Francis Richard Scobee

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Francis "Dick" Scobee
astronaut NASA
Francis Richard Scobee
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie19. máj 1939
Cle Elum, Washington, USA
Úmrtie28. január 1986 (46 rokov)
nad Floridou, USA
Predchádzajúce zamestnaniepilot
Hodnosťplukovník USAF
Čas vo vesmíre6 dní 23 hodín 40 minút
Kozmonaut od1978 NASA
MisieSTS-41-C, STS-51-L
Znaky misií
Kozmonaut do1986

Francis Richard Scobee (* 19. máj 1939, Cle Elum, Washington, USA – † 28. január 1986, nad Floridou) bol americký letec a kozmonaut z raketoplánov, ktorý tragicky zahynul pri katastrofe Challengeru.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole absolvoval univerzitu v Arizone, kde sa stal inžinierom kozmických vied a nastúpil ako testovací pilot na leteckej základni Edwards Air Force Base v Kalifornii. Oženil sa s Mary a mali spolu dve deti. Do tímu kozmonautov NASA bol 16. januára 1978 vybraný ako astronaut – pilot. Používal prezývku Dick. Do vesmíru sa dostal ako 139. kozmonaut Zeme.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát letel na palube raketoplánu Challenger na šesťdennú misiu STS-41-C. Veliteľom bol Robert Crippen, pilotom major Francis Scobee a troma letovými špecialistami George Nelson, Terry Hart a James van Hoften. Vypustili družicu LDEF 1, inú staršiu družicu z roku 1980 (veľmi drahá) SMM dokázali zachytiť, opraviť a opäť vypustiť na obežnú dráhu.

Druhý let skončil 73 sekúnd po štartu z Floridy výbuchom raketoplánu Challenger. Celá posádka v zložení Francis Scobee (vtedy vo veku 46 rokov), Michael Smith, Judith Resniková, Ellison Onizuka, Ronald McNair, Gregory Jarvis a Christa McAuliffeová zahynula. Bola to tragická misia STS-51-L.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]