Preskočiť na obsah

Glenn L. Martin Company

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bombardér Martin MB-1 v roku 1936

Glenn L. Martin Company bol americký letecký výrobca založený americkým priekopníkom letectva Glennom L. Martinom. Spoločnosť existovala v rokoch 1912 – 1961 a potom niekoľkokrát prešla fúziami, na ktorých konci bol jeden z najväčších leteckých výrobcov Lockheed Martin.

Glenn L. Martin Company bola založená 16. augusta 1912. Martin najprv začal stavbou vojenských cvičných lietadiel, ktoré vyrábal v kalifornskej Santa Ane. V roku 1916 prijal ponuku Wright Company na vytvorenie Wright-Martin Company, čo sa stalo v auguste toho istého roka. Spolupráca nefungovala dobre a Martin firmu opustil, aby vytvoril novú spoločnosť Glenn L. Martin. Stalo sa tak 10. septembra 1917 v meste Cleveland v štáte Ohio.

Martin Model 130 China Clipper

Medzivojnové obdobie

[upraviť | upraviť zdroj]

Prvým úspechom továrne bol bombardovací dvojplošník Martin MB-1, objednaný US Army 17. januára 1918. Stroj vstúpil do služby až po skončení prvej svetovej vojny. Jeho vylepšený nasledovník Martin MB-2 bol taktiež prijatý do sériovej výroby. Bolo vyrobených 20 kusov (prvých 5 pod označením MB-2, zvyšok ako NBS-1 - nočný bombardér s krátkym doletom). Pôvodne bolo objednaných o 110 kusov viac, ale výroba sa nerealizovala vo firme Martin. Letectvo totiž zakúpilo práva na lietadlo a nechalo si zvyšok série vyrobiť vo firmách Curtiss-Wright (50ks), LWF Engineering (35ks) a Aeromarine (25ks). Používalo ho celkom 7 squadron (Virgínia 4, Havaj 2 a jedna na Filipínach).

V roku 1924 pre zmenu Glenn L. Martin vďaka lepšej cene získal objednávku na výrobu prieskumného bombardéra Curtiss SC-1, ktorých vyrobil celkom 404 kusov. V roku 1929 firma predala svoju továreň v Clevelande a postavila úplne novú blízkosti mesta Baltimore v Middle River v štáte Maryland. V tridsiatych rokoch Martin staval lietajúce člny pre US Navy a vyvinul tiež priekopnícky bombardér Martin B-10, ktorý priniesol množstvo technických vylepšení. Vyrobil tiež lietajúci čln Martin Model 130 China Clipper, ktorý používali aerolínie Pan Am pre spojenie San Francisca a Manily.

Ľahký bombardér Martin Baltimore
Palubný bombardér Martin AM Mauler

Druhá svetová vojna

[upraviť | upraviť zdroj]

V stavbe lietajúcich člnov spoločnosť pokračovala aj počas druhej svetovej vojny, keď vyrábala úspešný Martin PBM Mariner a veľký lietajúci čln JRM Mars. Spoločnosť aj za vojny stavala niekoľko typov bombardérov. Ľahký bombardér Martin Maryland bol rovnako ako nasledujúci Martin Baltimore vyrábaný najmä na vývoz. Najúspešnejšou druhovojnovou konštrukciou firmy bol stredný bombardér Martin B-26 Marauder, vyrobený vo viac ako 5 000 kusoch.

Firma tiež v licencii postavila 531 kusov ťažkého bombardéra Boeing B-29 Superfortress. Boli medzi nimi aj kusy Enola Gay a Bockscar, ktoré zhodili atómové bomby na Hirošimu a Nagasaki.

Neúspešný bol projekt viacúčelového palubného bombardéra Martin AM Mauler, ktorý bol operačne používaný len niekoľko rokov.

Martin P6M Seamaster
Prototyp bombardovacieho lietadla Martin XB-48

Povojnový vývoj

[upraviť | upraviť zdroj]

Krátko po skončení vojny firma vyvíjala prototypy prúdových bombardérov prvej generácie. Ale ani Martin XB-48, ani Martin XB-51 neboli nikdy sériovo vyrábané. V licencii bol vyrábaný britský bombardér English Electric Canberra a to pod označením Martin B-57 Canberra. V päťdesiatych rokoch bol vyrábaný tiež lietajúci čln Martin P5M Marlin a dvojmotorové dopravné lietadlo Martin 4-0-4.

Na prelome 40. a 50. rokov bolo vyrábané námorné hliadkové lietadlo Martin P4M Mercator.

Zaujímavým typom bol lietajúci čln s prúdovými motormi Martin P6M Seamaster, ktorý mal slúžiť ako strategický bombardér. Typ bol veľmi blízko vstupu do služby a bolo dokonca vyrobených 12 kusov, než ho v jeho úlohe vytlačili balistické strely Polaris.

V roku 1961 sa Glenn L. Martin spojil so spoločnosťou American-Marietta Corporation, čím vznikla spoločnosť Martin Marietta. Tá sa v roku 1995 zlúčila so spolocnostou Lockheed a tým vznikol zbrojný gigant Lockheed-Martin.

Zaujímavosti

[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnost Martin zamestnávala množstvo významných amerických konštruktérov a zakladateľov leteckých výrobcov ako bol Donald Douglas, Lawrence Bell, James S. McDonnell (McDonnell Aircraft Corporation), J. H. "Dutch" Kindleberger (North American), Hans Multhopp a C. A. Van Dusen (Brewster).

William Boeing, zakladateľ spolocnosti Boeing, sa pod vedením Glenna L. Martina učil lietať a aj v jeho spoločnosti kúpil svoje prvé lietadlo.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Glenn L. Martin Company na českej Wikipédii.