Frank Borman

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Frank Frederick Borman)
Frank Borman
astronaut NASA
Frank Borman v roku 1964
Frank Borman v roku 1964
Stavzosnulý
Narodenie14. marec 1928
Gary, Indiana, USA
Úmrtie7. november 2023 (95 rokov)
Billings, Montana, USA
Iné zamestnaniestíhací pilot, skúšobný pilot
Hodnosťplukovník, USAF
Čas vo vesmíre19 dní, 21 hodín, 35 minút
Kozmonaut od17. septembra 1962
MisieGemini 7, Apollo 8
Znaky misií
Kozmonaut do1. júla 1970

Frank Frederick Borman II (* 14. marec 1928, Gary, Indiana, USA – † 7. november 2023, Billings, Montana[1]) bol americký astronaut, veliteľ posádky kozmickej lode Apollo 8, ktorá ako prvá obletela Mesiac.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Pred letom[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1950 ukončil štúdium na Vojenskej akadémii Spojených štátov vo West Pointe s titulom inžinier. V roku 1962 obhájil ďalšiu vedeckú hodnosť na kalifornskom leteckom inštitúte. Hneď na to sa stal učiteľom termodynamiky na vojenskej akadémii a v tom istom roku sa objavil v druhej skupine astronautov pripravujúcich sa na lety do vesmíru. Po výcviku bol vybratý za veliteľa záložnej posádky Gemini 4 a o pol roka neskôr do hlavnej posádky Gemini 7. Bol ženatý a mal dve deti.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát letel do vesmíru na palube kozmickej lode Gemini 7 v decembri 1965 spoločne s Lovellom. Na obežnej dráhe bola už Gemini 6A, bol to teda skupinový let dvoch spolupracujúcich lodí a vtedy to bol let dlhodobý. Po druhýkrát vzlietol z mysu Canaveral v lodi Apollo 8 o tri roky neskôr. V posádke s ním boli Lovell a Anders. Loď letela bez lunárneho modulu na obežnú dráhu okolo Mesiaca v rámci prípravy neskoršieho pristátia iného Apolla na jeho povrchu. Po lete trvajúcom 147 hodín pristáli na hladine Tichého oceánu. Vo vesmíre celkovo strávil takmer 20 dní.

Po lete[upraviť | upraviť zdroj]

V máji 1969 sa s aktívnou účasťou astronauta v tíme rozlúčil a stal sa jedným z riaditeľov NASA. Rok potom, 1. júla 1970 odišiel plukovník Borman aj z NASA a zároveň z amerického letectva. Prevzal miesto prezidenta spoločnosti Eastern Airlines. V roku 1982 bol uvedený do Národnej leteckej siene slávy (National Aviation Hall of Fame), verejne prístupnej v štáte Ohio.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HAGERTY, James R.. Frank Borman, Who Led Historic Flight Around the Moon in 1968, Dies at Age 95 [online]. . Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Frank Borman

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]