Funitel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stožiare lanovky typu Funitel vo Val Thorens (Savojsko, Francúzsko)

Funitel je typ visutej kabínkovej (gondolovej) lanovky, ktorá kombinuje výhodu visutých (schopnosť prekonávať terénne prekážky) a pozemných lanoviek (stabilita, odolnosť proti poveternostným vplyvom)[1].

Lanovky typu funitel sa preto používajú najmä na prepravu lyžiarov vo vysokohorskom prostredí, ale i na transport áut medzi rôznymi časťami výrobného závodu.

Technické riešenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vedenie lán na lanovke typu Funitel v stanici

Vyššia stabilita je dosahovaná dvoma slučkami (príp. dvojitou slučku) dopravného lana, pričom rozchod lán idúcich jedným smerom môže byť až 4 m. Každá kabínka je pripojená na obe laná (často 2 závesmi na každé). Krátke závesy kabíniek a veľký rozchod lán stabilizuje kabínku voči bočnému vetru (až 100 km/h)[1], takže lanovka môže premávať aj v poveternostných podmienkach, kedy je prevádzka iných lanoviek riskantná.

Kabínky sú od lana odpojiteľné, čo umožňuje vysokú prepravnú rýchlosť medzi stanicami (cca 20 km/h) a zároveň spomalenie kabíniek pri nastupovaní a vystupovaní cestujúcich.

Funitely na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý slovenský funitel je v bratislavskom závode Volkswagen a slúži na prepravu áut[2]. V súčasnosti (2012) je v konečnej fáze výstavby aj funitel v stredisku Jasná na trase Priehyba-Chopok, ktorého uvedenie do prevádzky je plánované na začiatok zimnej lyžiarskej sezóny 2012/2013[3][4].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b http://eia.enviroportal.sk/dokument.php?id=61058, Správa o hodnotení, strana 8
  2. http://www.lanovky.sk/?page=lan&lan=63
  3. http://eia.enviroportal.sk/detail/funitel-demanovska-dolina
  4. http://www.jasna.sk/novinky/vystavba-novej-lanovky-na-chopok-funitel/sk/zima/