Frank Frederick Borman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Frank Borman
Frank Frederick Borman

Frank Borman v roku 1964

astronaut NASA
Št. príslušnosť Spojené štáty Spojené štáty
Stav neaktívny
Dátum narodenia 14. marec 1928 (88 rokov)
Gary, Indiana, Spojené štáty
Iné zamestnanie stíhací pilot, skúšobný pilot
Hodnosť plukovník, USAF
Čas vo vesmíre 19 dní, 21 hodín, 35 minút
Kozmonaut od 17. septembra 1962
Misie Gemini 7, Apollo 8
Znaky
misií
Gemini VII patch.png Apollo-8-patch.png
Kozmonaut do 1. júla 1970

Pozri aj Biografický portál

Frank Frederick Borman, II (* 14. marec 1928, Gary, Indiana, Spojené štáty) je bývalý americký astronaut, veliteľ posádky kozmickej lode Apollo 8, ktorá ako prvá obletela Mesiac.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pred letom[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1950 ukončil štúdium na americkej vojenskej akadémii s titulom inžinier. V roku 1962 obhájil ďalšiu vedeckú hodnosť na kalifornskom leteckom inštitúte. Hneď na to sa stal učiteľom termodynamiky na vojenskej akadémii a v tom istom roku sa objavil v druhej skupine kozmonautov pripravujúcich sa na lety do vesmíru. Po výcviku bol vybratý za veliteľa záložnej posádky Gemini 4 a o pol roka neskôr do hlavnej posádky Gemini 7.

Je ženatý a má dve deti.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát letel do vesmíru na palube kozmickej lode Gemini 7 v decembri 1965 spoločne s Lovellom. Na obežnej dráhe bola už Gemini 6A, bol to teda skupinový let dvoch spolupracujúcich lodí a vtedy to bol let dlhodobý. Po druhýkrát vzlietol z mysu Canaveral v lodi Apollo 8 o tri roky neskôr. V posádke s ním boli Lovell a Anders. Loď letela bez lunárneho modulu na obežnú dráhu okolo Mesiaca v rámci prípravy neskoršieho pristátia iného Apolla na jeho povrchu. Po lete trvajúcom 147 hodín pristáli na hladine Tichého oceánu. Vo vesmíre celkovo strávil takmer 20 dní.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

V máji 1969 sa s aktívnou účasťou kozmonauta v tíme rozlúčil a stal sa jedným z riaditeľov NASA. Rok potom, 1. júla 1970 odišiel plukovník Borman aj z NASA a zároveň z amerického letectva. Prevzal miesto prezidenta spoločnosti Eastern Airlines. V roku 1982 bol uvedený do Národnej leteckej siene slávy (National Aviation Hall of Fame), verejne prístupnej v štáte Ohio.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]