Funitel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Stožiare lanovky typu Funitel vo Val Thorens (Savojsko, Francúzsko)

Funitel je typ visutej kabínkovej (gondolovej) lanovky, ktorá kombinuje výhodu visutých (schopnosť prekonávať terénne prekážky) a pozemných lanoviek (stabilita, odolnosť proti poveternostným vplyvom)[1].

Lanovky typu funitel sa preto používajú najmä na prepravu lyžiarov vo vysokohorskom prostredí, ale i na transport áut medzi rôznymi časťami výrobného závodu.

Technické riešenie[upraviť | upraviť zdroj]

Vedenie lán na lanovke typu Funitel v stanici

Vyššia stabilita je dosahovaná dvoma slučkami (príp. dvojitou slučku) dopravného lana, pričom rozchod lán idúcich jedným smerom môže byť až 4 m. Každá kabínka je pripojená na obe laná (často 2 závesmi na každé). Krátke závesy kabíniek a veľký rozchod lán stabilizuje kabínku voči bočnému vetru (až 100 km/h)[1], takže lanovka môže premávať aj v poveternostných podmienkach, kedy je prevádzka iných lanoviek riskantná.

Kabínky sú od lana odpojiteľné, čo umožňuje vysokú prepravnú rýchlosť medzi stanicami (cca 20 km/h) a zároveň spomalenie kabíniek pri nastupovaní a vystupovaní cestujúcich.

Funitely na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý slovenský funitel je v bratislavskom závode Volkswagen a slúži na prepravu áut[2]. V súčasnosti (2012) je v konečnej fáze výstavby aj funitel v stredisku Jasná na trase Priehyba-Chopok, ktorého uvedenie do prevádzky je plánované na začiatok zimnej lyžiarskej sezóny 2012/2013[3][4].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b http://eia.enviroportal.sk/dokument.php?id=61058, Správa o hodnotení, strana 8
  2. http://www.lanovky.sk/?page=lan&lan=63
  3. http://eia.enviroportal.sk/detail/funitel-demanovska-dolina
  4. http://www.jasna.sk/novinky/vystavba-novej-lanovky-na-chopok-funitel/sk/zima/