Judith Resniková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Judith Arlene Resniková
Astronaut NASA
Judith Resniková
Št. príslušnosť USA
Stav zosnulý
Narodenie 5. apríl 1949
Akron, Ohio, USA
Úmrtie 28. január 1986 (36 rokov)
nad Floridou, USA
Predchádzajúce zamestnanie inžinier
Čas vo vesmíre 6 dní 56 minút
Kozmonaut od 1978 NASA
Misie STS-41-D, STS-51-L
Znaky misií Sts-41-d-patch.png STS-51-L.svg
Kozmonaut do 1986

Judith Arlene Resniková ( * 5. apríl 1949, Akron, Ohio, USA – † 28. január 1986, nad Floridou) bola americká astronautka, ktorá tragicky zahynula 28. januára 1986 v raketopláne Challenger nad Floridou.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Vyštudovala univerzitu Carnegie – Meilon v Pittsburghu v roku 1970 a stala sa inžinierkou elektrotechniky. Nastúpila v spoločnosti RCA v Moorestowne v New Jersey, kde pracovala na vývoji integrovaných obvodov. Po ďalších siedmich rokoch na univerzite v Marylande obhájila doktorát. Nastúpila ako vývojová pracovníčka do firmy Xerox Corporation v El Sequendo v Kalifornii. Do tímu astronautov NASA bola prijatá v januári 1978 ako astronaut špecialista do ôsmej skupiny, vtedy ešte slobodná. Rada hrala na klavír. Bavila ju matematika. Vydala sa a skoro na to aj rozviedla. Bola židovského vyznania.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Judith Resniková, štvrtá žena vo vesmíre, 147. človek zo Zeme, na obežnú dráhu po prvýkrát vzlietla v raketopláne Discovery v roku 1984. Bola to šesťdenná misia STS-41-D. Štart prebehol zo zvyčajného kozmodrómu na myse Canaveral. Posádku Discovery tvorili Henry Hartsfield (veliteľ), Michael Coats (druhý pilot), letoví špecialisti dr. Judith Resniková, dr. Steven Hawley a Richard Mullane a konečne „prvý cestujúci“ v raketopláne, Charles Walker, inžinier od firmy McDonnell Douglas. Vypustili družice SBS 4, Leasat 2 a Telstar 3. Návrat bol na základňu Edwards Air Force Base.

Po druhýkrát dostala príležitosť v tragickom lete raketoplánu Challenger. Misia označená STS-51-L skončila 73 sekúnd po štarte z Floridy výbuchom. Celá posádka v zložení Francis Scobee, Michael Smith, Judith Resniková, Ellison Onizuka, Ronald McNair, Gregory Jarvis a Sharon McAuliffeová zahynula.

Počas svojich 2 letov strávila vo vesmíre 6 dní.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]