Giovanni da Verrazano

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Giovanni da Verrazano
Giovanni da Verrazano
Giovanni da Verrazano, rytina od F. Allegriniho (1768)

Narodenie 1458
Val di Greve, Taliansko
Úmrtie 1528
Malé Antily

Giovanni da Verrazano (* 1485, Toskánsko, Taliansko – † 1528, Malé Antily) bol jeden z prvých objaviteľov Nového sveta, preskúmal východné pobrežie severnej Ameriky (New York Bay, Block Island a Narragansett Bay, Severnú a Južnú Karolínu).

Bol prvým Európanom, ktorý objavil dnešný New York (1524).[1]

Jeho cieľom bolo preskúmať pobrežie Nového sveta a nájsť cestu do Orientu. Veril, že do Ázie sa dostane priechodom medzi severnou a južnou Amerikou. A tak ho vybral francúzsky kráľ František I., aby sa vydal do tejto oblasti a objavoval nové a rýchlejšie cesty do Orientu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Skoré roky[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa okolo roku 1485 v rodinnom hrade v blízkosti Val di Greve (neďaleko Florencie)[2][3][4][5][6]. Giovanniho otec Alessandro da Verrazano a matka Fiammetta Capella vlastnili tkáčsku továreň na hodváb. Jeho otec mal dvoch synov, staršieho Giovanniho a mladšieho Gerolama. Celá rodina sa rozhodla odísť z Toskánska do Francúzska. Obaja bratia mali záujem o podnikanie.

Florencia[upraviť | upraviť zdroj]

Keď mal desať rokov, jeho rodina sa vrátila späť do Talianska. Otec chcel, aby videli svoju rodnú krajinu a starých rodičov. Cestovali cez rieku Rýn do Stredozemného mora, potom do prístavu Janov a odtiaľ kočom do Florencie. Cesta im trvala dva až tri týždne. Giovanni si Florenciu zamiloval a želal si ostať tu po celý svoj život, neskôr sa však vrátili späť do Francúzska. V 17. rokoch podnikal cesty do Talianska, kde aj študoval a naučil sa lodnú navigáciu. Po štúdiách sa stal námorníkom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Giovanni da Verrazano [online]. The University of Memphis, [cit. 2013-07-19]. Dostupné online. (anglicky)
  2. MORISON, Samuel Eliot (1971). The European Discovery of America: The Northern Voyages. New York: Oxford University Press. ISBN 0-19-215941-0.
  3. Giovanni Da Verrazzano, “Life” – Centro Studi Da Verrazzano.
  4. Henry C. Murphy, The Voyage Of The Verrazzano, Kessinger Publishing, 2004, p. 90. – Google Books
  5. Dale Anderson et al., Explorers and Exploration, Marshall Cavendish Corporation, 2005, p. 765: “Giovanni da Verrazzano was born into a wealthy family in the Castle of Verrazzano, on a hilltop overlooking the Greve valley, a wine-producing area thirty miles south of Florence, in central Italy." – Google Books
  6. “Verrazano, Giovanni da” entry in David Buisseret, The Oxford Companion to World Exploration, vol. 2, Oxford University Press, 2007, p. 332: “Thirty miles south of Florence, in the Tuscan town of Greve, explorer Giovanni da Verrazano (sometimes spelled Verrazzano) was born.” – Google Books

Iné proejkty[upraviť | upraviť zdroj]