Giacomo Meyerbeer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Giacomo Meyerbeer
Nemecký operný skladateľ
Nemecký operný skladateľ
Narodenie5. september 1791
Tasdorf
Úmrtie2. máj 1864 (72 rokov)
Paríž
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Giacomo Meyerbeer

Giacomo Meyerbeer (* 5. september 1791, Tasdorf – † 2. máj 1864, Paríž) bol operný skladateľ pochádzajúci z Nemecka, ale žijúci vo Francúzsku.

Niekoľko rokov študoval v Taliansku spôsob komponovania barokovej opery. Jeho opera Križiak v Egypte mu v roku 1824 zabezpečila okamžitú slávu. Ďalšie opery vznikali už v Paríži.

Meyerbeer bol hlavným predstaviteľom francúzskej opery. Dokonca sa tvrdí, že jeho opery sú také divadelné, že ich hudba už nemá pravú silu umeleckého účinku. Medzi takéto vrcholové opery patrí Robert Diabol odohrávajúca sa v rytierskom prostredí. Ďalšími slávnymi dielami sú opery Hugenoti, Prorok, Afričanka.

Meyerbeerova operná hudba je vynaliezavá a efektná a vždy graduje dramatický účinok. Majstrovské árie z nich sa čoskoro stali masovou speváckou záležitosťou. V Európe 19. storočia nebolo jediné divadlo, ktoré by na svojom repertoári namalo aspoň jedno Meyerbeerovo dielo.

Po desaťročiach odklonu od jeho hudby nastáva jeho znovuobjavenie. Meyerbeerova "veľká" opera ešte vždy poskytuje pôsobivú zábavu na scéne a oplýva prekvapujúcou hudobnou krásou.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]