Gizela Habsbursko-lotrinská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gizela Habsbursko-Lotrinská
arcivojvodkyňa Rakúska, princezná Bavorská
Gizela Habsbursko-lotrinská
Biografické údaje
Narodenie 12. júl 1856
Laxenburg, Rakúsko
Úmrtie 27. júl 1932 (76 rokov)
Mníchov
Rodina
Manžel
Otec František Jozef I.
Matka Alžbeta Bavorská (Sissi)
Odkazy
Spolupracuj na Commons Gizela Habsbursko-lotrinská
(multimediálne súbory na commons)
Gizela s manželom Leopoldom

Arcivojvodkyňa Gizela Habsbursko-Lotrinská (celým menom ako Gizela Louise Marie arcivojvodkyňa Rakúska, princezná Bavorská, * 12. júla 1856, Laxenburg, Rakúsko – † 27. júla 1932 Mníchov), bola dcéra cisára Františka Jozefa I. a cisárovny Alžbety, zvanej Sisi.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Gizela bola síce pokrstená ako Gisella, ale sama svoje meno písala výhradne len s jedným L. Takisto ako jej staršia sestra a brat bola vychovávaná svojou babičkou z otcovej strany, arcivojvodkyňou Žofiou. So svojou matkou Alžbetou mala chladný vzťah, oproti tomu si bola veľmi blízka so svojim mladším bratom, korunným princom Rudolfom. I po Gizelinej svadbe a presťahovaní do Bavorska zostávali obaja súrodenci v spojení. S Rudolfovou samovraždou sa nemohla do konca svojho života vyrovnať.

20. apríla 1873 sa Gizela vydala vo Viedni za svojho bratranca 2. kolena Leopolda, princa Bavorského, syna princa regenta Luitpolda Bavorského a jeho ženy Augusty Ferdinandy. V Bavorsku bola Gizela Leopoldovou rodinou srdečne prijatá. Mladomanželia bývali v paláci v mníchovskej štvrti Schwabing, kde priviedli na svet štyri deti. Hneď po svadbe bola ulica oproti palácu pomenovaná na Gizelinu počesť Giselastraße.

Gizelin manžel zastával významnú pozíciu v rakúsko-uhorskej armáde, v ktorej dosiahol hodnosti poľného maršala. V roku 1913 síce odišiel do penzie, ale po vypuknutí vojny bol v roku 1915 povolaný späť do služby a velil bojom na východnom fronte.

Život Gizely bol zasvätený sociálnej a náboženskej angažovanosti. Zakladala charity pre chudobných, hluchých a slepých. Počas I. svetovej vojny nechala vo svojom mníchovskom paláci zriadiť lazaret. Stala sa patrónkou mníchovského gymnázia, ktoré dodnes nesie jej meno. Keď v roku 1918 vypukla v Rakúsko-Uhorsku revolúcia, celá jej rodina utiekla z mesta, ale Gizela zostala a v roku 1919 sa zúčastnila volieb, v ktorých mali ženy nad 20 rokov po prvýkrát možnosť voliť.

20. apríla 1923 oslávili Gizela a Leopold zlatú svadbu. Po 57 rokoch manželstva zomrel Leopold 28. septembra 1930. Gizela ho prežila o necelé 2 roky, zomrela ako posledná z cisárskych súrodencov vo veku 76 rokov a je pochovaná po manželovom boku v kostole sv. Michaela v Mníchove.

Potomkovia[upraviť | upraviť zdroj]