Greg Lynn

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Greg Lynn
Greg Lynn
Narodenie1964 (56 alebo 57 rokov)
North Olmsted, Ohio, USA
Národnosťamerická
Odkazy
Webstránkaglform.com

Greg Lynn (* 1964) je americký architekt a profesor.[1]

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Úspešne ukončil Miami University of Ohio s vyznamenaním v roku 1986 a to s dvoma diplomami: jeden z filozofie (B.Phil), druhý v ekologickom dizajne (B.E.D). V roku 1988 získal aj diplom magister architektúry (M.Arch) na Princetonskej univerzite. Pracoval v ateliéroch Petra Eisenmana a Antona Predocha. Počas jeho práce s Eisenmanom, bol hlavným dizajnérom na oboch inštitúciach: a to Univerzity v Cincinaty – škola dizajnu, architektúry, umenia a projektovania v Carnegie Mellon Institute. V roku 1992 bol nezávislým výstavným dizajnérom na výstavách Petra Eisenmana v nemeckom múzeu architektúry vo Frankfurte, Sao Paule, Múzeu umenia v Brazílii a americkom pavilóne na Benátskom Bienalle architektúry.

Pre jeho skoré ukončenie kombinácie štúdia filozofie a architektúry, bol Greg Lynn zaujatý kombináciou reálneho dizajnu konštrukcii so špekulatívnymi, teoretickými a experimentálnymi potenciálmi písania a vyučovania. Je autorom šiestich kníh, ktoré kombinujú jeho záujem v súčasnej a populárnej kultúre s prísnosťou architektonickej teórie a histórie: Intriciacy (2003), Animate form (1998), Folds (1998), Bodies and blobs: collected essays (1998), Folding in architecture (1993) a Rizzoli (monografia, spoluautori Mark Rappolt a Robert Violette).

Jeho ateliérová tvorba je neustále rozvíjaná s jeho výukou. Roku 2002 sa stal univerzitným profesorom na Univerzite pre úžitkové umenie vo Viedni, kde nastúpil na miesto jeho predchodcu Hansa Holleina. Posledných pár rokov je ateliérovým profesorom na UCLA v Los Angeles, profesorom na European Graduate School, a profesorom na Yaleskej univerzite.[1]

Greg Lynn Form[upraviť | upraviť zdroj]

Greg Lynn definoval ako architekti používajú počítače ako médium procesu tvorby. Projekty, publikácie, výskum a samotný prejav sú formované s využitím modernej technológie pri navrhovaní a jej pridaním do samotnej konštrukcie objektov. Greg Lynn Form sa v súčasnosti nachádza v centre pozornosti a diskusií nielen v oblasti architektúry ale aj v celkovej dizajnérskej kultúre dneška.

Jeho ateliér Greg Lynn Form sídli vo Venice (Kalifornia), ktoré má výhodu vďaka koncentrácii rozvoja a výroby technológií vzťahujúcich sa na letecký, automobilový a filmový priemysel. Toto prepojenie umelcov, inžinierov a filmových tvorcov je ideálnym priestorom pre realizáciu jeho myšlienok. V duchu tohto spojenia hi-techu a remesla zostáva jeho ateliér ako jeden z mála na svete, ktorý investuje do vlastných strojov, 3D tlačiarní a rôznych rezačiek schopných opracovávať plasty, gumu, drevo a hliník na výrobu modelov, nábytku a samotných časti konštrukcií budov a dizajnérskych objektov. Pre dôsledné preštudovanie a následné prevedenie zložitých krivkových hmôt do presných sietí potrebných pre takéto stroje a nové ornamentálne tvaroslovie zložitých texturovaných a zmyselných foriem je potreba digitálneho dizajnu i samotnej produkcie tohto ateliéru.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Greg Lynn, Faculty Page, Biography [online]. [Cit. 2010-07-20]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]