Gustav Klimt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Gustav Klimt
Gustav Klimt
Narodenie 14. júl 1862
Baumgarten, Rakúsko
Úmrtie 6. február 1918 (55 rokov)
Viedeň, Rakúsko
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Gustav Klimt

Gustav Klimt (* 14. júl 1862, Baumgarten, Rakúsko – † 6. február 1918, Viedeň) bol rakúsky maliar a grafik, symbolista, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov secesie, vedúca osobnosť viedenského modernizmu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v Baumgartene neďaleko Viedne chudobnému rytcovi Ernstovi Klimtovi a jeho žene Anne, rodenej Finsterovej, ako druhý zo siedmich detí. Ako štrnásťročný úspešne absolvoval prijímacie skúšky na Kunstwerbeschule, viedenskú umeleckopriemyselnú školu. Zároveň študoval maliarstvo v ateliéri Ferdinanda Laufbergera a po jeho smrti pokračoval u profesora Juliusa Victora Bergera. Bol obľúbeným portrétistom viedenskej spoločnosti. V roku 1917 bol menovaný čestným členom Akadémie výtvarných umení vo Viedni a v Mníchove..

11. januára 1918 ho v jeho ateliéri ranila mŕtvica, ochrnul na polovicu tela a bol prevezený do viedenského sanatória. Tam 6. februára zomrel na zápal pľúc spôsobený epidémiou španielskej chrípky. Do márnice Všeobecnej viedenskej nemocnice o deň neskôr prišiel Egon Schiele, aby nakreslil jeho posmrtný portrét. 9. februára bol pochovaný na cintoríne v Hietzingu.

Na jeho pamiatku je pomenovaný expresný vlak rakúskych spolkových dráh (ÖBB) "EC 78/79 Gustav Klimt", ktorý jazdí na trase Graz - Viedeň - Břeclav - Brno, Česká Třebová - Praha - Hlavní nádraží.

Obraz Portrét Adele Bloch-Bauer I (nazývaný Zlatá Adela) kúpil v roku 2006 Ronald Lauder za 135 miliónov amerických dolárov, čím sa stal najdrahším zobchodovaným obrazom.[1] Neskôr v roku 2006 tento rekord prekonali diela Willema de Kooninga a Jacksona Pollocka, ale i tak tento portrét zostáva na treťom mieste.[2]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Novinky.cz: Klimtův portrét "zlatá Adela" prodán v USA za rekordní cenu
  2. Novinky.cz: Nejdražším prodaným dílem je již pět let Pollockův obraz No.5, 1948

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]