Preskočiť na obsah

Rotačný motor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Francúzsky rotačný motor Le Rhône 9C poháňal Nieuport 24C1
Animácia rotačného motora s pevným kľukovým hriadeľom.

Rotačný motor je druh hviezdicového motora, ktorého kľukový hriadeľ je pevne uchytený do draku lietadla a skriňa s valcami, spojená s vrtuľou, rotuje.

Termínom rotačný motor je niekedy označovaný aj Wankelov motor, používaný v niektorých automobiloch, motocykloch aj lietadlách. Označuje sa tak preto, že u neho k stláčaniu zmesi slúži rotačný piest a prvé modely mali aj rotujúcu komoru.

Použitie v letectve[upraviť | upraviť zdroj]

Výhody[upraviť | upraviť zdroj]

Najväčšou výhodou takéhoto usporiadania je, že sa celý motor správa ako zotrvačník, a tým zabezpečuje hladší chod a znižuje vibrácie. Tie predstavujú vážny problém u všetkých leteckých motorov, pretože pre ich zníženie sa k motorom museli najmä v minulosti pridávať ťažké zotrvačníky. Pretože rotačné motory takéto zotrvačníky nepotrebujú, sú ľahšie ako rovnako výkonné motory s nerotujúcimi valcami (t.j. hlavne radové motory).

Ďalšou výhodou je dobré chladenie vzduchom aj pri nízkych rýchlostiach a na zemi.

Nevýhody[upraviť | upraviť zdroj]

Najväčšia nevýhoda rotačných motorov sa prejavuje pri požiadavkách na zvyšovanie výkonu. S rastúcim výkonom rastie aj hmotnosť motora, a tým pádom aj gyroskopický moment. Ku koncu 1. svetovej vojny sa síce objavilo riešenie, ktoré gyroskopický moment znížilo - vrtuľa sa otáčala na opačnú stranu ako motor - ale tento systém bol nespoľahlivý a poruchový. Po vojne boli rotačné motory vytlačené motormi hviezdicovými s pevnými valcami.

Ďalšou nevýhodou rotačných motorov je ich vysoká spotreba paliva v porovnaní s konkurenčnými koncepciami. To tiež výrazne prispelo k ich ústupu modernejším, ekonomickejším konštrukciám po prvej svetovej vojne.

Taktiež požiadavky na zvyšovanie otáčok rotačných motorov sa nedarilo plniť, pretože aj pri miernom zvýšení otáčok prudko vzrastal odpor vzduchu, ktorý brzdil rotujúce valce. Napr. zvýšenie z 1200 ot./min. (typická hodnota na začiatku vojny) na 1400 ot./min. viedlo k zvýšeniu odporu vzduchu o 36% - odpor sa zvyšoval so štvorcom rýchlosti.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Použitie v automobilizme[upraviť | upraviť zdroj]

Megola motor v prednom kolese

Rotačné motory sa okrajovo používali aj pre pohon motocyklov a automobilov. Napr. u nemeckých závodných motocyklov Megola, vyrábaných medzi rokmi 1921 a 1925, sa montovali do predného kolesa.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Rotační motor na českej Wikipédii.