mesto leží na pravom brehu Seiny. Rieka tvorí severozápadnú hranicu s mestami Courbevoie a Asnières-sur-Seine, na severovýchode susedí s mestom Clichy, na juhovýchode s Parížom (hranicu tvorí boulevard périphérique) a na juhozápade s mestom Neuilly-sur-Seine.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Územie mesta bolo osídlené už v dobe stredného paleolitu. Podľa nálezov miestnych nástrojov sa ich spôsob opracovania nazýva levalloiská technika.

V roku 52 pred Kr. sa na pláni medzi Clichy a Levallois odohrala bitka o Lutetiu medzi galským kmeňom Parisiov a Caesarovým vojskom, ktoré viedol vojvodca Labienus. V roku 1215 na území patriacom k panstvu Clichy začali pestovať vinnú révu pre potreby kláštora Saint-Denis.

V predrevolučnom Francúzsku sa na území rozkladala dedina Villiers a dvor Courcelles (nazývaný tiež La Planchette). Väčšia časť dnešného územia mesta bola počas revolúcie pripojená k susednému mestu Clichy a juhovýchodná časť k Neuilly-sur-Seine. V roku 1822 začal majiteľ miestnych pozemkov Jean-Jacques Perret stavbu veľkého sídliska. Toto územie sa podľa neho potom nazývalo Champerret (Perretovo polo). V roku 1845 obdobne obchodník s vínom Nicolas Eugène Levallois začal stavať na území La Planchette, pričom toto územie dostalo jeho meno. V 60. rokoch 19. storočia obe sídla zrástli a vznikla potreba vlastnej samosprávy. Cisár Napoleon III. potvrdil 30. júna 1866 novej obci Levallois-Perret mestské právo, ktoré vstúpilo do platnosti od roku 1867.

Mesto sa stalo centrom raného automobilizmu vo Francúzsku, svoje podniky a dielne tu založili Adolphe Clément, Louis Delâge, Henri Chapron, Armand Peugeot, Ettore Bugatti, André Citroën ai. Na začiatku 20. storočia tu bol aj významný kozmetický priemysel.

Hospodárstvo[upraviť | upraviť zdroj]

V Levallois-Perret má hlavné sídlo koncern Alstom. Ďalej tu sídlia pobočky firiem Altran, Carrefour, Deloitte, Seiko Epson, L'Oréal a ďalšie.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

V meste sú tri zastávky metra na linke 3:

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Vedľa radnice je zaujímavý kostol Saint-Justin. Obľúbeným výletným miestom je park Planchette.

Osobnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Partnerské mestá[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Levallois-Perret na českej Wikipédii.