George Ellery Hale

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
George Ellery Hale vo svojej kancelárii na observatóriu Mount Wilson okolo roku 1905

George Ellery Hale (* 29. jún 1868 – † 21. február 1938) bol americký astronóm. Narodil sa v Chicagu v štáte Illinois. Študoval na Massachusettskom technologickom inštitúte (MIT), na observatóriu Harvardovej univerzity (1889-90) a na Humboldtovej univerzite v Berlíne (1893-94). Popri štúdiu na MIT vynašiel spektroheliograf, s ktorým vykonal svoje objavy slnečných vírov a magnetických polí slnečných škvŕn.

V roku 1890 bol vymenovaný za riaditeľa astrofyzikálneho observatória v Kenwoode. Stal sa profesorom astrofyziky na Beloit College (1891-93) a neskôr profesorom na Chicagskej univerzite (1897-1905). V rokoch 1892-95 pôsobil ako redaktor odborného časopisu Astronomy and Astrophysics a po roku 1895 ako redaktor astronomického časopisu Astrophysical Journal.

Pomáhal pri zakladaní viacerých observatórií (napr. observatórium Yerkes, observatórium Mount Wilson a Haleho slnečné laboratórium). V Mount Wilson zamestnal a podporoval Harlowa Shapleya a Edwina Hubblea a mal veľký podiel na získavaní finančných prostriedkov, plánovaní, organizovaní a propagácii astronomických inštitúcií, spoločností a časopisov. Hale hral tiež významnú úlohu v rozvoji Kalifornského technologického inštitútu v Pasadene a na vybudovaní observatória Mt. Palomar.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku George Ellery Hale na českej Wikipédii.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]