George Westinghouse

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
George Westinghouse
americký elektrotechnik, vynálezca a konštruktér
George Westinghouse
Dielo
Polia pôsobnostistrojárstvo, elektrotechnika, telekomunikácie, železnica
Známy vďakavynálezom v oblasti parných strojov, železnice a elektriny, spolu s Teslom presadil používanie striedavý prúd
Významné práceželezničná vzduchová brzda, rozvoj železnice a elektrifikácie, zavedenie a rozvod striedavého prúdu a zemného plynu atď.
Vedecké pôsobenieWestinghouse Electric & Manufacturing Co.
VplyvyNikola Tesla
Ocenenia
1911: Edisonova medaila
Osobné informácie
Narodenie6. október 1846
Central Bridge, New York, USA
Úmrtie12. marec 1914 (67 rokov)
New York, New York, USA
Štátna príslušnosťamerická
Národnosťamerická
Miesto pobytuUSA
PodpisGeorge Westinghouse, podpis
Odkazy
Spolupracuj na CommonsGeorge Westinghouse
(multimediálne súbory na commons)

George Westinghouse (* 6. október 1846, Central Bridge, New York – † 12. marec 1914, New York)[1] bol americký vynálezca, podnikateľ a inžinier, priekopník v elektrotechnike. Vynašiel železničnú vzduchovú brzdu. Spolu s Nikolom Teslom bol jedným z hlavných súperov Thomasa Edisona na začiatku realizácie americkej elektrizačnej sústavy. Systém Georga Westinghousa nakoniec zvíťazil nad Edisonovým návrhom používať jednosmerný prúd. V roku 1911 Westinghouse obdržal AIEE Edisonovu medailu „Za záslužné činy v súvislosti s rozvojom systému striedavého prúdu“.[2]

Detstvo a začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Bol synom majiteľa strojovej dielne s talentom na techniku a podnikanie. V pätnástich rokoch sa zapísal do New Yorkskej Národnej gardy kvôli občianskej vojne. Rodičia ho prinútili vrátiť sa domov, ale už o dva roky neskôr, v roku 1863, sa znova pripojil k New Yorkskej kavalérii. V decembri 1864 vystúpil z armády a prešiel k námorníctvu, v ktorom slúžil až do konca vojny. V roku 1865 sa vrátil k rodine domov v Schenectady a zapísal sa na blízku Union College. Pre nezáujem o učivo však vypadol už v prvom semestri.

Už ako devätnásťročný zhotovil svoj prvý vynález, rotačný parný stroj.[3]

Zoznam jeho vynálezov má niekoľko sto položiek. Medzi najvýznamnejšie patria patent na pneumatickú brzdu (1869), samočinnú tlakovú brzdu, automatizované signalizačné a výhybkové zariadenie, ktoré výrazne prispelo k ďalšiemu zvýšeniu bezpečnosti na železnici.

Ako jeden z prvých rozpoznal potenciál zemného plynu, ktorý bol dovtedy len vedľajším produktom ťažby ropy. Presadil jeho využívanie na vykurovanie a svietenie v domácnostiach. Vylepšil zariadenie primitívnych telefónnych ústrední a prispel tak k rozvoju telefónnych sietí.

Úzko spolupracoval s Nikolom Teslom a práve vďaka nemu presadil používanie striedavého prúdu oproti konceptu jednosmerného prúdu. Edison bol stúpencom druhej možnosti, a pri boji o presadenie svojho konceptu dokonca demonštroval nebezpečnosť striedavého prúdu zabíjaním mačiek, psov a zostrojením elektrického kresla.

V roku 1896 firma Westinghouse Electric Corporation uviedla do prevádzky elektráreň na Niagarských vodopádoch s rozvodným systémom využívajúcim transformátory napätia. Edison túto bitku prehral najmä kvôli tomu, že zaplavil centrum New Yorku kopou rozvešaných drôtov a odberateľ elektriny nemohol bývať ďalej ako dva kilometre od elektrárne. Poslednú ranu v tzv. „vojne prúdov“ zasadil Nikola Tesla demonštráciou, pri ktorej svoje telo použil ako vodič striedavého prúdu s napätím niekoľkých desiatok tisíc voltov a rozsvietil lampu, ktorú držal v ruke.

Na technológiách od Westinghousa a Teslu je založených asi 50 percent dnes fungujúcich atómových elektrární.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. George Westinghouse. In: Encyclopædia Britannica [online]. Encyclopædia Britannica, 1999-05-04, [cit. 2023-12-02]. Dostupné online.
  2. George Westinghouse [online]. IEEE, [cit. 2011-07-22]. Dostupné online.
  3. Časová os Georga Westinghousa[nefunkčný odkaz]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]