Dvojvalcový vidlicový motor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dvojvalcový vidlicový motor s uhlom valcov 45°, priečne uložený v motocykli Harley-Davidson
Viditeľné presadenie osí valcov motora Suzuki, vyplývajúce z použitého typu ojníc.

Dvojvalcový vidlicový motor (iné názvy: dvojvalcový V-motor, V2, vidlicový dvojvalec, dvojvalcový motor/dvojvalec do V, dvojvalcový motor/dvojvalec s valcami do V/s usporiadaním valcov do V/s usporiadaním do V) je vidlicový motor, ktorý pozostáva z dvoch valcov, rozdelených do dvoch radov. V každom valci pracuje jeden piest, oba zdieľajú spoločný kľukový hriadeľ. Kľukový hriadeľ je v spodnej časti motora, hlavy valcov v hornej. Osi valcov vytvárajú písmeno V, odkiaľ pochádza označenie motora.

Pripojenie ojníc na spoločný ojničný čap kľukového hriadeľa môže byť realizované jednoduchými ojnicami vedľa seba, vtedy je zvonku viditeľné mierne presadenie osí valcov. Alternatívne môže byť použitá jedna jednoduchá a jedna rozvidlená ojnica. Vtedy sú osi ojníc a teda aj valcov v rovine kolmej na os kľukového hriadeľa a takýto motor zároveň patrí do kategórie plochých motorov.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Motor sa často používa ako motocyklový. Vzhľadom na jeho kompaktné rozmery je ho možné montovať pozdĺžne, alebo priečne (posudzuje sa podľa polohy kľukového hriadeľa). V minulosti sa používal aj pre pohon automobilov, poháňal napríklad vozidlá Laurin & Klement B a Laurin & Klement C.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]