Granulit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Granulit
Svetlý granulit z oblasti Českého masívu
Svetlý granulit z oblasti Českého masívu
Zloženie
Hlavné minerály kremeň, draselné živce, granáty
Akcesórie pyroxén, amfibol, kyanit, sillimanit, rutil, spinel
Vlastnosti
Textúra jemnozrnná
Farba sivá, hnedá až tmavá

Granulit je premenená hornina ktorá vzniká pri vyšších teplotách a rôznych tlakoch počas regionálnej metamorfózy. Patrí do granulitovej fácie.

Horninu tohto typu definoval Johann Heinrich Gottlob Justi v roku 1757 a označil ju ako namiester stein (podľa Náměšťa nad Oslavou), neskôr ju označil ako weisstein[1].

Pokiaľ je granulit usmernený a páskovaný, je označovaný ako leptit[2].

V niektorých iných jazykoch sa pod termínom granulit rozumejú niektoré druhy granitov prípadne akékoľvek horniny granulitovej fácie[1].

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Môžu vznikať z leukokrátnych granitov, kyslých výlevných hornín, prípadne arkóz (tieto patria potom medzi parabridlice)[3] vo veľkom rozmedzí tlakov, od nízkych po vysoké (do 12 kbar). Teplota ich vzniku sa pohybuje od 700 do 900 °C, niekedy i viac. K takýmto podmienkam dochádza najčastejšie počas extrémneho zhrubnutia kôry, v koreňových zónach orogénu (hĺbka 7 - 45 km), alebo pri extrémnom prehriatí kôry, napr. v dôsledku magmatizmu prenikajúcemu z oblasti vrchného plášťa alebo spodnej kôry[4]. Granulity môžu vznikať aj z bázických hornín, tento typ je označovaný ako tmavé granulity.

Zloženie a vlastnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Granulit so slabou foliáciou, Rio de Janeiro, Brazília.

Sú jemnozrnné, svetlej farby s dobre viditeľnými výrastlicami červených granátov. Medzi hlavné minerály patria draselné živce a kremeň. Výrazným znakom sú dobre vyvinuté kryštály granátov, ktoré sú dobre viditeľné i makroskopicky. Významný je tiež nízky obsah sľúd. Tie pri prechode do granulitovej fácie reagujú s amfibolmi a kremeňom za vzniku pyroxénov, živcov a vody[4]. Sekundárnymi minerálmi sú pyroxény, spinel, aluminosilikáty ako kyanit a sillimanit. Tmavé granulity majú vyšší obsah tmavých minerálov ako pyroxénov a amfibolov.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Známe sú zo Saska, okolie miest Roßwein a Penig, ale i zo Škótska či Indie. V Českom masíve sa nachádzajú napríklad v oblasti moldanubika na Šumave. Na Slovensku sú zriedkavé.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Granultity nemajú osobitné využitie, niekedy sú používané ako stavebný kameň.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b http://www.geologie.estranky.cz prístup: 11.9.2008
  2. http://www.geology.cz prístup: 11.9.2008
  3. http://www.mineraly.sk prístup: 11.9.2008
  4. a b Putiš, M., 2004; Petrografia metamorfovaných hornín. Univerzita Komenského, Bratislava, 131 s.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]